Suomi tutkitusti lukumaiden kärjessä

Suomi sijoittui ensimmäiseksi tuoreessa tutkimuksessa, jossa selvitettiin lukemiseen ja kirjoittamiseen liittyviä taitoja ja tottumuksia. Suomen hyvää sijoitusta selittää muun muassa kirjastojen määrä.

http://yle.fi/uutiset/suomi_tutkitusti_lukumaiden_karjessa__kiitos_kirjastojen/8732132
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Myös suomen kieli vaikuttaa, koska se on tutkitusti maailman parhaita kieliä.

Äänestä

Fennot on kielitaitureita. Hyvä suomen kielen taito auttaa luovissa töissä, koska suomen kielikin on luovaa. Monet lausekkeet voidaan korvata päätteillä.

Äänestä

Suomi sijoittuu ruotsinkielisistä huolimatta ensimmäiseksi! Ruotsinkieliset pojat varsinkin ovat huonoja lukemaan.

Suomen kieli on rikkautta koska se tutkitusti luo hyvinvointia kuten tämäkin tutkimus osoittaa. Suomen kieli on maailman helpoin kieli lukea koska se luetaan aina kuten kirjoitetaan.

Ruotsiksi:
Banan = banaani
Till tunnelbanan (lausutaan baanan, eikä tarkoita banaania tässä) tunnelibanaani :)

Äänestä

Suomen kieli on rikkaus.

Ruotsinkieliset puhuvat Suomessa usein hyvää suomea koska se on tarpeellista heille. Suomen kieli on rikkaus nimenomaan ruotsinkieliselle. Ruotsin kieli on taakka suomenkielille.

Ruotsinkielinen oppii suomen kielen lähes äidinkielen veroisesti, hän oppii sen melkein itsestään koulussa hieman avittaen ja hän ei tule toimeen ilman suomen kieltä. Suomenkielisille EI ole MITÄÄN vastaavia etuja ruotsin kielestä. Suomenkielinen ei opi ruotsia äidinkielen veroisesti, hän ei opi sitä ympäristöstään itsestään, eikä hän edes tarvitse ruotsia Suomessa. Ruotsin kieli ei ole mikään rikkaus. Se on rasite. M.m. pakkoruotsi kustannetaan suomalaisten lasten ranskan, saksan, venäjän, espanjan ym. tarpeellisten kielien taidoista, jotka jäävät opiskelematta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjasto887 kirjoitti:

Suomi sijoittui ensimmäiseksi tuoreessa tutkimuksessa, jossa selvitettiin lukemiseen ja kirjoittamiseen liittyviä taitoja ja tottumuksia. Suomen hyvää sijoitusta selittää muun muassa kirjastojen määrä.

http://yle.fi/uutiset/suomi_tutkitusti_lukumaiden_karjessa__kiitos_kirjastojen/8732132

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu