Koska 500 vuotta ei ole riittänyt kotoutumiseen niin
kotoutumista odotellessa olisi hyvä saada romaniväestölle
selvästi merkityt pysäköintipaikat.
Esimerkiksi kauppojen, kirpputorien ja julkisten rakennusten
ovien eteen mahdollisimman lähelle sisäänkäyntiä.
Nykyisin he joutuvat ajoneuvojen pysäköinnissä turvautumaan
invalideille merkittyihin paikkoihin.
Ovatko romanit rasismin uhreja vai miksi he joutuvat
turvautumaan invapaikkoihin eivätkä saa arvolleen sopivia pysäköintitiloja?
Romaneiden kotoutuminen
4
286
Vastaukset
- Tum
Tämähän on sitä syrjintää ellei romaneille ole järjestetty merkillä varustettuja pysäköintipaikkoja oven viereen,on se niin väärin.Siinä on taas ongelma minkälainen merkin pitäs olla.
- Rahtari_Reino
Merkissähän voisi olla vaikka raskaan rahtihameen kuva.
Koska rahtihameen kuljettaminen täyteen kuormattuna on
vaativaa niin siksi olisi hyvä saada pysäköintipaikka
rakennuksen ulko-oven välittömästä läheisyydestä.
- PoliisimestariKarhu
Hyvinhän ne on tänne kotiutuneet, osaavat käyttää maksimaalisesti sossua ja välillä poliisin oikeuslaitoksenkin palvelua. Marketeista löytävät parhaat parkkipaikat oven suusta ja osaavat pitää palvelun korkealla syrjintäuhkailulla!
- qjugfds
Rompsut taitavat nykyään olla pienin ongelma mitä tulee vierasperäisiin asukkeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222898Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A102012Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.561860Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671799Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971753Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211694Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761506Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141252Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198