Miehellä ei ole edes akateemista loppututkintoa. Meriitiksi näyttää riittävän toimiminen valtiovarainministerinä. Samalla logiikalla voisimme lähettää vaikka Jutan, Jyrkin tai Alexanderin neuvomaan ruotsalaisia. Mahtaisivat tykätä.
Mikä on Anders Borg meitä neuvomaan?
4895647865
1984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
No se pelle vaan on tilattu Suomen porvarien toimesta tänne passskaa jauhamaan...http://keskustelu.suomi24.fi/t/14171001/anders-borg
Se kokoomuskenokaula Juhana Vartiaisen tuttava Juhanan Ruotsin reissulta.
Anders Borg on uusliberalismin kokoomuslainen lähetti Ruotsista.
Heissan vaan Suomijuntti,muistutan vaan, että Andessi on RUOTSALAINEN,,se riittää täällä Suomessa meriitiksi.
Suomen media on idiootteja täynnä,se riitt
Nee selitykseksi.
Akateeminen loppututkinto - minkä ruudinkeksijän merkki se on?
Olen tavannut sanoa, että tarvittiinko todella niin paljon akateemista väkeä 1990-jättilaman aikaansaamiseen, kuin silloin oli esim. Koivisto fil.tri, Holkeri ja Liikanen valtiot. maistereita jne.
Tavallinen ihminen ei olisi osannut noin pahoin sotkea maan asioita.
Ja entäs tänään, korkeasti koulutettuja vallassa mutta asiat päin perseaukkoa.....
Borg hoiti mahtavasti Ruotsin taloutta, on pohjaa puhua.
jooppajjooo, Katainen valittiin euroopan parhaaksi valtiovarainministeriksi aikoinaan, sama titteli on borgilla? noh, borg lienee yhtä hyvä siis kuin katainen (hehheh).
Borg ei maininnut sanallakaan, että mikä aiheuttaa Suomen julkisen hallinnon raskauden. Kaksikielisyys Ruotsilla ei ole varaa ylläpitää vastaavaa. Ruotsalaisten yritysten ryöstö Suomesta.
Ahvenanmaan sadat tukimiljoonat jäi Andersilta huomioimatta.
Suomi ei kestä enää pakkoruotsin rasitetta. Se on sortojärjestelmä ja maksaa miljardeja. Kaikki raha menee siinä hukkaan. Pakkoruotsi tuhoaa lahjakkaat ihmiset ja nostaa onnettomat kusipäät valtaan.
Hehe, tuolla toisessa ketjussa arveltiin, josko tämä Borg olisi jonkin sortin romanssituontia Vartiaiselta. Juhanan puppelipoika! Itse olen epäillyt, että hiusrasvan käytöllä on jonkinlainen piiloviestinnällinen merkitys, joka vetoaa toimittajiin: hei, olen maailmaa nähnyt kansainvälinen mies ja puhun siksi asiaa. No joo, Litilläkin on rasvaa hiuksissa...
Akateemisuudella ei sinänsä ole suurtakaan merkitystä, mutta opintojen keskeyttäminen joka suunnassa kertoo jotakin miehen kyvystä tai kyvyttömyydestä saattaa asioita maaliin. Eivät ne puheet vaan ne teot. Puhettahan mahtuu maailmaan.
Jaa, maailmalla on hyvin tavanomaista, että porukat menee töihin, ne parhaat, kesken akateemisten opintonsa.Suomessa taas heikosti työllistyvät jää tohtorikoulutettavaksi, sinänsä outoa, että tässä agraariyhteiskunnassa sitä arvostetaan ja näitä koulun kesken jättäneitä halveksitaan.
Suomessa nuo yli 30 vuotiaat tohtorit jäävät nykyisin työttömiksi, kun korkeakoulut eivät enää ota heitä ikitutkijoiksi vaan potkaisevat heti tutkinnot jälkeen pihalle.
Borga ehdotti eläkeiän nostamista Suomessa. Nylyään esim. vuonna 1957 syntyneen eläkeikä on 65 vuotta. Jos se nostetaan esim. 70 vuoteen saattaa käydä niin että työntekijä viedään liikarasituksen aiheuttaman sydänkohtauksen tai aivoinfarktin takia suoraan monttuun. Toki tuolloin säästyy enemmän rahaa ihraperseisten eläkeyhtiöiden pomojen jättipalkkoihin, optioihin ja bonuksiin mikä lieneekin eläiän nostamisen PÄÄTARKOITUS.
Kaikkiin yli 20 hengen työpaikkoihin pitää rakentaa jäähdytetty ruumishuone, sinne loppuu duunarin työsuhde.
EU säätää työpaikkojen kylmäkalmistoista direktiivin.
mutta suomen tollot uskoo sitäkin,kun itseltä taju kankaalla. suorastaan "hörö" naurettavaa toimintaa ja tosi lapsellista. kuuluu sarjaan jykä fantastinen.
ei sinänsä ratkaise mitään tajua tai tieto-taitoa,mutta tuo hurri ei todella mitään. varmaan homo,kun lettipää ja korvikset.
osoittaa maan ökyiltä ääliömäistä tolloutta,siinä kaikki.
Anders Borg menköön parturiin ja korvarengas pois. Sitten vasta muita neuvomaan.