Ähtäri voi hyvinkin kaatua pakkoliitoksella meidän syliin. Siellä on alijäämiä 6 miljoonaa ja velkaa varmaankin 70 miljoonaa. Huhujen mukaan viimevuodelta olisi tulossa vain lisää! Ennustan valtion taholta pian pakkoliitosta meihin. Tämä tulisi estää kaikin tavoin, sillä saavat hoitaa velkansa itse. Lisäksi ovat aika erikoista ja eripuraista porukkaa muutoinkin.
Vastaukset 38
- VP55_
Aloittaja ei ole mielestäni Alavutelainen, mutta asia voi hyvinkin pitää paikkaansa.
Velat voisi kuitata esim. myymällä kaiken Ähtärin omistuksessa olevan omaisuuden.- Otaselvääasioista
Valitettavasti olen,älä pelkää ähtäriläinen totuutta
- useankunnanloukussa
Hän on myös Vaasalainen.
- Reiluakauppaa
Kuka tomppeli nyt Ähtäriin verojaan maksais. Vaikka ei ne verotulot vaan menetetyt valtionosuudet.
Siirtäkää vaan kaikki kirjanne Alavuuteen saatte veronpalautusta ja tammikuussa takas. Menee valtion osuudet. Rahanne kelpaa Alavudelle ja ei sitten niistäkään vittuilla. - Anonyymi
useankunnanloukussa kirjoitti:
Hän on myös Vaasalainen.
Joo olen Vaasassa.
Olen varmasti eduskuntavaaliis kepun listoilla.
Valitettavasti Alavus on ainut potentiaalinen liittämiskohde Ähtärille.
Siellä on kaikki jo myyty mitä voidaan.
Joku kokoomuksen tyyppi taitaa jo kaupata Ähtärin koillissatakunnan osakkeita.Nimellisarvon ollessa 380 e.
Sillä ei uutta koulua homeisten tilalle rakenneta Ähtärissäkään.
Alavus saa varmasti hyvät liittämis rahat.
Kehitys pääsis ähtärissäkin alkuun, kun pakkoliitos tulee. - Anonyymi00037
Anonyymi kirjoitti:
Joo olen Vaasassa.
Olen varmasti eduskuntavaaliis kepun listoilla.
Valitettavasti Alavus on ainut potentiaalinen liittämiskohde Ähtärille.
Siellä on kaikki jo myyty mitä voidaan.
Joku kokoomuksen tyyppi taitaa jo kaupata Ähtärin koillissatakunnan osakkeita.Nimellisarvon ollessa 380 e.
Sillä ei uutta koulua homeisten tilalle rakenneta Ähtärissäkään.
Alavus saa varmasti hyvät liittämis rahat.
Kehitys pääsis ähtärissäkin alkuun, kun pakkoliitos tulee.70 miljoonaa + 6 miljoonaa= noin 76 miljoonaa euroa velkaa Alavurelle
kannattaa liittyä?
- eikoskaann
Minkä omaisuuden? Kunnantalo ja velkainen eläinpuistoko?
- Anonyymi00027
Vapaamuuraririkolliset? Vapaamuurarien rikokset?
- kriisikuntalaki
Ähtäri tulee tänne halusimme tai emme!
- konttimajoitus
Minne ne ihmiset sitten sijoitetaan?
- Vaatiitutkimuksen
Mitä vvveeeeee tulostakaa eläinpuiston paperit netistä.Maksaa muutaman euron..40 % miinustako pukkaa jatkuvalla syötöllä. Ähtärin satraapit tiedottaa vaan kävijöitä...taas liki 200.000 kävijää ja kun Panda tulee kaikki tuplaantuu.. Joo kyllä menot moninkertaistuu..Eikö kukaan laita päätöksen tekijöitä vastuuseen,päätöstensä ymmärtämättömyydestä... Virkavastuu on myös kunnanhallituksen jäsenillä...Täyttä pimeyttä koko hallinto. Outoja valintoja, sisäpiirin vallankäyttöä.
Jos valtuustokin teki periaatepätöksen ostaa hotelli. Kunnanhallitus teki lehtitiedon mukaan heti toimenpidepäätöksen. Tulostaen myös hotellin taloudellisen tilanteen,muutamalla eurolla.Pidän päätöksiä typerinä. Ihmittelen istuvaa kunnanhallitusta,eivät ota selvää asioista..Käytän tarkoituksella,kunta nimitystä. Oikeaa hölmöjä....
Alavus ottaa huostaan koko kylän ja vaihtukoot alavutelaiset päättäjät - Anonyymi00023
Vaatiitutkimuksen kirjoitti:
Mitä vvveeeeee tulostakaa eläinpuiston paperit netistä.Maksaa muutaman euron..40 % miinustako pukkaa jatkuvalla syötöllä. Ähtärin satraapit tiedottaa vaan kävijöitä...taas liki 200.000 kävijää ja kun Panda tulee kaikki tuplaantuu.. Joo kyllä menot moninkertaistuu..Eikö kukaan laita päätöksen tekijöitä vastuuseen,päätöstensä ymmärtämättömyydestä... Virkavastuu on myös kunnanhallituksen jäsenillä...Täyttä pimeyttä koko hallinto. Outoja valintoja, sisäpiirin vallankäyttöä.
Jos valtuustokin teki periaatepätöksen ostaa hotelli. Kunnanhallitus teki lehtitiedon mukaan heti toimenpidepäätöksen. Tulostaen myös hotellin taloudellisen tilanteen,muutamalla eurolla.Pidän päätöksiä typerinä. Ihmittelen istuvaa kunnanhallitusta,eivät ota selvää asioista..Käytän tarkoituksella,kunta nimitystä. Oikeaa hölmöjä....
Alavus ottaa huostaan koko kylän ja vaihtukoot alavutelaiset päättäjät.... Satraappi= alunperin muinais-Persian maakunnan käskynhaltija tai maaherra
-Nykykielessä kuvaannollisessa merkityksessä:Poliittinen tai hallinnollinen johtaja: Itsenäisesti tai jopa omapäisesti aluetta hallitseva vallankäyttäjä.
- voipi
Ei ne Ähtäriläiset minnekään muuta. Kuntaraja vain poistuu, ja ne elelee siellä omassa kylässään, ja käyvät välillä keskisellä, kuten tähänkin asti. Eihän Ähtärillä oikein muutakaan suuntaa ole, Keskisuomeen päin saa ajaa todella kauan ennenkuin tulee asutusta. Eiköhän se valtio Ähtärin velat siltikin hoida, vaikka Alavuteen liittyisikin.
- Anonyymi00036
ai ruotsin valtio... kun persukokoomus tyhjentää suomen varat ulkomaille
- Hienoa
Me maksetaan vaan niiden velat ja saadaan koko henkilöstä vielä kaupan päälle
- Eikiitoss
Valtio ei ahterin 100 miljoonan velkoja maksa! Kuka sellaisesta edes unta näkee?
- otta.te.maksajia.vaan
kyll alvukselaiset sitte maksaa, ku ne ahterilaiset sitte vaan teköö sitä lisää kaikon aikaa ku teijän silmä vaan välttää lisää elikoita sinne zoolandiaan kaukaisista maista tuottavt ku te ette silelä alvuksessa saa ny mitää sanoo, vielä.
- Kaupunginosa
Ähtäärin nimeksi tulee Alavuden Ala-Ahteri
- Ahterikiinaan
Joo ei kukaan huoli sitä yrittäjä kielteistä tämänpäivän riitaporukkaa. Elävät ihan omaa aikakauttaan.
- Alavuss
Ahteri voi pysyä vaan omissa oloissaan ja varmuuden vuoksi olisi hyvä rakentaa korkea aita kunnan rajojen väliin! Saavat keskenään odottaa tuomiopäiväänsä, joka tulee varmasti pian tuolla menolla
- Ihmisiätuleesääli
Totta,tuo Panda vouhotus on ihan järjetöntä. Ovat saaneet jo eläinsuojelu väenkin kimppuunsa...ei hyvältä näytä hallinto
- ahterilainen
Rakennanme uuden loisteliaan urheiluhallin - maksaja Alavus, ostamme eläinpuiston - maksaja Alavus. Teemme kaikkia tuhmaa ja maksaja on Alavus ja siellä olevat karjalan-loiset
- tohtoritolonen
Vittu kun olet hullu, mene hoitoon, ihan oikeasti
- YHNNKO
tALOUSTILANNE HUONO KUN PITÄÄ PERIÄ KUNTALAISILTA VEROA
- MenköötVirroille
Toivottavasti Päättäjämme on hereillä tosta Ähtärin taloustilanteesta, koska näyttäisi aika selvästi siltä että ne tekee tahallaan nyt lisää velkaa mitä tyhmimpiin asioihin ja lopuksi velat kaatuu meidän niskaan. Näin puhuvat ihan kyläläisetkin siellä keskenään.
- pandakarhula
voiko olla 2010-luvulla kuntatasollakin tämmöistä että ennen varmaa konkurssia tehdään vielä ylivelkaa? Pitääs virkavastuun edes pikkuusen pelottavan.
- Anonyymi00024
Radiossa rouva sano useamman kerran,että Alavus liitetään Ähtäriin ,eikä toisinpäin.
- Anonyymi00025
Alavuden käy huonosti kuntaliitoksessa Ähtäriin, siellä meinaan on valtakunnan kierimmät päättäjät ryhmissä kepu,sos ja kok.
- Anonyymi00026
Jo 2016 Ähtärin tuho oli nähtävissä ! ja nyt 2026 on Ähtärin korttitalo luhistunut ja kuka maksaa? Alavus!!!
- Anonyymi00038
tarkotuksellisesti tehty konkurssi... maksajaksi tiedetty Alavus
- Anonyymi00028
kummallista on tapaukset Alavudella
jumalatonta menoa - Anonyymi00029
Yli 20 milj. on alijäämät
- Anonyymi00030
Yhdestä johdosta kiinni
USB liitäntä - Anonyymi00031
aito kunta ei ole koskaan voitolla
- Anonyymi00032
pahimmin voisi olla
- Anonyymi00033
Tehrään kuten Purra ja petteri: LISÄÄ VELKAA !!!!
- Anonyymi00034
Niin, no kuten nähtynä kulu-hyöty tietoisuus unohtunut, eikä käsitystä ole mitä se tarkoittaa.
Velka on lyhytaikainen instrumentti, joka toimii väliaikaisena lyhyen aikavälin vaihtoehtona, mutta sen kerryttäminen ei ole kestävää toimintaa.
Pitäisi nähdä mihin sitä käytetään ja etenkin se mikä on kulu-hyötysuhde.
Monissa aikeissa se on negatiivinen, kulut korkeammat kuin todelliset hyödyt, joiden toteutuminenkin on epävarmaa tai epätarkoituksenmukaista.
Lehdistä näistä voi lukea useastikin, on erilaisia halleja ja visioita siitä ja tästä, joista odotetaan taloudellisia menestyksiä.
Välillä unohtuu sekin jos halleja on jo liikaa, miten ne jokainen voivat olla kysyttyjä tai
taloudellisesti kannattavia.
Utopia on eräänlainen tila, joka ei näe tai ole todellisuutta.
Taitaa olla koko maa jo harhautunut näiden utopioiden keskelle... ?
Mutta kyllä se 1990-luvun n. 30Mrd valtionvelka on tätä nykyä jo aika komea...
Mitähän mahtaa ollakaan... riittääkö enää 190Mrd ?
- Anonyymi00035
Ahterin veleka on hyvin kehittynyt lienee 100 m€ ....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251858- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395