Huumaantumisen tarkoitus

vai.elämän

Ihminen hakee elämässään tilaa, jonka kokisi onnensa tavoitteluksi.
Sitähän se on huumeen käyttö, ei huumetta käytetä ilman tarkoitusta ja siitäpä vielä maksetaan, jopa maltaita.
Kannabis- ym. huumaavat aineet, ne voivat koukuttaa ihmisen.
Mennään Britteihin. Kertomuksen tekijöinä on kaksi tyttöä, alaikäisiä, joille joku on tarjonnut 11-12- vuotiaina alkoholia.
Alkoholi on vaikuttanut ihmisen mielihyväkeskukseen ja koukuttanut.
Onko tuo välittäjä välittänyt näitten nuorten elämästä ollenkaan? Ei ole, vaan rienaajan tarkoituksella on välittänyt nuorille sen, mikä tuhosi heidän elämän, sekä tuon uhrin Angela Wrihtsonin 39 vuotiaan.
Uhri kidutettiin, hakattiin noitten nuorten toimesta kuoliaaksi.

Uhrikin oli alkoholisti. Siis kolmen ihmisen elämän tuho.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016030921239677_ul.shtml

Tätä on ateistisen maailman kasvatustulos. Nuorilla ei ollut toivoa, ei tulevaisuutta, ei uskoa todelliseen onneen.
Nautittiin korviketta, jolla luultiin saavutettavan sitä onnea.

Tätä on maailma, joka tarjoaa tyhjää pohjaan jalkojenalle. Sen maailman hedelmät näkyvät tällaisina surullisina tarinoina..

Elämä todellisuudessa pitäisi olla toisella perustuksella, jonka päämäärä on todellinen Ylhäältä tuleva rakkaus.

Rakkaus on kuitenkin sitä, että on otettava se vastaan.

Otan kuvaan sen rakkauden, mitä Eeden toi esiin. Kaikki oli sangen hyvää. Siinä eläminen on tahtoelämältään sitä, että jaetaan se hyvä, mikä on esiintuotu tietoisesti.
Siksi Edenin viesti oli tuotu Adamille tietoisuuteen. Syö elämänpuusta.
Jumalan tahdon päämäärä on rakkaus ja Hän halusi varjella ihmisen pahan kokemiselta. Siksi tietoisuuteen oli annettu Valo, näkymä, toteuma, että näin ja se on käsissäsi.

Mutta, se mitä valitaan johtaa lopputuloksiin. Tämänpäivän aadam- hänen on tiedettävä valintojensa summa. Siksi hän on henkilökohtaisesti elettävä niin, että rakkaus olisi ojennettavissa toinen toisellemme. Hän sitä kautta on suunsa tunnustuksella viestittävä todellinen perusta rakkaudelle, joka on kuin Edenissä, sangen hyvää ja se on Jumalantahto.

Kenen kohdalla tuo viesti menee eteenpäin, Edenin kukka- rakkauden kukka, hänen jälkipolvillaan on mahdollisuus valita hyvä.
Rakkaus kuitenkin on molemminpuolista. Se jälkipolvikin valitsee henkilökohtaisesti - onko tuo rakkaus sitä, mistä hän kertoo ja missä hän elää. ts. Jumalan tahto.
Näin rakasta Herraa sinun Jumalaasi kaikesta sydämestä ja mielestä on se päämäärätietoinen valinta ---hyvään-- .
Se tuo aikaan sen positiivisen lopputuloksen, jossa on ihmisten valinnoissa hyvä yhtyä ja johon rakentuu siten se valtakunta.

Nuorilla on valintaa. Onko isät hoitanut leiviskänsä oikein, oliko noitten tyttöjen kohdalla minkälainen puutarha käytävä, millaisia kukkatarhoja siellä oli?
Taisi olla ohdakkeinen ja toinen polvi siitä jo kärsi ja kärsiikö kolmas, mene ja tiedä.

Mutta, tällaisten valintojen edessä ollaan tänäänkin, sinä ja minä.

Mitä päästämme käsistämme, ketä kumarramme, mitä Herraa tai herraa palvelemme. Mielemme päättää, sydän toteuttaa ja käsi, se tekee niitä tekoja, mitä sydämemme kumpuaa lähimmäistä kohtaan.

Elämäksi - tai kuolemaksi. Onneksemme- tai huoleksemme.
Sinä päätät ja minä päätät.

Käytämmekö stimulaationa huumetta ja miksi? Etsien onnea?
Ei se siitä löydy, vaan rakkauden kautta vaikuttavasta uskosta, jonka kohde on Hän, jonka Eedenissä ei ollut mitään pahaa.

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskonto pystyy huumaamaan jopa itsemurhapommituksiin asti... en suosittele ätä muitakin tappavaa huumetta kenellekään.

      • vai.elämän

        Aivan oikein - uskonto- myös.
        Mutta, puhutaanpa esimerkiksi näistä "Jahvettilaisista".
        Esimerkkinä he eivät tartu aseisiin. Siis valintojensa viitteeksi viestivät raamatun Jumalasta.
        Toisinsanoen, Isis- kertoo ihmisen päämääristä, kun ollaan erkaannuttu Jumalasta. On ihmisen päämäärätarkoitus ja lihan käsivarsi.
        II- maailmansota ja suomalainen pappi. Isäni- siis upseerin kertomana, pappi siunasi sotilaat ja sitten heilui aseenkanssa rintamalla.

        Entä jos ihmiset tarkoitushakuisesti etsivät sitä Eedeniläistä tapaa ja Herraa?
        Ei sotaa, eikä riistoa. Etsittäisiin luomakunnan hyvää, suojeltaisiin ja viljeltäisiin. Raha riittäisi, aseet taottu sirpiksi. Siis kehen katsot ongelmassa? Ateismiin, siihen voidaan katsoa, koska sen viesti on Jumalan vastaisuus, sanoin ja teoin. Siihen samaan se menee muotojumalisuuskin. Eri karsinassa kylläkin.
        ts. jos rehellisiä ollaan itselle vastauksissa, niin näin se menee.
        Kaikki on itsestä kiinni, ketä palvellaan ja palvotaan.

        Leipäpöytä ratkaisee sotilaankin elämän, siksi päättäjät on suuremmassa vastuussa, kuin se lauma.
        Papitkin ovat vastuussa, kuin se lauma.
        Mutta, meidän ei tarvitse olla laumassa mukana, jos näemme totuuden valon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3043
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe