Onko taas ydinonnettomuus vaiko suihkuvirtauksien lahjaa muualta maailmalta?
Mistä cesiumin huikeat lukemat nyt hesassa?
18
306
Vastaukset
- Yksityisajattelija
Paha sanoa, mutta kun katsot Säteilyturhakkeen (STUK) sivulta, niin säännöllisin väliajoin tulee säteilypiikkejä. Eli joku säteilypilvi kiertää pohjoista pallonpuoliskoa. Kysyin taannoin Säteilyturhakkeelta, mikä säteilee, mutta eivät vastanneet. Nehän keräävät säännöllisesti ilmanäytteitä ja analysoivat niistä säteilevät aineet ja sillä perusteella laskeskelevat, mitä on tapahtunut, missä ja milloin. Vaan kun ei ole mafialta lupaa hiiskua... Paitsi nyt ilmoittivat, että on havaittu cesiumia Helsinskissä, tosin vähemmän kuin noin 3 viikkoa sitten. Ne säteilypiikit tulee suunnillen 3 viikon välein.
- mitäs-luulisit
Sosnovyi Bor siellä vaan pöläyttelee niinku ennenkin. "Ei mjeilla ainakaan"
- EiHuolta
Kun ei ole muuta kuin Cs-137, ei ole polttoainevuoto. Voi olla että cesiumlähde on joutunut epähuomiossa sulattoon tai polttolaitokseen.
- Yyujhh
Ukrainan tsernopilista,joka räjähti 1986.
Laitos on edelleenkin toiminnassa,vaikka 2 reaktori räjähti.
Eikä sitä ole saatu suojattua vieläkään,kuin pienen osan siitä. "Mittausten jälkeen radioaktiivisen aineen kulkeutumisreitti tiedetään tämänhetkistä paremmin. Ilmavirtaukset perjantaina ja lauantaina tulivat Helsinkiin idän ja kaakon suunnasta."
https://summa.talentum.fi/article/energia/uusimmat/stuk-havaitsi-helsingin-ilmassa-poikkeuksellisen-paljon-radioaktiivista-cesiumia-pitoisuus-ei-kuitenkaan-vaarallisen-suuri/268074Maailman radioaktiivisuuskartta Radioctive@Home - sivustolta:
http://radioactiveathome.org/map/
Aikaisemmin täällä tuosta sivustosta: http://keskustelu.suomi24.fi/t/9986648/radioactive@homeLuultavasti säteily aiheuttaja on Suomessa:
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/stuk-radioaktiivisen-sateilyn-aiheuttaja-luultavasti-suomen-rajojen-sisapuolella/5779084Keinotekoisia radioaktiivisia aineita havaitaan joka vuosi
http://www.spek.fi/news/Keinotekoisia-radioaktiivisia-aineita-havaitaan-joka-vuosi/27263/e4414e8b-3148-4966-81c1-3c05b667ff8d#sthash.OZfCeONV.yiECaqBr.dpuf- Noinkohan
Olisikohan cesium peräisin STUKin omasta labrasta? Ilmanvaihtopiiput ovat talon katolla, samoin kuin ilmanäytteen kerääjä.
- Acehaseo
STUKin autotallista näyttäs tulevan
- Noinkohan
Bingo! Oli jo toinen kerta: pari vuotta sitten STUK kertoi tritiumhavainnoista, syytä etsittiin kovasti ja parin kuukauden päästä todettiin että oli peräisin omasta talosta. Ja muutaman viikko sitten STUK sotki yhden labratilan plutoniumilla.
- pilotti_44v
Chemtrailailaus köyhdytetyllä uraanilla. Minulla ei ole lupa kertoa mutta onneksi SUPO ei tiedä minun ip osoitetta.
- nkyyolen
Viestisi näkyy olevan myös Salaliittoteoria-palstalla. Tuo kertomasi vaikuttaa hyvin vakuuttavalle. Mutta mitä kauheuksia te täällä teette? Ei siitä tule olemaan yhtään mitään iloa teille itsellennekään. Lopeta nyt sinä edes tuo ja kerro kaikille. Se on parempi!
- pilotti_44v
Ei kait siinä, näköstellään.
"Olkiluotoon matkalla olleesta säteilysuojuksesta löytyi ”aivan älytön saastuminen”
”Kapseli on vuodelta 1975. Voi olla, että ajan kuluessa kuori on heikentynyt, ja se on alkanut päästää cesiumia ulos”, Suomen Nukliditekniikka Oy:n Jarno Koikkalainen sanoo. ”Onni onnettomuudessa, etten saanut purettua kapselia. Silloin kontaminaatio olisi ollut vielä suurempi.”"
http://www.hs.fi/kotimaa/a1457578940487?jako=af20df28f179d80e01a2baa39440b3ae
Mikä ihmeen kapseli vuodelta 1975 voi vielä lojua jossain Stukin tiloissa?
"Säteilyturvakeskus Stukin havainto radioaktiivisesta cesiumista on paikannettu rakennukseen, jossa Stuk itse toimii Helsingin Roihupellossa.
Samassa kiinteistöissä Stukin kanssa toimii myös radioaktiivista pienjätettä käsittelevä Suomen Nukliditekniikka. Stukista ei kuitenkaan suostuta vahvistamaan, että cesium on lähtöisin yrityksestä. HS ei tavoittanut Suomen Nukliditekniikan edustajaa."
http://www.hs.fi/kotimaa/a1457411836982?jako=78525fde127519ad19953e7fee1df5ba
Suomen ylin säteilysuojeluviranomainen itse omassa toimipaikassaan vaarassa ... johtopäätöksiä?- Anonyymi
Kännissä ajeli tänään Mäntsälässä. Kolaroi kaksi autoa koskahan luvat perutaan. Syy on lähes aina ollut Suomen nukliditekniikka Oy. Mikä sai yllätys yllätys äitinsä kautta jatkaa STUK Pien säteilylähteiden hävitys työtä. Tulos ollu 200t plus siitä lähtien. Tehnyt pikku handelia sukissa sitä ennen. Aika härskiä pelleilyä ihmisten terveydellä. Sieltä voi lukea ko toimijasta kaikenlaisia poikkeamia tulos syntyy kun oiotaan kaikki ja muut katsoo sormien läpi. Nyt tosiaan omistaja täräytti Mäntsälässä kaks autoa kylmäksi ja parit liikennevalot. Tuskin vieläkään toimilupaa perutaan. Muille ei ole sellaista rahasampoa myönnetty. Äijä käy kumminkin vaan pari kertaa viikossa sörkkimässä säteily lähteitä ruuvimeisselin kanssa ja säilöö yhtä pakettiauto kuormaa 2 vuotta ja saa siitä tuloa yli 400tonnia. Haloo.
- Anonyymi
Oliko kyseessä tuo kauan hiljaa ollut palstahäirikkö, vai miksi nostit hänen mieliaiheensa esiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko kyseessä tuo kauan hiljaa ollut palstahäirikkö, vai miksi nostit hänen mieliaiheensa esiin?
Palstalla on joku uusi, joka saa säteilystä (todellisesta ja kuvitellusta) oireita, joita sitten purkaa tänne.
Mäntsälässä tapahtui yksi kolari äskettäin eli uutinen 27.8.2023, jossa siis pakettiauto lyttäsi pari henkilöautoa ja valotolpan:
https://www.mantsalanuutiset.fi/paikalliset/6174380
Viestin kirjoittajan sekoilun mukaan onnettomuuden aiheuttajan olisi muka ollut Suomen Nukliditekniikan omistaja. Poliisin mukaan auton kuskina oli kylläkin 16-vuotias ajo-oikeudeton nuori.
Eli tavanomaista mt-potilaiden harrastamaa sekoilua taas palstalla. Trollille ei kannata jatkossakaan vastailla eikä kiinnittää sen viesteihin huomiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!992218- 841955
- 511543
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1091095
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074