Hammassärkyhän iskee sinun purukalustoosi usein iltaisin tai viikonloppuisin, kun hammaslääkärin akuuttivastaanotto ei ole auki. Säryn voi lopettaa kotikonstein kuin seinään, ja mennä sitten akuuttiin kun se seuraavan kerran aukeaa.
1. Kurkuma. Kun maustehyllyssä on kurkumaa, sitä voi ottaa teelusikallisen ja sekoittaa lasissa muutamaan tippaan vettä. Syntyy jähmeä tahna, joka laitetaan särkevän hampaan päälle. Tahnan voi myös syödä, kurkuma on tulehduskipulääkettä vastaava yrtti.
2. Viina. Aivan kuten kurkumaa, on myös äärimmäisen raakaa viinaa aina jokaisella kotona. Ota kulaus viinaa, purskuttele suussa kelpo tovi ja sylje pois, ettet tulisi känniin. Viina turruttaa hampaiden hermonpäät ja tappaa bakteerit.
3. Vetysuperoksidi. Ainakin blondeilla on vetysuperoksidia kotona. Puoli teelusikallista 3 %:sta ainetta kipeän hampaan päälle muutamaksi minuutiksi, ja kipu lähtee kuten lähti kuppa Töölön kaupunginosasta.
Muitakin kotikonsteja on, kuten luontaistuotekaupasta saatava neilikkaöljy, joka on ehkä kotikonsteista se kaikkein tehokkain - kunhan sitä ei annostele liikaa... Jos annostelee liikaa, lopputulos on surullinen ja kauhistuttava...
Katso itsehoito-ohjeet
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=hammass%C3%A4rky yrtti
http://naturalsociety.com/home-remedies-for-toothache-natural-toothache-...
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=herbs toothache
HAMMASSÄRKY YÖLLÄ - mikä auttaa?!?
7
2777
Vastaukset
- haulikkoo
4. Haulikko!
- jokapäivähelv
itse kärsinyt hampaiden hermokivusta jo vuosia
- tuskan
kovaan hammas särkyyn yleis kipu lääkkeet eivät tehoa vaikka hammas huolto niintä suositelee. ilmeisesti hammas särkyyn kuuluu itku ja hammasten kiristys.
- kertalaaki
juo oikeen jääkylmää vettä ja huljuta sitä suussa.
- tulehdus
auttaa joksikin aikaa kylmä vesi , lääkärit kyllä lekudoi hampaan pois mutta jälki kipuihin saa manailla itselleen resetpi lääkkeet.
- stemppiäsinne
Tsemppiviesti täältä
olin eilen noin 2h homeisessa työpisteessä ja silmät meinasi muurautua yöllä umpeen. Kävin suihkussa kun tulin kotiin, muuta se ei näköjään auttanut. Nukuin noin 2h pätkiä kun heräilin kamalaan silmien kirvelyyn ja kutinaan, nenän pinta on haavoilla ja hengitystiet ovat tukossa. kauhea olo, olo kuin myrkytyksen saaneella.
Toivottavasti saat apua hammaskipuun. - sinnemenisin
päivystävä auttaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496439- 322302
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.781245- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835