Lueskelin vanhoja kommentteja koskien muiden kokemuksia keittäessä kahvia Technivormilla.
Ajattelin jakaa omia kokemuksiani..
Olen testaillut useampia Technivormeja suomessa eri paikkakunnilla useiden vuosien ajan ja erilaisilla vesityypeillä: putkivesi (yleensä vesistöistä imeytetty), porakaivovesi, lähdevesi (pullotettu)
Testatessa käytin mahdollisimman "raikasta" vettä ja samaa kahvityyppiä.
Testituloksia:
- Vedellä ei ole niin suurta merkitystä (vain pieniä makueroja)
- Suodatinpussilla suuri rooli kahvin maun kanssa (testasin merkittömiä vs. Melitta Gourmet Mild)
- Technivormilla on todella vanhoja ja sitten niitä uudempia keittimiä. Uudemmilla kahvi ei maistu kuivalle/kupariselle
- Vertailuna testasin keittoa Krupsin arvokkaalla noin 15v vanhalla suodatinkeittimellä, jossa on korkea veden lämpötila. Kahvin maku oli miellyttävämpi, kuin Technivormilla, koska siitä puuttui se "pistävä" maku.
Yhteenvetona sanoisin, että kahvityypillä ja suodatinpussilla on suurin vaikutus kahvin makuun (pahvinen maku, kitkerä maku, pehmeä maku).
Technivorm ja kokemuksia
Lavazza
1
88
Vastaukset
- Kahvireijo
Onko suosituksia hyvästä kahvimerkistä suodatinkeittimelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857375- 965354
- 2474443
- 444425
- 623197
- 482626
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222308Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘282281- 412154
- 322118