Olen ansioituneella sairaspäivärahalla yhteiskuntaa kehoni ennen aikojaan romuksi palvelleena. Minulla on kolme lasta, saan rahaa noin 900 euro kuussa käteen, siitä yli puolet kuluu lääkäri- yms kuntoutus toimenpiteisiin, sekä munuaiset ja maksan tuhoavaan lääkityksen kustantamisen. Päivät kuluvat viistosti maaten, näin on menty pian pari vuotta, aina välissä on tehty jotain korjaustoimenpiteitä leikkaamalla, mutta ja todettu, että ei niistä apua ole vaan päinvastoin.
Tämä se on 50.sen miehen elämää, ystäviin ei ole varaa pitää yhteyttä, tietokone some ei oikein ole minua varten. Kaiken lisäksi nettimaksu on rästissä, samoin sähkö- ja vesilasku. Aika ei kulu, rahaa ei ole ja olisi kiva olla apuna kotona ja tehdäkin jotakin. Turhaudun.. Mikä siis avuksi, tässä noitaympyrän syöksykierteessä on menty alaspäin mutta nyt tuli pohja vastaan.
Kuin salama se iski tajuntaani, menen lähimpään Agrimarkettiin ja ostan uuden JohnDeer traktorin ja lähden ajelemaan Helsinkiin. Ajan senaatintorille sinne ajaa kolmessa päivässä ja polttoainetta kuluu vain 25 litraa sadalle..
RATKAISU Löytyi
voiko_olla_tottakaan
3
373
Vastaukset 3
- hyväidis
Tai jos olisit hoksannut pyrkiytyä jonkun maajussin kyytiin. Olisi ottanut varmaan rupatteluseuraksi. Jotenkin olisi paikka apukuskille järjestynyt.
- Anonyymi
Työttömän traktori olisi ollut se fergu 35, minkä avo-ohjaamossa olisi mies todella karaistunut ja talven viimat olisivat saaneet selkäkivut unohtumaan.
- Anonyymi
Selkäleikkaus on kuin lanttia heittäisi, joko paranee tai muuttuu huonommaksi.
Mutta iso riski pitää kuitenkin ottaa, jotta saisi köyhyyden kierteen poikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3731486Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan801015Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.88920Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49738- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38702- 53668
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10598- 35594
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
- 50545
- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 48479
- 80470