Pohjois-Savon maakuntahallitus päätti maanantaina esittää yksimielisesti uudeksi maakuntajohtajaksi kunnanjohtaja Marko Korhosta Lapinlahdelta.
– Mukavaltahan se tuntuu, kun esitys tuli vielä yksimielisenä. Vaalivalvojaistermein voisi sanoa, että ennakkoäänteen perusteella näyttää lupaavalta, mutta odotellaan lopputulosta, Korhonen sanoo.
Lopullisen valinnan tekee 4. huhtikuuta kokoontuva maakuntavaltuusto.
– Kunnioitan sitä, että marssijärjestys menee oikein. Siellä on kaikilla 58 valtuutetulla mahdollisuus sanoa mielipiteensä asiaan.
Maakuntahallituksen puheenjohtaja Seppo Kääriäinen (kesk.) ei halunnut kommentoida, miksi Korhonen nousi yksimielisesti ykköseksi loppusuoralle päässeiden joukosta.
– Maakuntavaltuusto valitsee maakuntajohtajan huhtikuun kokouksessa. Kommenttien aika on sen jälkeen, Kääriäinen sanoi.
– Kaikki neljä loppusuoralla ollutta hakijaa olivat päteviä.
Pohjois-Savon maakuntajohtajan virkaa haki kaikkiaan yhdeksän henkilöä. Testeihin kutsuttiin Korhosen lisäksi kolme hakijaa: toimitusjohtaja Jarmo Matilainen Mikkelistä, kaupunginjohtaja Asko Saatsi Nurmeksesta ja maakuntaliiton suunnittelujohtaja Paula Qvick Kuopiosta.
Nykyinen maakuntajohtaja Jussi Huttunen jää eläkkeelle ensi syksynä.
Nurmesta rangaistaan vielä pitkään
niinpäniinsesiitä
1
50
Vastaukset
- hyvääkevättäkin
Hyvä,kun ei menetetty hyvää omilla aivoilla ajattelevaa kaupunginjohtajaa. Hoiti Bomba sähellyksenkin kaupunkilaisten hyväksi,vaikka Jukola oli täysin paniikissa ja ajatteli vain omaa etuaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2512888Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell51620Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.21315- 1011174
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231151- 701039
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135912