Hamsterini rääkkäys!! auttakaa

vanupuikko

Olen teini-ikäinen tyttö, ja asiani koskee haluani kiusata hamsteriani. Pidän eläimistä, hamsterini on suloinen ja terve sekä eläinrääkkäys oksettaa minua. Olen kissaihminen, ja olen hankkimassa itselleni kissaa kun muutan kotoa vuoden päästä. Hamsterin kanssa leikkiminen on hauskaa, joskus hermot menevät kun tämä sätkii ja riehuu ja paskantaa kaikkialle. Aina kun hamsterini aina "vahingossa" putoaa kädeltäni (pehmeälle alustalle, sänky sohva etc) minulle tulee halu tehdä se uudestaan. Laitoin hamsterin takaisin häkkiin leikkihetken jälkeen, mutta seuraavana päivänä menin jälleen leikkimään sen kanssa. Taas putosi kädeltäni useampaan otteeseen, kun en pitänyt tarpeaksi tukea. Tämä toistui, laitoin hamsterini kädelleni ja annoin tippua, tai sitten heilautin kättäni hieman että hamsteri putoaisi peitolle. Lisäksi pidin hamsteria keskivartalosta kiinni, ja tämä juoksi kuin hullu mutta jalat eivät hiponeet maata. Tuntuu pahalta jälkikäteen, mutta tilanteessa tuntui hyvältä kontroloida täydellisesti hamsteriani. Tunnustan että pienenmpänä olen miettinyt miltä tuntuisi omistaa hamsteri/muu pieni jyrsijä ja hieman kiusata sitä. Siksi olen välttänyt pieniä jyrsiöitä, mutta perheeni sai lahjoitukseksena tämän hamsterin noin 4 kuukautta sitten, joten en itse hankkinut tätä kiusattavakseni. Pidämme hamsterista muuten hyvää huolta, mutta en halua traumatisoiduttaa pienokaista minun halujeni takia. Tappaa en todellakaan halua hamsteriani, eikä minusta olisi siihen, enkä muutenkaan vahingoittaa eläimiä oman käden kautta, mutta onko jotain muuta tehtävissä? Tuntuu pahalta, mutta haluaisin silti tiputtaa hamsteriani pehmeälle alustalle ja kiusata. En todellakaan halua kertoa perheelleni tästä, pitäisivät minua varmastikkin sairaana. Olenko ainoa jolla ont tälläisiä mielihaluja? Puranko aggressiota syyttömään eläimeen?

19

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväkuntunnetitsesi

      ota yhteyttä kouluterveydenhoitajaan

    • älä_rääkkää

      Jos olet tosissasi ja tiedät itsekin, että eläimen kiusaaminen on väärin, vastusta epäterveitä mielihalujasi. Voit ehkä vastustaakin niitä, jos olet tarpeeksi luja - muista, että eläimen kiusaaminen on epäinhimillistä ja rikos. Jos et kykene vastustamaan kiusaamishalujasi, hanki apua vaikka juuri kouluterveydenhoitajalta tai keksi perheellesi jokin tekosyy, jonka avulla luovutte hamsteristasi - ehkä sille löytyy turvallisempi uusi koti.

    • usdfusdf-aka-asdfasdf

      luontaista käytöstä saaliseläintä kohtaan?leikkiihän kissakin saaliillaan.

      • älä_rääkkää

        Kissa ja muut eläimet toimivat vaistojensa ja viettiensä varassa; ihmisyyteen kuuluu harkinta ja moraali. Vaikka ihmisessäkin on monia eläimellisiä piirteitä, en silti lähtisi hakemaan käyttäytymismalleja eläinmaailmasta saati puolustelemaan käytöshäiriöitä eläinten käyttäytymisellä.


      • usdfusdf-aka-asdfasdf

        tälläkin sivustolla on usein nähty miten ihminen on vihernarsistien mielestä eläin.eikö ihmisellä olekaan oikeus luonteenmukaiseen käyttäytymiseen?


      • usdfusdf-aka-asdfasdf

        ei ole tarvis mennä yhteenkään mainitsemistasi paikoista.vihernarsistthan siitä puhuvat enemmän että ihminen on eläin,vai johtuneeko narsismista että nostavat itsensä muiden yläpuolelle.


      • Anonyymi
        usdfusdf-aka-asdfasdf kirjoitti:

        ei ole tarvis mennä yhteenkään mainitsemistasi paikoista.vihernarsistthan siitä puhuvat enemmän että ihminen on eläin,vai johtuneeko narsismista että nostavat itsensä muiden yläpuolelle.

        Sinä olet huoraspermisti, joka ei osaa edes oikeinkirjoitusta. Saisinpa vääntää sormesi poikki.


    • normaalia

      Hamsteri on ruokaa, ruualla ei leikitä.

    • kukuyku

      Olet sairas yksilö. Googlaa "sadismi"

    • Tuppo

      Hae apua itsellesi. Et ole henkisesti kunnossa ja tuollainen käytös on alkavaa oireilua jostain, mikä nyt siellä pääkopassasi onkin kypsymässä. Ihan tosiasia, mieluummin hoitoon nyt kuin sitten, kun teet jotain huomattavasti pahempaa muille eläimille ja mahdollisesti ihmisillekin.

      • Anonyymi

        Kiitos huolesta, mutta mt-ongelmat eivät automaattisesti tarkoita sitä että haluat "satuttaa pahemmin" ihmistä.

        -Ap


      • Anonyymi

        Mitä ihmettä Tuppo toi Kuullostaa aivan plöh!


    • NormiHommaa

      Älä sinä tyttö huoli.
      Tuo on aivan normaalia ja älä usko noita muita jotka paheksuvat.
      Ihmisessä asuu pieni saalistaja.

    • Normaalia

      Tiedän paljon ihmisiä keillä on samaa ja juuri jyrsijöitä kohtaan. Ihminen on saalistaja.

    • Anonyymi

      Hei. Ap tässä. Hamsteri lahjoitettiin pois kuukauden sisään ja olen ollut ilman lemmikkejä siitä asti. En ole kertaakaan satuttanut/kiusannut eläintä tämän jälkeen. En tiennyt vielä tuolloin, mutta oireilin paljon masennuksen ja pakko-oireisen häiriön kanssa, joka selittää hieman käytöstäni ja jatkuvaa pelkoa siitä että satutan lemmikkiäni. Kyseessä ei ole sadismi tai muu vastaava, vaan mielenterveysongelma nimeltä OCD.

      Kiitos teille, jotka lähetitt kilttejä vastauksia. :)

      • Anonyymi

        Jos kirjoittamasi on totta, voin viimeisen kommenttisi jälkeen todeta, että olet toiminut oikein ja osoittanut vastuullisuutta. Olet myös siinä määrin älykäs, että olet pystynyt reflektoimaan omaa käytöstäsi ja erottamaan, että toiminnassasi on jotain väärää ja mielessäsi jotain vääristynyttä. Olet lisäksi siis rohkeakin. Tsemppiä OCD:n hallintaan sinulle ja toivottavasti hamteri sai ansaitsemansa kodin.


    • Anonyymi

      Mulla on ollut sama mutta lopetin,Paras vaihtoehto oli antaa hänet pois.

    • Anonyymi

      hommaa joku ukko 🤣

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6275
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6133
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe