PELKÄÄKÖ KHL CHLlää?

Trinculo

Khl eli jääkiekon venäjän mestaruus sarja mainostaa itseään euroopan kovimmaksi kiekko sarjaksi.
CHL eli mestareiden liiga on turnaus jossa pelaamalla eli urheilullisesti ratkaistaan euroopan paras jääkiekko joukkue.
Siellä parhaan joukkueen titteliä ei voi ostaa ruplilla, ei edes euroilla, ollakseen todelliseti euroopan mestari turnaukseen on osallistuttava ja se pelaamalla voitettava.
Venäjän mestaruus sarjan khllän joukkueita turnauksessa jostain syystä ei näy. Asiantuntioiden mielestä syy venäläis joukkueiden pois jääntiin on selvä. " Jos et kykene voittamaan mestareiden liigaa, khllää ei voi enää mainostaa euroopan kovimpana jääkiekko liigana"
On täysin naurettavaa että sarja joka mainostaa itseään euroopan kovimpana sarjana ei uskalla lähettää ainuttakaan joukkuetta turnaukseen jossa urheilulliseti eli pelaamalla ratkaistaan euroopan paras jääkiekko joukkue.
Pelkuruus ja jääkiekko eivät kuulu yhteen silti venäläis surojen pois jäänti chlllästä on puhdasta pelkuruutta ja huonoa mainetta jo nyt huonossa maineessa rypevälle heikko tasoiselle jääkiekko sarjalle. Sarjalle jossa ratkaistaan vain venäjän mestari.

9

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teuvomaanteiden

      Asiaa!!

    • chlkhl

      Tosin asia taisi olla niin että khl joukkueita ei otettu mukaan chl:ään alkuvaiheessa kun ottelukalenteri mitä khl ehdotti ei kelvannut chl:lle eli yhteisymmärrystä ei löytynyt. Harmi sinällään sillä olisi kaikkien etu että chl:ssä olisi kaikki euroopan parhaat joukkueet mukana.

      • Trinculo

        CHLlän ottelukalentereita ei voi laatia minkään maan yksittäinen sarja, ei venäjän liiga khl, ruotsin shl tai edes kotimainen liiga.
        Ei semmoista oikeutta ole millään liigalla jalkapallossakaan mestareiden liigassa.
        Ottelukalenterin kalenterin laatii CHl. Silloin kun yhdistetään kaikki kovimmat sarjat ei voi tanssia yhden pillin mukaan, kaikki on kyettävä ottamaan huomioon.
        Eli ei kelpaa selitykseksi: )


      • 1MarttiK1

        Kaikki kovimmat ovat tällä hetkellä mukana!


      • chlkhl
        Trinculo kirjoitti:

        CHLlän ottelukalentereita ei voi laatia minkään maan yksittäinen sarja, ei venäjän liiga khl, ruotsin shl tai edes kotimainen liiga.
        Ei semmoista oikeutta ole millään liigalla jalkapallossakaan mestareiden liigassa.
        Ottelukalenterin kalenterin laatii CHl. Silloin kun yhdistetään kaikki kovimmat sarjat ei voi tanssia yhden pillin mukaan, kaikki on kyettävä ottamaan huomioon.
        Eli ei kelpaa selitykseksi: )

        Tämä otteluohjelma ja sen päivämäärät kylläkin määräytyi pitkälti SHL:n toiveiden mukaan, johon muiden oli sopeuduttava.


    • upitupitöpi

      Mikä chl? Oliko se chl niitä harjoituspelejä joita pelattiin tyhjissä halleissa? Ketä nämä harjoitusottelut kiinnostaa?

      • Trinculo

        Oletko tyhmä vai vajaaälyinen? Se kiinnostaa muutamaa katkeraa jokeri fania vaille kaikkia huippu urheilun ystäviä.
        En muutenkaan pitäisi pelaamista euroopan parhaan seurajoukkuen tittelistä harjoitusotteluna.
        Venäjän liigan pitkäveteiset ja heikkotasoiset ottelut lentokenttämäisissä kaukalossa tyhjille halleille ovat mielestäni sitä enemmän.


    • Variantti

      Meni päinvastoin CHL ei ottanut yhtään KHL joukkuetta mukaan, syytä en lähde arvailemaan, mutta välieristä eteenpäin olisi pelattu KHL-joukkueiden voimin, joten ei se varmaan olisi ollut CHL agendan mukaista...ZSKA moskova--Frölunda...isät vastaan pojat...Dynamo Moskova - Kärpät, Miehet vs B-juniorit, Magnitogorsk vs HIFK, liiga vs suomisarja....UFA vs ....Kazan vs ....SKAvs ....Lokomotiv vs.... Jokerit vs.... aivan sama huikea tasoero, vaan itsepetos on sallittua..KHL:ssä on tusina parempaa joukkuetta, kuin yksikään suomen liiga tai ruotsin SHL joukkue, kevyesti. ZSKA pistäs jopa keskitason änärijoukkuetta pataan, jos uskaltaisivat pelata isossa kaukalossa, jopa isoilla, Chicago, Boston, Dallas...olis vaikeata.Isossa kaukalossa.

      • Trinculo

        Puhut sontaa! Useat khl joukkueet eivät menestyisi edes kotoisessa liigassamme. Uskallan myös väittää että liigan tämän hetken kärkiseurat eivät olisi jääneet venäjän mestaruus sarjan pudotuspeleissä ensimmiselle kierokselle niin kuin jokereille kävi. Ei ainakaan Kärpät ja HIFK.
        Kumpiko on todellisuudessa kovempi ZSKA vai Kärpät se selviäisi ainoastaan jos joukkueet ottaisivat mittaa toisistaan kaukalossa.
        Itse sanoisin että kärpät tuon pelin voittaisi mutta mistäpä sen tietää kun venäläis seurat eivät CHllään uskaltaudu.
        Chicago vs ZSKA? Pistäisin tulosvetoon Chicagolle 10-0 enkä usko että se kauaksi jäisi. Jääpallo lukemat varma, tasoero valtava.
        tosiasiat tosiasioina ja faktat faktoina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2748
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2549
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2267
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2094
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      208
      1469
    7. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1464
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      230
      1214
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1164
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      371
      1089
    Aihe