Häpeättekö perimäänne?

Ei minua haittaa myöntää, että esi-isissäni on mongoleja joukossa. Eihän se kovin arjalais-aitosuomalaiselta kuulosta, mutta lienee ainakin totta.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En voisi olla enempää kiitollinen.

Myös Luojalleni kiitos!

Itseinhoajia ei kunnioita kukaan, aloittaja on sen puoleen kyllä mielenkiintoinen tapaus :).

Äänestä

Joko suomalaiset vihdoin ymmärrätte, miksi juuri ruotsalaiset ja myös kielenvaihtajien jälkeläiset ovat kehitelleet näitä rasistisia juttuja ja valheita suomalaisista :). Norjassa on muuten oikeasti sitä mongooliperimää, mitä Suomessa taas ei ole lainkaan, Norjassa on hyvin paljonkin itse asiassa sitä.

Mutta eipä sillä, jos mongoolit olivat maailman vaalein kansakunta, aivan sama!? Silmäni kyllä erottavat suomalaisen ja mongoolin aikamoisen hyvin toisistaan.

Aloitus on hyvä esimekki siitä, miten Suomen kielipolitiikka on edelleenkin todella sairas. Vain suomaliaset itse voivat sille jotain tehdä, kukaan muu ei suomalaisten puolesta heidän kielipolitiikkaansa muuta! alistujia ei oikeasti kunnioita kukaan.

Äänestä
  • Ai se, että jollain on mongoli esi-isänä tekee Suomen kielipolitiikasta sairaan.
    Mainio aasinsilta...

    Äänestä

  • ruurur33 kirjoitti:

    Ai se, että jollain on mongoli esi-isänä tekee Suomen kielipolitiikasta sairaan.
    Mainio aasinsilta...

    Jos et sattunut tietämään, "mongoliteoria" kehiteltiin nimenomaan aikana, jolloin suomen kielen syrjintä oli pahimmillaan ja tällä haluttiin myös perustella ruotsin kielen valta-asemaa. Niin - tämä siis tosiaan n. vuonna 1600-1800.... Niin ja vuonna 2016.


    Mongoolimusiikkia, ole hyvä:

    https://www.youtube.com/watch?v=dcrJj83LttI&list=PLxfYDzxJNmXiqwVZNOcSFY0m1x5J_pc0o

    Äänestä

Suomalaiset ovat itse asiassa yksi niistä ainoista kansoista, joista edelleen voidaan puhua rasismin kohteena. Harvoihin kansoihin kun oikeasti kohdistuu jotain niin selkeää syrjintää, joka olisi jotenkin muutettavissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EnHäpeäEnää kirjoitti:

Ei minua haittaa myöntää, että esi-isissäni on mongoleja joukossa. Eihän se kovin arjalais-aitosuomalaiselta kuulosta, mutta lienee ainakin totta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu