Olen ollut Helsingin Sanomien tilaaja noin 25 vuotta ja tänään sanoin tilauksen irti. Haluan, että sanomalehti on puolueeton ja objektiivinen uutislehti. Hesari ei ole ollut sitä pitkään aikaan, mutta viime syksyn maahanmuuttoryntäyksen jälkeen lehden linja on entistä yksipuolisempi eikä se pysty käsittelemään etenkään tätä aihetta laaja-alaisesti niin, että lukija saa itse muodostaa asiasta näkemyksen.
Toisaalta taloustoimituksen ammattitaito on romahtanut saneerausten myötä. Talousaiheita käsitellään ylipäätään aivan liian vähän ja pintapuolisesti. Osaaminen ei yksinkertaisesti riitä.
Hesarin levikki jatkaa laskuaan enkä yhtään ihmettele. Toimituksellinen linja on muuttunut puolueettomasta puolueelliseksi ja laatu heikoksi.
Minkä lehden tilaisi Hesarin tilalle?
Toisaalta taloustoimituksen ammattitaito on romahtanut saneerausten myötä. Talousaiheita käsitellään ylipäätään aivan liian vähän ja pintapuolisesti. Osaaminen ei yksinkertaisesti riitä.
Hesarin levikki jatkaa laskuaan enkä yhtään ihmettele. Toimituksellinen linja on muuttunut puolueettomasta puolueelliseksi ja laatu heikoksi.
Minkä lehden tilaisi Hesarin tilalle?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitenköhän saisin irtisanottua Ylen tilaukseni? Hesarihan on mallilehti siihen verrattuna. Siellä saa jopa kommentoida, vaikka on eri mieltä.
Iltalehti on täyttä lännen trollausta ja iltatyttökin on pantu kaappiin sensijaan homot hyvppii ihan pressan vaaleihin asti ja nyt ne raiskaa jo lapsia ranskan calessa
Kauanpa jaksoit uskoa ihmeisiin. Itse ollaan lopetettu tilaus aiemmin, tarkalleen silloin kun lehden koko muuttui. Ja nyt vielä tämä propagandasota, uutistiedot saa ihan mistä vaan ilman suomen outoa mediaa, koskien myös tuota yleä.
Aloittajalle: Lue uutiset netistä. Itse peruutin hyyskän tialuksen jo 90-luvun laman aikaan ja en ole kaivannut moista läpyskää.
Toivottavasti selviät Helsingin Sanomien aihettamasta mielipahasta, jota he järkyttävällä toimillaan ovat sinulle aiheuttaneet. Voimia!
Meillä on vähän sama tilanne. Vuosikymmeniä olen ollut Hesarin tilaaja. Nyt mitta on ollut täynnä jo pidemmän aikaa. Mutta, vaimo ei anna periksi. Minua oksettaa koko lehden näkeminen, mikä siis neuvoksi ?
Voimia sinullekin Hesarin työntekijä. Sitä tulet tarvitsemaan.
En kyllä ymmärrä, millä logiikalla olen HS:n työntekijä tuon lauseen perusteella. Kuitenkin olen imarreltu, kun joku erehtyy luulemaan minua Suomen tilatuimman ja laadukkaimman lehden työntekijäksi. Kiitos!
Hesarissa ei ole muuta hyvää kuin Fingerpori.
Jo neljä vuotta ilna HS-pravdaa. Ei tule ikävä.
Ei tilalle voi ottaa mitään lehteä, samaa propagandaa ne suoltavat kuin Hyysärin Sanomatkin.
Pitää vain olla ilman sanomalehteä, voin kertoa että 6 kk olen ollut jo ilman eikä mitään vaikeuksia ole, netistähän voi lukea ulkolaisia lehtiä ihan vapaasti siinä samalla maailmankuvakin avartuu tästä suomen omalaatuisesta pussista.
Huomaa että maailmalla oikeasti tapahtuu paljon asioita mitä täällä kansalle ei kerrota ollenkaan.
Lopetin Hesarin tilauksen pari vuotta sitten jo. 45 vuotta se kolahti postiluukustani.Moista Hs-matupaskaa en halua lukea/ maksaa satoja euroja vuodessa tilauksesta.
Mielestäni lehdistön tulisi käsitellä asioita,jopa matupaskoista,puolueettomasti eri puolilta tarkastellen,mutta siihen Hs ei pysty/pystynyt.
Mutta Ylen pakkoverotus on kummallisia asioita nyky Suomessa. Avioliitostakin voi erota ja kirkosta, mutta ei pakkoyletyksestä!?
Pankaa palute hesariin, tämä linkki mukaan jos vaikka jollakin on vielä järjen hiven. Tämä ukko ei ole kassialmojen lehtiä katellu ku pintapuolisesti, netistä