IS: "Venäjän pelko tekee Recep Edoganista miehen, jota on vaikea vaihtaa, kirjoittaa Ilta-Sanomien erikoistoimittaja Seppo Varjus.
Osaava, arvostettu, korvaamaton. Sellainen Recep Edoganista tuli reilussa puolessa kaudessa presidenttinä. Itsekö hän sai sen aikaan?
Erdogan on huomattavan kyvykäs mies, joka saa nyt suosiota niiltäkin, jotka eivät neljä vuotta sitten häntä äänestäneet. Ehkä Erdogan ei ollenkaan politikoi tätä varten. Hänen julkinen toimintansa vain on sellaista, että jos uudelleen valinta tuntuu tarpeelliselta, se hoituu.
Korvaamaton Recep Erdogan
5
<50
Vastaukset
- Bellingdog
Nato tarvitsee tällaisia korvaamattomia presidettejä.
Aivan kuin Niinistö.- MitVaselin
HILJAA! pikku musikka, siellä kaalimaan laidalla. Eta Prikaz!
- Paljinko_Suomi_maksaa
Aamu on iltaa viisaampi EU:n ja Turkin pakolaisneuvotteluissa. Ja EU kuutta miljardia köyhempi.
- 7-PäivääSanna
Turkin peli näiden pakolaisten suhteen on mielenkiintoista. Tosiasia on että Turkissa on erittäin paljon pakolaisia, yli 2 miljoonaa. Mutta onko se syy rahoittaa heitä kuudella miljardilla ja lisäksi antaa myönnytyksiä viisumivapauteen ja EU-jäsenyyteen ? Samaan aikaan Turkin ihmisoikeusasiat ovat vain huonontuneet.
Noin vertailun vuoksi Venäjä joka on EUn hampaissa on ottanut yli miljoona pakolaista, mutta ei ne vuoda sieltä samalla tavalla Eurooppaan kuin Turkista. Eikä Venäjä saa rahallista tukea jotta pitäisi pakolaisongelman itsellään.
Miksi Turkkia kohdellaan silkkihansikkain ? Ei se mielestäni ole ainakaan Venäjää edistyksellisempi maa millään mittarilla, eikä voida sanoa että olisi tässä pakolaiskriisissä toiminut Eurooppa ystävällisemmin kuin Venäjä. Turkki on ollut lisäksi osapuolena luomassa tätä Syyrian kriisiä, sillä he ovat tukeneet aseellisesti Syyrian terroristi ryhmiä jo useita vuosia ja ostaneet öljyä ISIKseltä. Missäs se EUn moraali on nyt kun Turkin kanssa neuvotellaan kuten he olisivat mallioppilaita ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422