Onko narsistin ohjaaminen turhaa?

ostan_elämän

http://www.iltalehti.fi/perhe/2016030121200246_pr.shtml
http://www.iltalehti.fi/perhe/2016030221204800_pr.shtml

Tekeekö noilla ohjeilla mitään?

Itse olen oppinut sen että jokainen tekee joskus nuorempana sen valinnan päättääkö ryhtyä toimimaan elämässään ilkeän ihmisen tavoin vai ei. Jos tekee tämän päätöksen, on hyvin vaikeaa ryhtyä enää tämän jälkeen "hyväksi ihmiseksi" ja leikkiä jonkinlaista hyvyyttä edustavaa enkeliä.

Jokainen joka on siirtynyt pahuuden puolelle (eli Darth Vaderin puolelle), on todennäköisesti "paha ihminen" koko lopun elämää, ellei tee jossain vaiheessa päätöstä sen suhteen että katuu aidon ihmisen tavoin, nöyrtyen aidosti myöntämään olevansa "paha ihminen". Tämä onnistuu mielestäni vasta aikuisiällä sitten kun ihminen ymmärtää kunnolla miksi tämä "pahuus" ei toimi ja miksi se ei kannata.

Se joka ei ole lapsena siirtynyt "pahuuden puolelle", ei ota "pahan ihmisen" ilmettä eikä se näy tämän henkilön kasvoilta. Nämä yrittävät yleensä järjen avulla selventää miksi tiettyjä asioita ei kannata tehdä. Jos lapselle opetetaan että tiettyjä asioita ei "saa" tehdä, on hyvin kyseenalaista miksi "pahuutta" ei saisi tehdä. Pahuus ei ole mikään yliluonnollinen tapahtumaketju jossa galaksit räjähtävät ja saatana laskeutuu maanpäälle tuhoamaan ihmiskunnan. Tämän vuoksi on melko järjetöntä opettaa yhtään mitään sellaisia käsitteitä minkä pohjalta tiettyjä asioita ei saa tehdä ja tiettyjä asioita saa. Usein jopa ilkeät vanhemmat olettavat lapsen menevän piparipurkille sen jälkeen kun vanhemmat ovat kieltäneet lasta menemästä piparipurkille. Jos vanhemmat sanovat että et saa pelata pleikkaria kun käymme kaupasta, mitä tapahtuu heti kun ovi on sulkeutunut?

No onneksi meillä on tuolla lehdistössä kokonainen legioona näitä pahuuden kätyreitä joihin demonit vaikuttavat. He kyllä tietävät miten ihmisiä koulutetaan ja opetetaan. Jokainen 40-kymppinen ihminen katsoo tuolta ne ohjeet miten elämää eletään ja sen jälkeen kun olet toiminut lehdistön antamien ohjeiden mukaan, tiedät olevasi "hyvä ihminen". Siitäkin huolimatta että olisit omistanut elämäsi saatanalle ja liittoutunut Darth Vaderin kanssa hallitsemaan galakseja tuoden pimeyden kaikille niille jotka esiintyvät sinun mielestä tekopyhinä jeesustelijoina.

Laitoin ehkä ripauksen huumoria tuohon jos nyt joku ei sattunut huomaamaan, joten ne kaikkein sairaimmat narsistit voivat jättää sen ylimääräisen negatiivisuuden pois. Meinasi tulla typo kirjoittaessa tuota aiempaa lausetta. Jäi yksi u-kirjain pois, eli negatiivisuden. Varokaa siis näitä Darth Vaderin susia jotka tulevat prinsessa Leian vaatteissa.

Mitenhän meidän johtaja Niinistö suhtautuu näihin "Venäjän trolleihin" mistä hän on puhunut? Niinistö on sanonut ettei meitä tulisi enää yllättää? Onkohan kyse lehdistöstä mikä on yllättänyt meidät housut kintuissa? Vai kuka se trolli tässä on kun kansalaisia ohjataan tällä tavoin? Ja kuka on se "me" josta Niinistö on puhunut? Jos valtio ei laita lehdistöä kuriin niin on se kumma miten voidaan puhua jostain "me" -käsitteestä. Vai onko tämä sitä oikeaa psykologisointia kansalaisten kannalta niin että hieman yksinkertaisemmat ihmisetkin saisivat kokea olevansa "hyviä ihmisiä" siitä huolimatta että he ovat aina aika ajoin ilkeitä muita ihmisiä kohtaan, kuten myös omia lapsiaan kohtaan?

No en sen kummemmin lähde tuomitsemaan narsisteja, mutta kyllä tästä iso soppa syntyy kun osa narskuista kuuntelee poliitikkoja, osa lehdistöä ja sitten lopulta syntipukiksi etsitään ne "jeesustelijat" eli sellaiset jotka eivät ole ottaneet itselleen minkäänlaista auktoriteettia jota he kuuntelisivat ja jotka ovat enimmäkseen eläneet yksinäisen ja itsenäisen ihmisen elämää. Tällöinkin nämä "jeesustelijat" ovat syyllisiä siihen että lehdistö on antanut huonoja ohjeita samoin kuin poliitikot. Jos tämä "jeesustelija" on löytänyt sen oikean tavan elää, ei tämä tapa kuitenkaan kelpaa narskuille koska siinä ihminen joutuu käyttämään omaa järkeä nähdäkseen asiat oman järjen avulla, koska tällöin ei voi syyllistää muita ihmisiä, kuten lehdistöä tai poliitikkoja asioiden toimimattomuudesta.

Metka tämä elämä. Ehkä se seuraava elämä on vähän kivempi. Tai sitten ei. No jos ei ole niin se on kyllä ikävää se. Ehkä olisi pitänyt ottaa tämä elämä hieman vakavammin. Mutta toisaalta kyllähän sekin nähtiin 70 vuotta sitten miten vakavasti narskutkin osaavat ottaa elämän. Sekotetaan politiikkaa, mystiikkaa, uskontoja, kansanhurmostilaa ja vaikka mitä niin siitähän sitä kunnon soppa syntyikin. Piti mukamas saada lisää elintilaakin vielä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostan_elämän

      Nojoo ehkä tämä ylipsykologisointi on vain haitaksi. Unohtakaa narskut, mutta ymmärtäkää että nämä lehdistön ja poliitikkojen ohjeet ovat vain ihmisten tuhoksi. Kyllä jokainen tulee narskujenkin kanssa toimeen aluksi, mutta sitten kun he alkavat kuuntelemaan muita ihmisiä ja asettavat toisia ihmisiä auktoriteetin asemaan jonka jälkeen he syyllistävät aivan muita ihmisiä kuin mitkä he ovat itse valinneet auktoriteetin asemaan, se pilaa ihmissuhteet. Narskun pitäisi asettaa omaksi jumalakseen vain yksi ihminen jos ei aio käyttää omia aivoja ratkaistakseen oman elämän ongelmat. Lehdistöä tai poliitikkoja on hyvin vaikea saada vastuuseen sanoistaan joten heitä on turha kuunnella.

      • dfhkkjkh

        Elämässäni kohtaamistani ihmisistä arviolta 2 % ottaa vastuun puheistaan.


      • onneksi1

        Onneksi sinä kuulut tuohon 2%:iin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe