Lännen Median kyselyyn vastanneista poliiseista 79 prosenttia pitää turvapaikanhakijatilannetta vähintään melko suurena uhkana Suomen ja suomalaisten turvallisuudelle.
Lähes joka neljännen poliisin mielestä uhka on erittäin suuri, kertoo Lännen Median kysely. Siitä uutisoi muun muassa Turun Sanomat.
Poliisien tuomio Suomen maahanmuuttopolitiikalle on tyly. Joka kolmannen poliisin mielestä maahanmuuttopolitiikka on viimeisen vuoden aikana onnistunut erittäin huonosti. Lähes puolet arvioi onnistumisen melko huonoksi. Korkeintaan melko hyvän arvion antaa alle 20 prosenttia vastaajista.
Perusteluissa korostuu se, että maahantulijoiden henkilöllisyyksiä tai taustoja ei pystytä varmasti selvittämään. Moni uskoo, että joukossa on ISIS-terroristijärjestön edustajia. Siten myös terrori-iskujen mahdollisuus pelottaa.
Vastauksissa mainitaan, että tulijoissa on paljon poliisi- ja sotilastaustaisia. Samoin mietityttää tulijoiden kulttuuritausta ja se, että naisia ei kunnioiteta. Esille nostetaan myös se, että toimettomuudesta ja turhautumisesta voi pitemmällä aikavälillä seurata esimerkiksi jengiytymistä.
Poliisit kertovat näkevänsä jo nyt työssään aiemman kotouttamisen epäonnistumisia. Sen pelätään lisääntyvän. Uhkakuvana ovat Ruotsin esimerkin mukaiset lähiöt, joihin poliisikaan ei uskalla mennä.
Poliisitkin kovia rasisteja
voivoivoiiii
2
<50
Vastaukset
- missä.on.vika
Minä taas tein kyselyt ja tulos oli että 95%nykyisistä poliiseista ei sovellu poliisinvirkaan.50 vuotta sitten poliisikouluun pääsi vain ammattiinsoveltuvat .Nyt näyttää olevan toisin.
- on.se.mahdollista
Kyllä sitä voi olla huolestunut turvapaikanhakijoista olematta rasisti. Se on mahdollista, tosin äärimmäisen harva tänne kirjoitteleva tai persu onnistuu. Mutta on se mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648