Onko maatalous sosialismia?

MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoi aamulla televisiossa, ettei markkinatalous sovellu maatalouteen.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tukiaismaatalous on neuvostomallista suunitelmataloutta, jonka veronmaksajat ja kuluttajat joutuvat poliittisilla päätöksillä kalliissti kustanantamaan. Samalla valtavat tukiaiset estävät kaiken maatalouden kehittämisen ja teevehdyttämisen.

Maatalous on kuollut. Tekohengitämme verovaroin elotonta ruumista.

Maatalous on yhtä elävä kuin Leninin muumio. Molempia käydään silti kumartamassa ja palvomassa.

Äänestä
  • Rehelliset ja isänmaalliset talonpojat ja emännät puolustavat oikeuksiaan Senaatintorilla. Siellä vaaditaan leikkaushallituksen suomalaisia kurjistavan ahneen leikkauspolitiikan lopettamista.

    Hallitus on soluttanut joukkionsa Maanviljelijöiden mielenosoituksen järjestäjien joukkoon ja pyrkii ohjaamaan oikeutetun tyytymättömyyden syntipukiksi valitsemaansa Maaseutuvirastoon.

    Todellinen syyllinen ovat Ylikansalliset elintarvikejätit, Eurokuri ja Sipilän hallitus, joka nuoleskelee suuryhtiöiden lobbarien ohjaamaa EU-byrokraattien valvontakomissiota.

    Oman leikkauspolitiikkansa aiheuttamasta inhimillisestä kärsimyksestä hallitus syyttää suomalaisia kuluttajia ja aikoo seuraavaksi tuhota myös suomalaisen luonnon.

    Suomessa halutaan puhdasta ja eettisesti tuotettua suomalaista ruokaa. 75 % suomalaisista on tutkitusti tätä mieltä. Sitä vastustavat vain EU-huijarit Sipilä ja Stubb.

    Suomen Keskustan aiempi nimi oli Maalaisliitto. Oikeistoliberaali Sipilä on hylännyt alkiolaisen perinteen ja puolueen uudeksi nimeksi sopii Suurmaanomistajien Liitto.

    Euromafian pyrkimys on kaapata tilat suurmaanomistajille. Suomalainen maatalous ajetaan Kreikan tavoin jätti-investointeihin. Päälle laitetaan uudet lait ja leikkaukset. Kurjistetaan perheviljelmät eurokurin ja byrokratian avulla velkavankeuteen ja konkurssiin.

    Tämän jälkeen Wahlroos, Herlin, Berner ja Sipilä lunastavat pientilat omaksi bisneksekseen. Hallituksen tavoitteena on murskata vapaat talonpojat ja palauttaa Suomeen TORPPARILAITOS.

    Äänestä

Eihän se oo koko EU aikana oikeestaa muual ko Suomes, saattiin -94 niiin hyvä sopimus siirtymäajan kansallist tuist, ett pakko ahneuksissaan kepuloisen hyväksyy(valitettavast en juur ny löydä, mut noita sanoja siellä Kepu/mtk :ssa vilahteli). Nyt ko tajutaan, ett tost esim. svenskii ja danskii ollaa lähes 2mrd:n tuista huolimatta jäles, huuvettaan apuja jokka enemmänki lähentelee totalitäärist KOMMUNISMIA. Vai miltä kuulostaa noi kuluttajille asetettavat hintavaatimukset/pyynnöt, vastoin sisäkauppasopimusta. Tais esim. 2013 maitotilojen kulutusjuhlahumus unohtuu kiky. Pystyyhän suomalainen sentään lähes neljännekkeseen danskin maidontuotannost/henkiötyötunti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Agrokommarit kirjoitti:

MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoi aamulla televisiossa, ettei markkinatalous sovellu maatalouteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu