SDP:n porukat keikuttaa Suomi-venettä

älähyväksykiusaamista

SDP keikuttaa Suomi-venettä ja veneessä olevat ovat merisairaita. Ympäristössä on vain maininkeja, mutta SDP:n keikutus on saanut suuren osan veneessä olijoista voimaan pahoin.

SDP on kuin ilkikurinen kakara, koulukiusaaja ja örveltäjä. Se on saanut samanmielisiä mukaan. Vaikka niitä ei ole koululuokassakaan kuin se 2%, niin ääntä ja älämölöä syntyy. SDP on villinnyt AKT:n, SEL:in, PAM:in ja muutaman muun samaan kiusaamiseen ja veneen keikutukseen. Ja Suomi-vene heiluu niin, että vesi roiskuu.

Kuinka koulukiusaaja saadaan kuriin? Ei siinä opettajan ja rehtorin puhuttelut paljon auta. Koko yhteisön paheksunta ja kiusaamisen kieltäminen ovat ne, jotka auttavat. Kiusaaja etsii teollaan huomiota ja "kunnioitusta". Sitä se ei saa edes kavereilta, jotka ovat lähteneet mukaan. Mutta mukaan lähteviä ressukoita aina on. Kiusaamista ei saa hyväksyä. Kaikkien on noudatettava sääntöjä. Se on se pointti.

6

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohjatappi

      Sen keikutuksen tarkoitus on heivata valehtelijat, huijarit ja muut .A. Stubbidot" pois vallasta.
      Olisi jo hyvä aika huomata ketkä tätä venettä upottaa.

    • Joshuanennustus

      Ay:n vanhat tavat ovat kuin peräpukamat. Ne vaivaa ja seuraa hautaan asti. Tapio W kirjoittaa esimerkein kuinka poliittiset puolueet ja ay-liike sortaa Suomen kansaa kunnissa ja Eduskunnassa häpäisemällä kansanvallan. Valitettavasti e-kirja on lontoonkielinen, mutta ei kai tarkoitettukaan oppimattomille, saatika peräpukamaporukalle.

    • Jokooulussa

      http://static.mvlehti.net/uploads/2016/04/1459895696932screensave.png

      Arvaa:onko sairaanhoitaja,vai potilas?

      Jos HUS on ottanut monikulttuurisen PR-kuvan toiminnalleen, niin ei kai se ole muiden vika, jos ovat pöljyyttään valinneet vieläpä huivipäisen somalin edustamaan sairaalaa.

      Herranjestas, tuo turbaani on vaarallinen, miten typy kuulee kaikki hyvin korva tukittuina. Eihän se kokonaan vie kuuloa, mutta kyllä heikentää.

      Mä laitankin tähän yhden vaivihkaa kuvaamani somalin töissä Turun kaupunginsairaalassa, oli varmaan potilaskuljetuksessa, saattoi vanhuksen taksiin ja palasi ulkoa sisälle, joten hoksasin ottaa kuvan. Huivi ja croksit.

      En kahtametriä lähemmäs päästäisi "ryysyläistä"!

    • Onsiinäviisasmies

      16.12.2011
      Huippuosaamista, osa 8
      1. Emmanuel Eneh, rasismin uhri

      Aamulehti julkaisi 13.12.2011 artikkelin otsikolla "Opiskelija syyttää Tampereen yliopistoa rasismista". Artikkelin typistetty versio löytyy verkosta, mutta tämä kirjoitus perustuu paperilehden pidempään juttuun.

      Emmanuel Eneh, 50, muutti Tampereelle Nigeriasta vuonna 1989, 28-vuotiaana. Hän pääsi Tampereen yliopiston lääketieteelliseen tiedekuntaan ilman pääsykoetta ns. kehitysmaakiintiön kautta.

      Nyt, 22 vuotta myöhemmin, Emmanuel on edelleen opiskelija. Lisäksi hän on palannut lähtöruutuun, koska hänen opintosuorituksensa ovat vanhentuneet. Emmanuelin mielestä "yliopiston rasistiset virkamiehet" estivät hänen uransa.

      Mitä sitten on tapahtunut? Emmanuel on reputtanut neljännen vuosikurssin lopuksi tentattavan, laajan sisätautiopin ja kirurgian tentin 17 kertaa.

      17 kertaa.

      Tenttikokonaisuudessa on kahdeksan eri arvioijaa. Tampereen yliopiston rehtori Kaija Holli:

      "Jotain oppimisessa on pielessä."

      Emmanuel on opiskelujensa aikana työskennellyt lääketieteen kandidaattina ja amanuenssina useissa suomalaisissa sairaaloissa. Ylilääkäri Olli-Pekka Mehtonen Kaivannon sairaalasta:

      "Hän oli meillä amanuenssina vuoden ajan viime elokuuhun asti. Hän paneutui hyvin asioihin ja oli ahkera. Joitakin kieliongelmia oli ja niistä syistä joskus asiat hidastuivat."

      Kukapa 22 vuodessa ehtisi oppia kunnolla suomea umpisuomenkielisessä kaupungissa?

      Emmanuelin opintosuoritukset on tänä syksynä mitätöity lääketieteen laitoksen johtajan Matti Lehdon päätöksellä. Yliopiston sääntöjen mukaan opinnot vanhenevat kymmenessä vuodessa. Emmanueliin on siis sovellettu yliopiston yleisiä sääntöjä.

      Mikä on Aamulehden artikkelin tarkoitus? Halutaanko sillä lisätä ennakkoluuloja ja negatiivisia asenteita maalaamalla portretti stereotyyppisestä afrikkalaisesta alisuoriutujasta ja rasismiruikuttajasta? Vai ovatko toimittajat Juha Veli Jokinen ja Merja Ojala vakavissaan sitä mieltä, että Emmanuelia on kohdeltu väärin?

      Mahdollisesti Jokisen ja Ojalan ajattelua ohjaa se periaate, jonka Pakolaisneuvonta ry:n toiminnanjohtaja Eva Lindberg kiteytti viimekeväisen, Perussuomalaisten rasisminvastaista julkilausumaa koskeneen kohun yhteydessä:

      "Ihan sama kohtelu kauttaaltaan kaikille ei ole kuitenkaan yhdenvertaisuutta."

      Jos afrikkalainen ei läpäise tenttiä, vika ei ole afrikkalaisessa vaan tentissä tai sen arvostelijoissa. Oli rasismista varsinaista näyttöä tai ei.

      Luonnollisesti Emmanuel kuuluu myös Tampereen kaupungin asettamaan "Maahanmuuttajaneuvostoon". Neuvoston tarkoituksena on mm. ...

      "... osallistuminen syrjinnän ja rasismin ehkäisyyn."

      Maahanmuuttajaneuvoston onkin syytä pikaisesti ryhtyä toimiin Tosiasiallisen Yhdenvertaisuuden toteutumisen varmistamiseksi Tampereen yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan tenttiarvosteluissa.

      Maailmanhalaajien kuvalehti julkaisi 2.9.1999 artikkelin Enehistä:

      "[Eneh] on afrikkalaisen tanssin ja rummunsoiton taitaja, evankelista, mikrobiologi ja valokuvaaja. Nyt hän viimeistelee lääketieteen opintojaan Tampereen yliopistossa."

      "Viimeistely" onkin osuva sana, sillä jo kaksi vuotta myöhemmin Eneh osallistui Kansanterveyslaitoksen seminaariin "Building a partnership between professionals and migrants" tittelillä "M.D." = Medical Doctor = lääketieteen tohtori. Näin siitä huolimatta, että kymmenen vuotta myöhemmin hän ei ole suoriutunut edes perusopinnoistaan.

      Takaisin artikkeliin:

      "Afrikalla on paljon opetettavaa Euroopalle. Vaikka Suomessa on korkeampi elintaso kuin Afrikassa, niin elämisen laatu on täällä alhaisempi. Katso nyt, hymyileekö täällä kukaan? Ihmisillä on aina kiire jonnekin, eikä kukaan ole tyytyväinen."

      Eneh kertoo perinteisestä parannusmenetelmästä Affasta. Se on kolmiaskelinen prosessi, jossa selvitetään sairauden syy, poistetaan se, ja lopuksi hoidetaan fyysinen vaiva.

      Sairauden aiheuttavat joko pahat henget, esi-isien viha tai maan jumalien loukkaaminen. Jos kyse on pahoista hengistä, on ne ajettava ensin pois, ja vasta sen jälkeen voidaan paneutua varsinaisen sairauden parantamiseen. Parantaja voi myös lähettää jonkun sukulaisen suorittamaan tehtävän, jonka tarkoitus on lepyttää esi-isiä ja jumalia. Lääkehoitoa ei kannata aloittaa ennen kuin sairauden syy on poistettu. Itse lääkeaineet, joita hankitaan juurista, lehdistä ja eläinten elimistä, eivät poikkea paljonkaan länsimaisista.

      Alamme ehkä ymmärtää paremmin, miksi lääketieteen opinnot ovat 22 vuoden jälkeen ns. vaiheessa. Uuteen valoon asettuu myös Tampereen yliopiston erään opettajan lausunto, jonka mukaan Eneh tulisi ammatissaan "tappamaan naisia ja lapsia". Eneh tulkitsee lausuman rasistiseksi ja harkitsee tutkintapyynnön tekemistä. Toisaalta voidaan myös kysyä, veisitkö sinä lapsesi hoidettavaksi "M.D." Enehille.
      En missään tapauksessa!

      • jokohelpottaa

        Aivan.


    • Sossutsuohon

      Sossun ovat vieneet Suomen suohon ja nyt ovat päättäneet upottaa Suomen sinne.
      Miten demokraattisessa valtiossa on voitu antaa valta muutamalle sossu ay pampulle, jotka liitot edustavat 2 % Suomen kansasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1263
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      699
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe