Helsingissä on mitattu kohonneita säteilyarvoja. Kohonut cesium voi olla peräisin autojen päästöistä, jos tankkiin on laitettu säteilyainetta. Hybridisotaa. Venäjältä tulevat autot olisi syytä tarkistaa säteilymittareilla tarkemmin.
Venäjän rajan autot Cesium-mittauksiin
Noanarkki
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja siinä taas yksi propagandalla sekoitettu puusilmäinen avaaja:
"Säteilyturvakeskus STUKin johtaja Tarja K. Ikäheimonen kertoo Uudelle Suomelle STUKin mittaavan vielä cesium-137 -pitoisuuksia Roihupellon alueella.
– Todennäköisesti se on tullut tästä samasta kiinteistöstä [kuin missä STUK toimii], Ikäheimonen sanoo.
Kuitenkin STUK on jo selvittänyt, että keskus itse ei ole säteilyn lähde. Tämän vuoksi on Ikäheimosen mukaan todennäköistä, että lähde on samassa kiinteistössä toimiva yritys, jossa käsitellään radioaktiivisia pienjätteitä.
Ikäheimonen kertoo myös STUKin sulkeneen pois sen mahdollisuuden, että cesium-137 olisi tullut Suomen rajojen ulkopuolelta,"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/177836-helsingin-mystisen-sateilyn-alkupera-selviamassa-stuk-loysi-todennakoisen-paikan
"STUK kertoi jo aiemmin, että säteily ei voinut olla peräisin ydinreaktorista, koska näytteestä löytyi ainoastaan cesium-137:ää.
Cesium-137:ää käytetään säteilylähteenä teollisuudessa esimerkiksi materiaalien paksuuden mittaamisessa ja sairaaloissa sädehoidossa."
Joo, tule vain ulos pottukellarista, ruotsin uutiset kertoi että päästö on stuk:in itse aiheuttama, ei Venäjän ydinisku.
On siis isänmaallista säteilyä.
Onko avaaja se aina kännissä söhläävä baltiantiltut?
Baltiantiltut vain tienaa voi dkaliksaansa..