Kyösti ei ainakaan vielä ole tätä peliä betsannut, mutta avasi vetoketjun sille, että pääsee sitten viikonloppuna kännispäissään itkemään johonkin, jos Pool ei jostain syystä voitakaan tätä peliä. Kyllähän tämä olisi voitettava ja Manchesterin peräsuolipojat pudotettava jatkosta, kun kerran näin pitkälle on turnauksessa päästy. Poissaoloja on, mutta niin on peräsuolipojillakin. Rooney ja Lingard muiden muassa ovat pois. Manu on hallinnut viime aikojen keskinäisiä matseja, mutta se loppuu nyt. Tulosveikkaus 2-1 Poolin voitto, joten 2. osaotteluun jää vielä kova panos. Mignolet torjuu muuten hyvin, mutta hörppäisee sen yhden pakollisen. Jos ei voittomaali muuten tule, niin eiköhän Benteke taas sukella rankkarin arvoisesti?
UEL: Liverpool - Man Utd
4
<50
Vastaukset
- Lumiukko-
Pojan-Kloppi on saanut luotsattua Maksapallit hyvään vireeseen - osittain myös tärkeiden karvattomien nuorien solakoiden kundien tervehtymisen ansiosta. Pooli tämän todennäköisesti hoitelee, kuin miesjoukko Tepon Miehelän saunan vessassa.
Kyllä Pool ensi kaudella taistelee Valioliigan neljännestä sijasta, tosin niin tekee myös Chelsea. Jos vain päästäisiin eroon muutamasta turhasta tyypistä, Benteke tietysti ensimmäisenä. Jostain pitäisi shoppailla tilalle yksi laatuhyökkääjä ja alemmaskin tarvitaan vahvistuksia. Pojan-Klopille on luvattu aika paljon rahaa ensi kesäksi, joten saa nähdä, minkälaisia ostoksia hän tekee. Varmaan Robert Lewandowskia tekisi mieli (siis ei "sillä" lailla mieli, kuten Miehelän saunojien mieli tekee Teppoa), mutta hän lienee liian kallis. Jäämme odottelemaan siirtouutisia...
- Kunhan.kommentoin
Liverpoolin pitää löytää uusi Fowler tyyppinen hyökkääjä
Kyösti muistelee Robbie Fowleria lämmöllä, kuten myös Ian Rushia, John Aldridgea ja Torresin akan poikaa. Olisi tietysti hienoa, jos Poolilla olisi ensi kaudella Luis Suarez ja Raheem Sterling, mutta Suarez piti ymmärrettävästi laskea pois, koska hänen naisensa asui Espanjassa ja sitä paitsi Suarezin kyvyillä on totta kai päästävä pelaamaan ihan huippuseurassa, mitä Pool ei tällä hetkellä ole. Kyösti on iloinen siitä, että Suarez menestyy Barcassa, on jättänyt ihmissyönnin vähemmälle ja pelaa nyt koko joukkueelle eikä vain itselleen. Sterlingin ego taas paisui niin suureksi, että hyvä että hänestä päästiin eroon, vieläpä isoa korvausta vastaan. Sterling varmaan järjestää suuria maaleja vielä joskus, joko Cityssä tai Englannin maajoukkueessa--toivottavasti maajoukkueessa. Kyöstihän on yksi niistä kymmenistä tuhansista suomalaisista keski-ikäisistä Englannin-romantikoista, jotka jaksavat toivoa joka vuosi, että Englanti voittaa joko EM- tai MM-kultaa, mutta eihän niin koskaan tule käymään (ainakaan Kyöstin elinaikana, jota on jäljellä enää varmaankin noin 30-40 vuotta, riippuen ryypiskelytahdista). On niissä isoissa kisoissa kuitenkin jotain mahtavaa, kun vihollisseurojen pelaajat yhdistävät voimansa ja pelaavat yhteisen voiton puolesta. Jalkapallo--tai siis FIFA--on ryvettynyt viime vuosina korruptioskandaaleiden takia, mutta toivottavasti futiksessa ei koskaan mennä siihen, että rikkaat maat alkavat ostaa köyhiltä mailta pelaajia, kuten esim. yleisurheilussa ja tietyissä palloilulajeissa on käynyt. Eihän se nyt kovin hyvältä tuntunut, että Ruotsi osti Etiopialta juoksija Abeba Aregawin, järjesti tälle avioliiton, vaikkei muija edes asunut Ruotsissa, järjesti hänet jonon ohi Ruotsin kansalaiseksi ja pisti edustamaan maata kisoissa. Noh, sano iso sika kun paskaa haukkas, ahneella todella oli paskainen loppu ja nyt Ruotsin ostoylpeyttä odottaa kilpailukielto douppaamisen takia. Kyösti on vahingoniloinen, kjäh kjäh.
Sterlingistä ja Citystä puheen ollen, heh, olipa miellyttävä ylläripylläri, että City nysväsi Norwichin kanssa kiikarilukemat. Poolhan taistelee neljännestä sijasta Cityn ja Unitedin kanssa. Kyöstin vilpitön toive on, että nopeasti öljyrahalla vahvistettu City ei voita mitään tällä kaudella. Jokin noissa öljysheikkien ja oligarkkien omistamissa joukkueissa tökkii. Onhan Poolinkin takana jenkkirahaa, mutta silti. Vaikka United on Poolin verivihollinen, Kyösti oikeastaan toivoo, että jos Pool ei nouse Premiershipin neljänneksi, sen tekisi United mieluummin kuin City. Kyösti arvostaa Unitedia suuresti vanhana rakkaana vihollisena, vähän kuten yleisurheilussa Kyösti rakastaa vihata Ruotsia. Se on sitä urheiluhenkeä, mitä ennenvanhaan pidettiin arvossa. No joo, eipä Kyösti nyt sitä tarkoita, että nykyurheilu olisi ihan paskaa verrattuna entiseen. Kaupallisuus on tuonut paljon hyvääkin, kuten esim. sen, että sopupelit ovat jääneet vähemmälle, koska voitosta saa kunnon korvauksen. Eikä sekään ollut reilua, että ennenvanhaan DDR ja Neuvostoliitto laittoivat olympialaisiin ammattimaisesti urheilevia tyyppejä, kun taas länsimaat eivät voineet laittaa avoimesti ammatikseen urheilevia ihmisiä. Nythän ammattilaisuus on globaalia ja hyväksyttyä, mikä on ihan hyvä juttu. Kilpailu on terveempää kuin vanhoina "hyvinä" aikoina. Huijareita on aina, mutta sitä vastaan vain pitää taistella.
Röyh, anteeksi. Lähti vähän kirjoitusmopedi lapasesta, kun tuli lipitettyä Nobelaneria samaan aikaan kuin naputeltua näppäimistöä. Tekevälle sattuu, sanoi Teppo, kun polvillaan Miehelän saunanoven saranoita korjatessa huomasi, että Gilbsu tuuppasi takaa päin meisselin työkalupakkiin kjäh kjäh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222707Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671699Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A81687Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1151620Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.481570Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell921494Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.691385Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001225Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311157En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521106