nykyisestä suomen huonosta taloudellisesta tilanteesta.
ON SILLÄ POKKAA.
Kokoomus LUE KATAINEN on itse ajanut suomen tähän tilanteeseen missä ollaan nyt.
TURHAA SYYTTÄÄ TOISIA KUN OVAT ITSE AJANEET SUOMEN TÄHÄN TILANTEESEEN.
Lotto-Laasonen otappa asioista selvää, ennenkun avaudut.
Lotto-Laasonen syyttää edellisiä hallituksia
8
<50
Vastaukset
- virkaloiset
Lottotyttö puhuu puhdasta paskaa. Minkälainen hintalappu on opiskelijoiden tulorajan korottamisella jos opiskelut hoidetaan kuten ennenkin? Taitaa valtion kassa karttua enemmän....
- Intti_Ranne_1000
Demari ei kai huomannut, että tuo leikkauksissa on tarkoituskin: Valtion kassan kartuttaminen. Ei niitä tehdä siksi, että opiskelijan kurjistaminen on niin kivaa (Tosin en mene demareista, erit Eeva-Johanna Elorannasta takuuseen viimeisimmän osalta.).
Demarit tietenkin itse olisivat voineet aiemmin ja voisivat nyt, esittää lukuisia parannuksia opiskelijoiden oloihin. Parannuksia, jotka helpottaisivat opiskelijoiden elämää. Hiljattain luin kommentin, jonka mukaan pieni ylitys toi jollekin 900 euron takaisinperintäkirjeen. Tsekkasin mitä laki sanoo takaisinperinnästä (§ 27):
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19940065#L4P27
"Opiskelijan omien tulojen perusteella takaisinperittäväksi määrätyn opintorahan ja asumislisän määrää korotetaan 15 prosentilla, jollei valtioneuvoston asetuksella säädetä alemmasta korotuksesta. "
Viidentoista prosentin korotus takaisinperittävään määrään on aika "suolainen", mutta se ei näytä huolettavan demareitakaan. Verrataanpa asuntolainalaskuriin:
http://www.asuntolainalaskuri.fi/asuntolainan-korko/
Viimeisimmässä kappaleessa puhutaan 3,5% kiinteistä koroista sovittavaksi asuntolainalle. Kun edes "verenimijäpankkiiri" ei halua kuin yksinumeroisia, niin miksi opiskelijoilla on kaksinumeroinen.
Täten opintolainalla olisi hyvätkin puolensa, sillä opintolainan korot ovat nykyään matalalla, kun taas demarin mielestä lienee kiva maksaa 15 prosenttia korkoina "liikaa maksetuille" opintotuille.
- leikatenkok
Iloinen naama loistaa
- Intti_Ranne_1000
Muista demari kysyä myös Elorannan (SDP) kokemuksia... :DDD
- SKSKJDDJ
haistappa sinä paskakokkare paska YLIMIELINEN ROSVO. OKSETTAVA ROSVO.
- Intti_Ranne_1000
Lapsonen tuskin on se penaalin terävin kynä, osoittaahan sekin asian että hän ainoana kokoomuslaisena on päässyt demareiden Tampereen Tumpelon, Sanna Marinin ylistämäksi jälkimmäisen blogissa.
Silti demarit vetivät kyselytunnilla oikean "Tekopyhyyden maratonin" mitä tähän opintotukiasiaan tulee. Esimerkiksi demareiden rikollinen edustaja Eeva-Johanna Eloranta (Joka sentään tajusi pysyä hiljaa eilen) hekumoi innoissaan noin vuosi sitten kun pääsisi leikkaamaan opintotukea.
Voisin kommentoida keskusteluja lähemmin kunhan ne ovat saatavilla netissä. - yäköyhäsössii
Koksössii
- KOKtaasotti
OHOH
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410