Mistä cesiumin huikeat lukemat nyt hesassa?

Onko taas ydinonnettomuus vaiko suihkuvirtauksien lahjaa muualta maailmalta?
18375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Paha sanoa, mutta kun katsot Säteilyturhakkeen (STUK) sivulta, niin säännöllisin väliajoin tulee säteilypiikkejä. Eli joku säteilypilvi kiertää pohjoista pallonpuoliskoa. Kysyin taannoin Säteilyturhakkeelta, mikä säteilee, mutta eivät vastanneet. Nehän keräävät säännöllisesti ilmanäytteitä ja analysoivat niistä säteilevät aineet ja sillä perusteella laskeskelevat, mitä on tapahtunut, missä ja milloin. Vaan kun ei ole mafialta lupaa hiiskua... Paitsi nyt ilmoittivat, että on havaittu cesiumia Helsinskissä, tosin vähemmän kuin noin 3 viikkoa sitten. Ne säteilypiikit tulee suunnillen 3 viikon välein.

Äänestä

Sosnovyi Bor siellä vaan pöläyttelee niinku ennenkin. "Ei mjeilla ainakaan"

Äänestä

Kun ei ole muuta kuin Cs-137, ei ole polttoainevuoto. Voi olla että cesiumlähde on joutunut epähuomiossa sulattoon tai polttolaitokseen.

Äänestä

Ukrainan tsernopilista,joka räjähti 1986.
Laitos on edelleenkin toiminnassa,vaikka 2 reaktori räjähti.
Eikä sitä ole saatu suojattua vieläkään,kuin pienen osan siitä.

Äänestä

Olisikohan cesium peräisin STUKin omasta labrasta? Ilmanvaihtopiiput ovat talon katolla, samoin kuin ilmanäytteen kerääjä.

Äänestä

STUKin autotallista näyttäs tulevan

Äänestä

Bingo! Oli jo toinen kerta: pari vuotta sitten STUK kertoi tritiumhavainnoista, syytä etsittiin kovasti ja parin kuukauden päästä todettiin että oli peräisin omasta talosta. Ja muutaman viikko sitten STUK sotki yhden labratilan plutoniumilla.

Äänestä

Chemtrailailaus köyhdytetyllä uraanilla. Minulla ei ole lupa kertoa mutta onneksi SUPO ei tiedä minun ip osoitetta.

Äänestä
  • Viestisi näkyy olevan myös Salaliittoteoria-palstalla. Tuo kertomasi vaikuttaa hyvin vakuuttavalle. Mutta mitä kauheuksia te täällä teette? Ei siitä tule olemaan yhtään mitään iloa teille itsellennekään. Lopeta nyt sinä edes tuo ja kerro kaikille. Se on parempi!

    Äänestä

  • Ei kait siinä, näköstellään.

    Äänestä

"Olkiluotoon matkalla olleesta säteilysuojuksesta löytyi ”aivan älytön saastuminen”
”Kapseli on vuodelta 1975. Voi olla, että ajan kuluessa kuori on heikentynyt, ja se on alkanut päästää cesiumia ulos”, Suomen Nukliditekniikka Oy:n Jarno Koikkalainen sanoo. ”Onni onnettomuudessa, etten saanut purettua kapselia. Silloin kontaminaatio olisi ollut vielä suurempi.”"
http://www.hs.fi/kotimaa/a1457578940487?jako=af20df28f179d80e01a2baa39440b3ae

Mikä ihmeen kapseli vuodelta 1975 voi vielä lojua jossain Stukin tiloissa?

"Säteilyturvakeskus Stukin havainto radioaktiivisesta cesiumista on paikannettu rakennukseen, jossa Stuk itse toimii Helsingin Roihupellossa.

Samassa kiinteistöissä Stukin kanssa toimii myös radioaktiivista pienjätettä käsittelevä Suomen Nukliditekniikka. Stukista ei kuitenkaan suostuta vahvistamaan, että cesium on lähtöisin yrityksestä. HS ei tavoittanut Suomen Nukliditekniikan edustajaa."
http://www.hs.fi/kotimaa/a1457411836982?jako=78525fde127519ad19953e7fee1df5ba

Suomen ylin säteilysuojeluviranomainen itse omassa toimipaikassaan vaarassa ... johtopäätöksiä?

Äänestä

Kännissä ajeli tänään Mäntsälässä. Kolaroi kaksi autoa koskahan luvat perutaan. Syy on lähes aina ollut Suomen nukliditekniikka Oy. Mikä sai yllätys yllätys äitinsä kautta jatkaa STUK Pien säteilylähteiden hävitys työtä. Tulos ollu 200t plus siitä lähtien. Tehnyt pikku handelia sukissa sitä ennen. Aika härskiä pelleilyä ihmisten terveydellä. Sieltä voi lukea ko toimijasta kaikenlaisia poikkeamia tulos syntyy kun oiotaan kaikki ja muut katsoo sormien läpi. Nyt tosiaan omistaja täräytti Mäntsälässä kaks autoa kylmäksi ja parit liikennevalot. Tuskin vieläkään toimilupaa perutaan. Muille ei ole sellaista rahasampoa myönnetty. Äijä käy kumminkin vaan pari kertaa viikossa sörkkimässä säteily lähteitä ruuvimeisselin kanssa ja säilöö yhtä pakettiauto kuormaa 2 vuotta ja saa siitä tuloa yli 400tonnia. Haloo.

Äänestä
  • Oliko kyseessä tuo kauan hiljaa ollut palstahäirikkö, vai miksi nostit hänen mieliaiheensa esiin?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Oliko kyseessä tuo kauan hiljaa ollut palstahäirikkö, vai miksi nostit hänen mieliaiheensa esiin?

    Palstalla on joku uusi, joka saa säteilystä (todellisesta ja kuvitellusta) oireita, joita sitten purkaa tänne.

    Mäntsälässä tapahtui yksi kolari äskettäin eli uutinen 27.8.2023, jossa siis pakettiauto lyttäsi pari henkilöautoa ja valotolpan:

    https://www.mantsalanuutiset.fi/paikalliset/6174380

    Viestin kirjoittajan sekoilun mukaan onnettomuuden aiheuttajan olisi muka ollut Suomen Nukliditekniikan omistaja. Poliisin mukaan auton kuskina oli kylläkin 16-vuotias ajo-oikeudeton nuori.

    Eli tavanomaista mt-potilaiden harrastamaa sekoilua taas palstalla. Trollille ei kannata jatkossakaan vastailla eikä kiinnittää sen viesteihin huomiota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ImbesilliKyselee kirjoitti:

Onko taas ydinonnettomuus vaiko suihkuvirtauksien lahjaa muualta maailmalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu