Täällä on ollut useasti juttua siitä et Onecoinilla ei ole mitään servereitä olemassakaan. Haluan nyt tässä kysyä teiltä vastustajilta mihin perustelette tämän väitteen? Nyt oli hiljattain juttua et Bitcoin on unohtanut kokonaan Afrikan mantereen ja nyt on perustettu ensimmäinen serveri "luola". Kuinka Bitcoinilla nämä on mahdollisia ja muilla ei teidän mielestä ole? Käsittääksi tämä on juuri keskitettyä louhintaa. Minulle on kaksikin kertaa tarjottu lähteä mukaan vastaavaan toimintaan ja nimenomaan Bitcoinin louhintaan. Sai kyllä sevityksen jos toisenkin tähän asiaan kun kerroin et olen kuullut et ei keskitettyä louhintaa voi olla. . vai voiko olla sittenkin.
Onecoinin ja Bitcoinin serverit.
15
57
Vastaukset
- Yoakim_
Et vain ymmärrä mitä kryptovaluutta tarkoittaa. Bitcoin on hajautettu tietokanta, kun taas Onecoin on keskitetty tietokanta Rujan PC:ssä. Keskitettyä tietokantaa ei tarvitse louhia, eikä siinä ole mitään järkeäkään.
- Kerrotkoite
Miksi sitten OneCoin auditoi ja antaa laillisuuslausuntoja juuri louhinnan aitoudesta? Ei käsittääkseni ihan halpaa touhua kuitenkaan?
Tohtori Rujan mukaan onecoinit syntyvät louhinnan seurauksena. Kiistätkö sinä tämän?
Pankit myöskin lähtevät mukaan ja keskittävät louhinnan servereilleen. Alkaako keskitetyn louhinnan aikakausi? - Yoakim_
Kerrotkoite kirjoitti:
Miksi sitten OneCoin auditoi ja antaa laillisuuslausuntoja juuri louhinnan aitoudesta? Ei käsittääkseni ihan halpaa touhua kuitenkaan?
Tohtori Rujan mukaan onecoinit syntyvät louhinnan seurauksena. Kiistätkö sinä tämän?
Pankit myöskin lähtevät mukaan ja keskittävät louhinnan servereilleen. Alkaako keskitetyn louhinnan aikakausi?"Miksi sitten OneCoin auditoi ja antaa laillisuuslausuntoja juuri louhinnan aitoudesta? Ei käsittääkseni ihan halpaa touhua kuitenkaan?"
Atanas Lazarov auditoi vaikka häränpaskaa, jos Ruja maksaa sen kerrostaloasunnon vuokran.
"Tohtori Rujan mukaan onecoinit syntyvät louhinnan seurauksena. Kiistätkö sinä tämän?"
Tohtori voisi ensin selittää, että mitä järkeä on louhia keskitettyä tietokantaa. Tämä kryptavaluutan asiantuntija ei ole julkisuudessa antanut mitään viitteitä siitä, että olisi kryptovaluutan asiantuntija.
"Pankit myöskin lähtevät mukaan ja keskittävät louhinnan servereilleen. Alkaako keskitetyn louhinnan aikakausi?"
Minkä louhinnan? Mitäs ne pankit louhii?
- Avotampio4
Nää on uskomattomia nää jantterit!
Koittakaa käsittää, että mitään LOUHINTAA ei ole eikä KASSA koskaan enää aukea! Pyramidi on kopsahtanut kyljelleen!
Mitä sanoi pyramidi kun se kellahti kyljelleen?
No se sanoi: "KOPS"
MUAHAHAHAMUAAHAA
t.Avotampio- piikkilihassa
Ehkä aukeaa,jos aukeaa,ei sittenkään aukea, syön hatullisen paskaa, en syökään. Etkö osaa päättää? Olet sinä hupaisa selittelijä.
- CrystalBall
Helppohan tuo on todistaa. Laittakaa tännè pätkä sitä louhittua lohkoketjua näytille. Pätkähän on lyhyt, koska yhtään ainoata transaktiota niillä ei vielä ole tehty. Asiantuntijat voivat sitten katsoa, onko se onecoin vai mikä...
- Vyölaukku-
Ei niitä sellaisia louhittuja lohkoketjuja kukaan jaksa.
- piikkilihassa
Silloinhan jos Bitcoin louhitaan yhden tai useamman serverin välityksellä eikä enää kotikoneilla kuten alussa. Silloin louhinta on keskitetty. Eikö totta? Miksi te väitätte koko ajan että Onecoinilla ei voi olla servereitä? Miksi sitten Bitcoinilla voi? Älkää kiertäkö kysymystä.
- Ruja_ei_louhi
Kyllä Bitcoinia voi louhia kotikoneellakin. Se vain on paljon vaikeampaa kuin alkuvaiheessa, aivan kuten oli suunniteltukin. Siksi tuottavaan louhintaan tarvitaan nopeaa ja tehokasta konetta. Kotikoneelta menee louhintaan nykytasolla niin paljon aikaa, että tarvittava sähkö maksaa enemmän kuin louhinnan tulosten arvo. Homma ei siis enää kannata, mutta mahdollista se silti on.
- Älkääpuhukopaskaa
Vastustajille käy kuten sille joka toiselle kuoppaa kaivaa........jne.
He kaatuvat omaan näppäryyteensä ja puheet siitä että Rujan ei kannata louhia mitään ovat hanurista. Rujan kannattaa todellakin louhia onecoininsa keskitetysti servereillä ja lohkoketjut auditoidaan niin että jokaisen kolikon aitous on todistettu. - Yoakim_
"Silloinhan jos Bitcoin louhitaan yhden tai useamman serverin välityksellä eikä enää kotikoneilla kuten alussa. Silloin louhinta on keskitetty. Eikö totta? Miksi te väitätte koko ajan että Onecoinilla ei voi olla servereitä? Miksi sitten Bitcoinilla voi? Älkää kiertäkö kysymystä."
Tässä artikkelissa on luetteloitu suurimmat bitcoin-louhijat:
http://uk.businessinsider.com/bitcoin-pools-miners-ranked-2015-7
Näyttää olevan tuo louhinta nykyään lähinnä louhintapoolien heiniä, joita niitäkin on useampia noiden suurimpien ryhmässä. Joka tapauksessa oleellisin asia kryptovaluutassa on se, että tietokanta on hajautettu eikä keskitetty. Tätä te coinistit ette tunnu millään ymmärtävän.
Onecoin väittää, että sillä on keskitetty tietokanta, johon "louhitaan" lisää kolikoita. Tuollaisessa louhimisessa ei olisi päätä eikä häntää. Sitä voisi verrata siihen, että Ruja Ignatova kertoo palkanneensa viis intialaista matemaatikkoa hautaamaan 2.1 miljardia kolikkoa sattumanvaraisiin paikkoihin diktaattori Rujan hallinnoimalle saarelle. Sitten Ruja alkaa myydä osuuksia haudatuista kolikoista 130-100.000 euron hintaan. Sitä mukaa, kun kolikko-osuuksia ostetaan, Ruja kirjaa excel-taulukkoon omistajien osuudet. Todellisuudessa mitään kolikoita ei tietenkään ole haudattu, koska eihän ole järkeä haudata omalle saarelle kolikoita silkasta louhimisen ilosta. - Nehän joutuisi perkele itse vielä sieltä louhimaan!
Vastauksena kysymykseesi: "Miksi te väitätte koko ajan että Onecoinilla ei voi olla servereitä?"
Siksi koska siihen ei ole minkäänmoista tarvetta. Keskitettyä virtuaalikolikkoa ei tarvitse louhia, koska koko tietokanta on yksissä käsissä. Jos bitcoin olisi samaan tapaan yhden yrityksen keskitetysti hallinnoima tietokanta, sitäkään ei tarvitsisi louhia massiivisella konekapasiteetilla. Kaikkeen riittäisi tavallinen tietokone, joka kalkuloisi tarvittavan tietokannan. - EikäMikäänMuu
Älkääpuhukopaskaa kirjoitti:
Vastustajille käy kuten sille joka toiselle kuoppaa kaivaa........jne.
He kaatuvat omaan näppäryyteensä ja puheet siitä että Rujan ei kannata louhia mitään ovat hanurista. Rujan kannattaa todellakin louhia onecoininsa keskitetysti servereillä ja lohkoketjut auditoidaan niin että jokaisen kolikon aitous on todistettu."Vastustajat kaatuvat omaan näppäryyteensä
Öööö - jaa niin kuin miten? Voin kertoa sulle mikä kaatuu - se on Onecoin-ponzi, joka tässä kaatuu eikä mikään muu.
Mutta tuskin sitä ymmärrät, järki kun ei taida riittää...
- CrystalBall
Ei ole lohkoketjua täällä näkynyt ;-b Pitäisiköhän tuotantonimike muuttaa louhimisen sijasta koinimiseksi. Sille kun löytyy hauska etymologia: Serkkupojan mukaan etelässä koiniminen tarkoittaa samaa, kuin paneminen ja nussiminen. Siis: "One koini mun rahat" samassa tarkoituksessa, kuin että rahat on nussittu, eli varastettu.... Siitä voi tulla hyväuskoisten idi... siis sijoittajien lentävä lause pikapuoliin. Eikä siihen mitään servereitä tarvita, bulgarialainen pankkitili riittää mainiosti 8-))
- Saatyhenkolikon
"Haluan nyt tässä kysyä teiltä vastustajilta mihin perustelette tämän väitteen?"
-No vaikkapa siihen, ettei mulle, eikä sulle ole annettu tietoa, tai annettu nähdä servereitä hyvä ihminen. Mikä se sun vastaus oli nyt alkup. kysymykseen?
"Nyt oli hiljattain juttua et Bitcoin on unohtanut kokonaan Afrikan mantereen ja nyt on perustettu ensimmäinen serveri "luola". Kuinka Bitcoinilla nämä on mahdollisia ja muilla ei teidän mielestä ole?"
- Miten tämä liittyy alkup. kysymykseen onecoinin servereistä? Bitcoin on jotakuinkin valuutta, onecoin ei voi olla ikinä. - pojateivätymmärrä
No mitä onecoinopetuspakettihujjauksenostajatsanovat oletteko miljonäääreja jo vai odotatteko vielä että rahat tuleee pankkiiiiin? :D :D :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112752SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän231752Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621744Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2721638Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --141588Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281291Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.281154Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?951085Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411082RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041032