Rakennusalan yrityksen perustaminen

10plus7

Mitä käytännön mahdollisuuksia on suoraan koulusta valmistuvan rakennusinsinöörin(tuotanto) perustaa oma yhden miehen yritys? Valmistun parin vuoden päästä ja tavoitteena on löytää työpaikka mutta eihän maailman menosta koskaan tiedä. Siksi olen ajatellut jo tässä vaiheessa ruveta kartoittamaan muita vaihtoehtoja, lähinnä itsensä työllistämistä ja ulkomaille lähtöä.

Rakennusalalta on kokemusta 2 vuotta, rakennusapumiehen hommista insinööriopintojen pakolliset harjoittelut noin 9kk. Lisäksi talouteni on kunnossa pystyisin perustamaan firman ilman lainoitusta tai ulkopuolista pääomaa.

Mietityttää lähinnä että onko minkäänlaista markkinarakoa johon pystyisin keskittymään ja tienaamaan sen verran ettei kannattaisi jäädä sossun tuilla elelemään.

10

5769

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koettele-sieltä-täältä

      >> Mietityttää lähinnä että onko minkäänlaista markkinarakoa johon pystyisin keskittymään ja tienaamaan sen verran ettei kannattaisi jäädä sossun tuilla elelemään.>>

      Mikäli sellaisia markkinarakoja on olemassa, niin ei niitä kukaan ainakana täällä foorumeilla tiedoksi toitottele.
      Aika hankalaa on yhden rakennusmiehen/rakennusinisinöörin alkaa tarjoamaan minkään kokoisen OK-talon tms. uustuotannon tekemistä kellekään. Remonttihommista olisi aloitetava, ja koettaa niitä haalia, Mitään Vastaavan mestarin hommaakaan nykyisellä kokemuksellasi tuskin pystyt vielä hoitelemaan?
      Jos sen 2-vuotisen raksakokemuksesi kautta omaat mitään tuttavuussuhteita, niin voisit tarjoutua noille tutuille mestareille alihankkijaksi, pienempiä raksapuolen hommia tekemään.

      Kato mitä hommia osaat. Tee niistä A5-kokoinen siisti pahvikortti, johon laitat oman kuvasi ja yhteystietosi. Lähettele kirjekuoressa 10:lle potentiaaliselle raksa-alan toimijalle. Sen lähetyksestä viikon perästä soitat vielä perään, ja tiedustelet että oliskos niitä hommia, innolla olet ottamassa vastaan.

    • Kerran_kuulin

      Edesmenneltä rakennusinsinöriltä että rakennusyrityksen pyörittämisessä kaikki on kiinni suhteista.
      Suhteilla saa halvemmalla materiallia.
      Suhteilla saa pidemmät maksuajat.
      Suhteilla saat etua tietää tärkeistä asioista.
      Jne. jne.

    • Narauttaja
    • beethooven

      Eipä nyt onnistu hevillä sillä pitää kyetä kilpailemaan koko Itä-Europan kanssa surkean maan surkeista markkinoista täällä Suomessa ny6kyään.

    • Pohdiskelija112

      Moro,

      itse lähdin yrittäjäksi lähes neljä vuotta sitten ilman minkäälaista alalle soveltuvaa koulutusta, tietämystä alasta, myynnistä tai liiketoiminnasta. Eipä ollut myöskään vanhempien rahoja tai edes omia säästöjä. Kyseessä rakentamisen alasegmentti. Itse en tee mitään asennustöitä tai muuta suorittavaa työtä kohteissa.

      Käytännössä ensimmäiset 2-3 vuotta meni opetellessa perusasioita. Miten ala toimii, miten saada myyntiä, miten liiketoimintaa viedään eteenpäin ja kasvatetaan, talousasiat ynm.

      Reilu puolivuotta toiminimellä jonka jälkeen perustin osakeyhtiön. Nyt meillä on kolmas tilikausi päättymässä ja tehdään voitollinen tulos (noin 15%). Löysin myös sopivan ja potentiaalisen kumppanini joka on kiinnostamaan rahoittamaan kasvua sekä tuomaan muita hyötyjä yhtiöön.

      Kysyit seuraavia kysymyksiä:

      Onko mahdollisuuksia suoraan koulusta: Kyllä on mutta helppoa se ei tule olemaan. Tossa ylhäällä oli mun mielestä hyvä vinkki, koita päästä raksoille mestarin apumieheksi tai jotain muuta tekemään. Alkuun tärkeempää kerätä oppia, luoda kontakteja ja saada siitä sen verran rahaa että saa omat ja firman laskut hoidettua.

      Minkälaiseen markkinarakoon: Se on yleensä aika selvää että isoilla markkinoilla pelaa isot pelurit. Yhdelle miehellä riittä hyvinkin 100.000€ alv0 vuodessa laskutusta (jos kyse on palvelu myynnistä) ja tällä saa jo aika kivan toimeentulon. Markkina josta voi laskuttaa tuon 100kiloo vuodessa löytyy varmasti. Sun duunis on se löytää koska tunnet alan. Yleensä kokemuksen myötä alkaa näkemään mahdollisuuksia ja pienellä selvittelyllä asiakkailta saa tiedon kannattaako palvelua alkaa tuottamaan ja mitä siitä voidaan laskuttaa.

      Minun yrittäjä ura on ollut aika saakelin vaikea kun nollasta on lähdetty. Monta kertaa ollu lähellä käydä huonosti mutta aina on selvitty. Suosittelenko kenelläkään, ainoastaan siinä tapauksessa että valmis uimaan pohjamudissa fiilisten kanssa. Ainoa selvitä, oli että katsot peiliin joka ikinen päivä ja mietit että miten tänään voin olla parempi kun eilen. Mulla ei ollut muuta vaihtoehtoa kun nuorempana koulut ei kiinnostanut. Nyt olen alallani kova ammattilainen ja vielä tarkennettuna, liiketoiminnan kokemus kohtuullisen hyvä mikä edesauttaa merkittävästi kasvua ja rahoituksen hakemista.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eheeeiii, aloitat vain tekemään taloja ja myytte poijes ja sitte sama uudelleen jne.. helppoa kuin heinän teko.

    • Anonyymi

      Jotenkin tuntuu että aloittajalla on pää pilvissä.
      Käytännön fakta on ettei vasta valmistunut raksainssi ole kuin aihio josta aletaan rakentamaan ammattilaista.
      Asian huomaa hyvin isommissa rakennusfirmoissa joss uusi insinööri laitetaan vetämään pikkuprojekti aina kokeneen timpurin kanssa, ei koskaan yksin.
      Insinööri tietää miten asiat teoriassa tehdään ja kokenut timpuri tietää miten asiat oikeasti tehdään.
      Eli aloittaja pitäisi heti palkata kaveriksi se kokenut ammattilainen jotta yritys pääsisi eteenpäin.

      • Anonyymi

        Timpurina pitää olla virolainen taituri ja muurarina venäläinen rappari.


    • Anonyymi

      Älä perusta nyt mitään rakennusfirmaa ne kuppaa sinut veroilla kuoliaaksi.
      Urpilainen lappasi Kreikkaan 700Milj Eikö he voisi nyt vuorostaan pönkätä Suomea kun kun ollaan kuralla kun olla ja voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1213
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      958
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe