OPINTOTUKIEN LEIKKAUS

Opintotukien leikkaus synnytti jättimielenosoituksen.

Mielenosoittajia oli tullut ympäri Suomea tilausbusseilla. Eduskuntataloa vastapäätä riitti ääntä ja iskulauseita melkein kaksi tuntia. Melkein kaikki nuoria ihmisiä.

Espaa marssittaessa rivit olivat leveimmillään 18 päätä rinnakkain ja ahtaissa risteyksissä kulkue joutui pysähtymään.

Arhinmäen puheenvuoron aikana suosionosoitukset olivat kyllä kaikkein kovimmat ja pitkäaikaisimmat. Syntyi selvästi kontaktia ja painetta.

Muista puhujista persu Kivelä vaikutti humalaiselta, kepun Puumala yritti vääntää kaiken vitsiksi, kokoomuksen Lauslahti valehteli taas pokkana päin naamaa niin kuin ennen vaalejakin Koulutuslupauksessa. Aplodeja ei heille herunut.

sori siitä ...
Ei Nyt Riitä!
2696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Selvitysmiehen raportti, tarkoitus säästää 70 miljoonaa. Sitten laitetaan rahaa matuihin monta miljardia vuodessa.

Opintotuen uudistaminen Selvitysmiehen raportti
http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2016/liitteet/okm7.pdf?lang=fi

Pahaa tekee 6 op:n kuukausivaatimus, jo 5 op voi olla liikaa. Kun rahassa pitää kitsastella. Pisteitä kuukautta kohti ei olisi saanut lisätä, ei saa mitään valmista näin. Jos kerran rahat viedään, ei helevetissä voi lisätä sitten suoristusten määrää.

Käytettävissä olevat rahat, etenkin tuki pienenee mutta vaatimukset kasvaa. Kun on kova homma suorittaa opintovaatimukset, sitten päälle kova lisävelanteko. Hävytön selvitysmies, vain vähentänyt valtion kuluja kaikin tavoin, inhimillisyys hukattu.

Äänestä
  • Kouluttajat eivät kuitenkaan supista kurssejaan, kun pitää jatkossa kerätä 6 op/kk.

    Äänestä

  • Kyse on ideologisesta pyrkimyksestä yksityisvelanoton lisäämiseen ja siinä samalla eliitin oman heikkolahjaisen ja veltostuneen jälkeläispolven suhteellisen kilpailuasetelman kohentamisesta. Molemmat tuttuja kaikista kehitysmaista.

    Äänestä

  • Kuka sitä nyt enää haluaa suomalaista tutkintoa? Nehän ovat täyttä bulkkitavaraa, josta tuo liukuhihnameininki on muutenkin merkki - mahdollisimman paljon sisään ja mahdollisimman nopeasti ulos. Kuvitteletteko, että tuolla mitään opetuksen laatua syntyy?

    Oletteko koskaan käyneet suomalaisissa yliopistoissa? Siellähän on nykyisellään jotain 500 oppilaan kursseja. Tenttisaleissa istutaan lattioilla, ilmastointi ei toimi, opetusvälineet ovat piirtoheittimineen suoraan 80-luvulta ja meno on kuin kehitysmaassa konsanaan. Ei se ole mitään opettamista, koska kaikki vuorovaikutus puuttuu. YLE:n opetusfilmeistäkin oppii enemmän, kun saa niitä rauhassa katsoa, eikä tarvitse kuunnella vieruskavereiden pölötystä ja WoW:n pelaamista katsella.

    Suomalaiset yliopistot ovat köyhiä kuin kirkonrotat. Verrattuna 80-lukuun opiskelijamäärät ovat nelinkertaistuneet ja vastaavasti opetushenkilöstöä on karsittu neljäsosaan. Ei tuossa paikassa enää mitään noilla resursseilla opeteta, johan sen näkee jo luvuistakin.

    Suomalainen yliopisto on KAPUTT. Vinkkinä nuorille, hakekaa ulkomaille, niin saatte oikeasti jotain vastinetta käyttämällenne ajalle ja rahalle. Voipi jopa irrota oikea työpaikkakin. Suomi on täynnä kaupan kassoja, joilla on taidehistorian kandidaatin tai tradenomin opinnot, dippainssi-taksikuskeja ja filologian maistereita, jotka heittävät viikonloppukeikkaa tarjoilijoina.

    Äänestä

Mitäs ne köyhät koulutuksella tekee?

Äänestä
  • Oppivat olemaan äänestämättä toista kertaa persuja.

    Äänestä

Sipilä ja Stubb parhaillaan valehtelemassa maanviljelijöiden oikeutetussa mielenosoituksessa päin naamaa samalla tavoin kuin eilen opiskelijoillekin.

Äänestä
  • Ja Soini tapansa mukaan pakoilee/makoilee vastuutaan puoluetoimistonsa kaapissa juoden konjakkia.

    Äänestä

Ruotsalaisen Kansanpuolueen viimeksi Suomen eduskunnassa laatima välikysymys on fasismin vaaran vuodelta 1932. Vuonna 2016 meillä on jälleen fasistien tukema hallitus.

Äänestä
  • Suksi vittuun fasistien kanssa, suomen kansa fasistinen?? kansa ne sinne äänestää. Vittu teillä vihervasureilla ei ole elämässä muuta kuin fasistit,natsit ym rasistit. PS. EN OLE PERSU. TIEDÄTKÖ EDES MITÄ FASISMI TARKOITTAA?? EI PIDÄ HUUDELLA ASIOISTA MISTÄ EI YMMÄRRÄ HEVON VITTUA.

    Äänestä

  • 66667777 kirjoitti:

    Suksi vittuun fasistien kanssa, suomen kansa fasistinen?? kansa ne sinne äänestää. Vittu teillä vihervasureilla ei ole elämässä muuta kuin fasistit,natsit ym rasistit. PS. EN OLE PERSU. TIEDÄTKÖ EDES MITÄ FASISMI TARKOITTAA?? EI PIDÄ HUUDELLA ASIOISTA MISTÄ EI YMMÄRRÄ HEVON VITTUA.

    Onko teillä suojeluskuntakerhossa jo opeteltu aakkoset, natsit ja yhteenlaskua?
    Sitten kun ahkerasti Jorman kanssa on opiskeltu juotte taas kiljua.

    Äänestä

Nostetaan tämä hallituksen huijausyritys keskusteluun.

Äänestä

Nostetaan tämä asia Helsingin ja Jyväskylän mielenosoitusten jälkeen esille koko maassa.

Äänestä

"tarkoitus säästää 70 miljoonaa. Sitten laitetaan rahaa matuihin monta miljardia vuodessa."
Ei matut ilmaisia ole. Kyllä niistä pitää olla valmiita maksamaan, ainakin sen porukan joka niitä tänne lisää haluaa.

Äänestä

Erilaisten köyhien usuttaminen toisiaan vastaan on epädemokraattisten hallintojen vanhin keino hallita. Yhteinen vihollinen pyritään piilottamaan hajottamalla. Tässä tehtävässä tärkeä asema on ennakkoluuloja lietsovilla Ulla Appelsineilla.

Äänestä

Ulla Appelsiinien jäläkikasvun kyvyttömmyys ja velttous johtaisiva perheiensä talloudellisen erityisaseman heikkenemisseen vappaan kilipailun vallitessa. Siksi hyö aattelloo jotta tallousrakenteet täytyypi betonoia, niin sittehä tiä eriarvoisuus paremmin säilyypi.

Äänestä

Opintotuen ja yliopistojen leikkaus on tapa saada suomi nousuun. Siihen tarvitraan vastavoimaa kuten kokommuksen Timo Heinosen aloite koirakoulutukseen (agility) ositettavasta ihan uudesta määrärahasta.

Turhaa ruikutatte opiskelijat/yliopistot KOIRAT SAAVAT SUOMEN NOUSUUN vai mikä oli tämän uuden määrärahan tarkoitus?

Äänestä

Koulutusleikkausten parsiminen Vasemmiston vaalilupaukseksi ja hallitusohjelmaan.

Äänestä

Kuinka me olemme pärjänneet jotka emme ole saaneet minkäänlaista tukea?, eletty on ja otettu vastaan monenlaisia töitä. Onneksi on tehty niin, se on ollut parasta koulua, elämänkoulua.

Äänestä
  • Oletko sinä sellainen sankari, joka laitat lapset töihin ja viet eläkeläisiltä eläkkeet ja kasvatat vammaisille uudet jalat tosta vaan ja käsket opiskelijat prostituoiduiksi? Ilmeisesti. Ja sinunlaisillesi Sipilän politiikka on tarkotettu. Se siitä.

    Äänestä

Opintotukeen tehdyt leikkaukset peruttava seuraavan hallituksen toimesta ja Sipilän sukulaisille elinikäinen porttikielto kaikkii valtion maksamiin oppilaitoksiin.

Äänestä

Vasemmistohallitus palauttaa maahan rauhan ja jälleenrakentaa Suomen hyväksi asua.

Äänestä

Mielenosoituksessa riehuvat ne jotka haluavat opintotukea, mutta eivät halua opiskella.

Äänestä
  • SYL: Opintoajat räjähdysmäiseen nousuun opintotuen leikkausten myötä

    Tiedote 10.6.2015

    Suomen ylioppilaskuntien liitto on huolissaan opintotukileikkausten vaikutuksesta opiskeluaikoihin. Jo nykyisin toimeentulon heikkous on suurin opintoja hidastava tekijä, eikä tilanne parane hallituksen kaavailemilla 150 miljoonan euron leikkauksilla opintotukeen. Opintotuen leikkaukset yhdistettynä opiskelija-asuntojen rakentamisen investointitukien poistamiseen aiheuttaa tilanteen, jossa opiskelijoiden toimeentulo heikkenee ja menot kasvavat samanaikaisesti.

    Hallitusohjelmassa opintotukisäästöjä on tarkennettu vain jonkin verran: 150 miljoonan euron säästötavoitteen lisäksi ohjelmassa mainitaan opintotuen indeksisidonnaisuuden poistaminen, opintotukikuukausien rajaaminen ja opintolainan osuuden nostaminen niin, että opintotuen ja lainan yhteissumma olisi koko opiskeluajan 1100 euroa kuukaudessa.

    Yksi tapa toteuttaa kaavaillut säästöt on siirtyminen Kokoomuksen suosimaan, etupainotteiseen opintotukimalliin, jossa kandidaatin tutkinnon opintotuki säilyisi nykymallisena ja maisterivaiheen tuki olisi pelkää markkinaehtoista opintolainaa. Tämä malli pidentäisi opintoaikoja huomattavasti, kun opintolainaa tutkitusti karsastavat opiskelijat tekisivät entistä enemmän töitä opintojen ohella. Malli lisäisi myös opiskelijan sosioekonomisen taustan vaikutusta, kun opiskelijan ja hänen perheensä rahoitusvastuu kasvaa. Malli asettaisi myös eriarvoiseen asemaan eri alojen opiskelijat lainanoton ollessa houkuttelevampi vaihtoehto aloilla, joilla työllistymis- ja palkkanäkymät ovat keskivertoa paremmat.

    Äänestä

Keskustan kannatus opiskelijoiden keskuudessa 3 %.

Äänestä

Tyhmemmät työntekijät ja enemmän liksaa pomoille kun eivät osaa vaatia oikeuksiaan. Kaikesta koulutuksesta kantsii leikata että Stubbille tulee fyffeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntemattomatsotilaat kirjoitti:

Opintotukien leikkaus synnytti jättimielenosoituksen.

Mielenosoittajia oli tullut ympäri Suomea tilausbusseilla. Eduskuntataloa vastapäätä riitti ääntä ja iskulauseita melkein kaksi tuntia. Melkein kaikki nuoria ihmisiä.

Espaa marssittaessa rivit olivat leveimmillään 18 päätä rinnakkain ja ahtaissa risteyksissä kulkue joutui pysähtymään.

Arhinmäen puheenvuoron aikana suosionosoitukset olivat kyllä kaikkein kovimmat ja pitkäaikaisimmat. Syntyi selvästi kontaktia ja painetta.

Muista puhujista persu Kivelä vaikutti humalaiselta, kepun Puumala yritti vääntää kaiken vitsiksi, kokoomuksen Lauslahti valehteli taas pokkana päin naamaa niin kuin ennen vaalejakin Koulutuslupauksessa. Aplodeja ei heille herunut.

sori siitä ...
Ei Nyt Riitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu