Hei vaan,
Ajautuin jälleen keskusteluun erään helluntailaisen kanssa. Keskustelu käsitteli mm. ihmisen suhdetta maailmankaikkeuteen. En voinut kuin hämmästellä miten vähäisessä määrin kyseinen henkilö oli tietoinen siitä, mitä ihmiskunta on saanut selville ympäröivästä todellisuudesta. Tästä tuohtuneena ajattelin laittaa tänne palstalle muutaman linkin ihan tiedon jakamisen nimissä:
Ihmisen evoluutio on totta. Sen todistaa useat toisistaan riippumattomat tieteen alat. Lue Wikipedian linkki alkajaisiksi:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisen_evoluutio
Raamatun historiallisuudesta kertova Wikipedia sivu tuo vähän valoa siihen, että raamattu ei ehkä olekkaan täysin erehtymätön lähde:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Raamatun_historiallisuus
Maapallon kehittymisestä voi alkaa etsiä alkeita aiheesta kertovalta Wikipediasivulta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maan_historia
"Nooan tulva" ei ole todellinen tapahtuma. Kyseinen tarvina perustuu vielä vanhempiin myytteihin kuten:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Atrahasis
https://fi.wikipedia.org/wiki/Utnapištim
Ei muuta kuin opiskelemaan.
Muutamia perusasioita
9
<50
Vastaukset
- Asijantuntija
Ja syy henkilön tietämättömyyten oli tietenkin se, että hän oli helluntailainen. Ei suinkaan se, ettei hänellä mahdollisesti ollut koulutusta. Tai mahdollisesti kiinnostusta tutkia ko. asioita.
Minua ihmetyttää lähes päivittäin ihmisten yleissivistyksen puute. Mutta en kyllä yhdistä sitä siihen, että he kuuluvat johonkin tiettyyn ryhmään, kuten luterilaisiin, ateisteihin, karppaajiin tms.. Kylmä totuus näet on, että keskiverto ihminen on eniten kiinnostunut omasta elämästään. Maailmankaikkeus ei yleensä ole edes listoilla.- Asijantuntija
Ja muuten. Wikipedia ei ole meille asijantuntijoille mikään lähde. Sinne kun voi käytä kirjoittamassa ihan kuka tahansa.
- tuskastunut_kuulija
Asiantuntija:
Olisi pitänyt ehkä kirjoittaa selvemmin. Tässä tapauksessa todellakin yleissivistyksen puute johtui nähdäkseni juuri helluntailaisuudesta. Hänen seurakunnassaan kertomansa mukaan opetetaan että raamattu on totta alusta loppuun saakka. Hänellä on useita seurakunnasta ostettuja kirjoja joissa yritetään perustella miten joku tieteellisesti hyväksytty näkemys ei voi olla totta. Ja perustelu on pohjimmiltaan aina se että raamatussa sanotaan niin (vaikka juuri niin ei sanottaisikaan joiden asioiden kohdalla...)
Olen keskustellut useamman saman suvun edustajan kanssa. He käyvät kahdessa eri helluntaiseurakunna lähinnä asuinpaikkakuntien jakamana. Näillä kaikilla on aina samat selitykset näkemyksilleen ja ainakin olen päätellyt keskusteluista, että näkemykset kumpuavat seurakunnan saarnoista ja kirjallisuudesta.
En tiedä oikein mitä ajatella muuta kuin että toivottavasti antavat ainakin kouluikäistensä oppia koulusta muita näkemyksiä.- IkuiSuusTaivaassa
Vaikka tuntisit kaikki maailman tiedon mutta sinä et tunne Herraa Jeesusta Kristustas, joudut helvettiin. Mutta vaikka et tuntisi, et tietäisi, mitään muuta kuin Herran Jeesuksen Kristuksen, sinä pääset Jumalan luokse taivaan ihanuuteen.
Helvetti on täynnä viisaita ihmisiä. Taivaassa sitävastoin on Jeesuksen täällä alhaalla tunteneita ja Hänen nimeään tunnustaneita rohkeita ihmisiä. Täällä maan päällä sinä elät maksimillaan ehkä sata vuotta. Sitten alkaa ikuisuus. Taivaassa ja helvetisä olet ikuisesti. - tule.järkiisi
IkuiSuusTaivaassa kirjoitti:
Vaikka tuntisit kaikki maailman tiedon mutta sinä et tunne Herraa Jeesusta Kristustas, joudut helvettiin. Mutta vaikka et tuntisi, et tietäisi, mitään muuta kuin Herran Jeesuksen Kristuksen, sinä pääset Jumalan luokse taivaan ihanuuteen.
Helvetti on täynnä viisaita ihmisiä. Taivaassa sitävastoin on Jeesuksen täällä alhaalla tunteneita ja Hänen nimeään tunnustaneita rohkeita ihmisiä. Täällä maan päällä sinä elät maksimillaan ehkä sata vuotta. Sitten alkaa ikuisuus. Taivaassa ja helvetisä olet ikuisesti.Sinun "herran tuntemus" tarkoittaa taikauskoisuutta, sivistymttömyyttä, ja epärehellisyyttä,
Ei ole "rohkeaa tunnustaa Hänen nimeään", vaan häpeällistä. Ei todellakaan ole mitään taivasta tai helvettiä. Ne ovat kaltaistesi vähäjärkisten ihmisten omista harhoistaan keksimiä.
Lopeta moisen sonnan levittely! - HooMoilasia
tule.järkiisi kirjoitti:
Sinun "herran tuntemus" tarkoittaa taikauskoisuutta, sivistymttömyyttä, ja epärehellisyyttä,
Ei ole "rohkeaa tunnustaa Hänen nimeään", vaan häpeällistä. Ei todellakaan ole mitään taivasta tai helvettiä. Ne ovat kaltaistesi vähäjärkisten ihmisten omista harhoistaan keksimiä.
Lopeta moisen sonnan levittely!Onpa sinulla ihmettelemistä, kun uskovat temmataan pilviin Jeesusta vastaanottamaan! Lukuisa joukko häipyy yhtäkkiä täältä maan päältä. Harvassa ovat silloin kadonneet sivistyneet ihmiset. Tämä maapallo on talletettu tulelle ja kerran tulee uusi taivas ja uusi maa jossa vanhurskaus asuu.
- tule.järkiisi
HooMoilasia kirjoitti:
Onpa sinulla ihmettelemistä, kun uskovat temmataan pilviin Jeesusta vastaanottamaan! Lukuisa joukko häipyy yhtäkkiä täältä maan päältä. Harvassa ovat silloin kadonneet sivistyneet ihmiset. Tämä maapallo on talletettu tulelle ja kerran tulee uusi taivas ja uusi maa jossa vanhurskaus asuu.
Entäpä jos on pilvetön päivä? Lähteekö teidän mukaanne myös vaatteenne, suolistobakteerinne ja loisenne? Entä ulosteenne, meneekö sekin Jeesusta "vastaan"? Ehkäpä paskaklönttinne jää olohuoneen lattialle.
Odoton tuota päivää, että pääsemme teistä hurkastelijoista eroon. - kylmä.totuus
tule.järkiisi kirjoitti:
Entäpä jos on pilvetön päivä? Lähteekö teidän mukaanne myös vaatteenne, suolistobakteerinne ja loisenne? Entä ulosteenne, meneekö sekin Jeesusta "vastaan"? Ehkäpä paskaklönttinne jää olohuoneen lattialle.
Odoton tuota päivää, että pääsemme teistä hurkastelijoista eroon.Jos uskovaishörhöstä jää paskat maan päälle, niin silloinhan taivaaseen meneväksi ei ole enää mitään jäljellä.
- tuskastunut_kuulija
Tuosta pilviin tempaamisesta tahtoisin vähän kysellä tarkemmin. Nykyisin ihmiset viettävät yllättävänkin suuren osan ajasta rakennusten sisällä. Tai kulkuneuvojen sisällä. Miten se tempaus voi käytännössä tapahtua kun valtaosalla on katto yllään?
Entä mitä tapahtuu kaikille niille autoille, laivoille ja lentokoneille joiden kuljettaja tempaistaan pois kesken matkan? Törmäävätkö ne sokkona sitten vaan johonkin?
Mihin suuntaan se tempaus tapahtuu? Ilmeisesti ylös? Mutta kun maapallo on pyöreä ja lisäksi vielä pyörii oman akselinsa ympäri. Jos uskovia tempaistaan "ylös" eri puolilla maapalloa, taroittaa se sitä että he lentävät ihan eri suuntiin jokainen. Vaihtuuko suunta jossain vaiheessa niin että he lentävätkin kaikki samaan suuntaa?
Miten temmatut tarkenevat korkeuksissa? Lentokoneella lentäessä monesti siellä matkakorkeudessa, kymmenen kilsan tietämillä, on ollut lähes 50 astetta pakkasta. Eihän siellä voi olla jos ei ole pukeutunut asianmukaisesti. Mutta entä miten pärjätään sitten vieläkin korkeammalla? Siellähän tarvitsee pian happilaitteet ja jossain vaiheessa ilmakehän antama suoja avaruuden säteilyä vastaan loppuu. Olisiko hyvä pitää avaruuspukua valmiiksi yllä kun kerta tiedämme että elämme lopun aikoja ja tempaus voi tulla koska vain?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410