Hallitus on leikkaamassa sieltä sun täältä. Aina on kansa kadulla vastustamassa leikkauksia.
Leikatkaa toinen virallinenkieli. Kerralla tulisi niin monen miljardin säästöt, että muista leikkauksista voitaisiin luopua. Kansa ei kerääntyisi torille, korkeintaan HBL kirjoittaisi kiukkuisen pääkirjoituksen.
Eduskunnassa 9 kansanedustajaa huutaisi suoraa huutoa, mutta onneksi suurin osa kansasta ei ymmärtäisi, kun toivottavasti huutaisivat ruotsiksi.
Bonuksena voisitte leikata Ahvenanmaan valtakunnasta. Tästä leikkauksesta saataisiin vähintään 300 milj € säästö.
Parempi kerta rytinä, kuin ainainen kitinä.
Vinkki hallitukselle!
4
<50
Vastaukset
- östnyland
Det är bara att hoppas på att regeringen nappar !Kanske en liten adress eller medborgarinitiativ skulle sätta fart på processen.?
- Huomautan
Pakkoruotsitus ja koko keinotekoinen kaksikielisyys maksaa miljardeja vuodessa ja se kaikki on turhaa menoa.
Lisäksi toisin kuin muut suuret ongelmat tuo ongelma olisi helppo poistaa! Ei tarvita kuin eduskunnan päätös.
Nuijaa kopauttamalla ongelma on poissa. Mitään muuta suurta ongelmaa ei voi niin poistaa.- jobbapåbara
Hela grundlagen borde förstås också ändras eller hur ?Läpihuutojuttu det också.
- Huomautan
jobbapåbara kirjoitti:
Hela grundlagen borde förstås också ändras eller hur ?Läpihuutojuttu det också.
Eipä tarvitse edes koskea perustuslakiin, koska se vaatii vain peruspalvelujen järjestämisen ruotsinkielisille JOLLAIN tavalla. Eli kaikki muu kielipelleily voidaan poistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?216997En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71990Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.94983Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 20794
- 71775
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760