Koska 500 vuotta ei ole riittänyt kotoutumiseen niin
kotoutumista odotellessa olisi hyvä saada romaniväestölle
selvästi merkityt pysäköintipaikat.
Esimerkiksi kauppojen, kirpputorien ja julkisten rakennusten
ovien eteen mahdollisimman lähelle sisäänkäyntiä.
Nykyisin he joutuvat ajoneuvojen pysäköinnissä turvautumaan
invalideille merkittyihin paikkoihin.
Ovatko romanit rasismin uhreja vai miksi he joutuvat
turvautumaan invapaikkoihin eivätkä saa arvolleen sopivia pysäköintitiloja?
Romaneiden kotoutuminen
4
267
Vastaukset
- Tum
Tämähän on sitä syrjintää ellei romaneille ole järjestetty merkillä varustettuja pysäköintipaikkoja oven viereen,on se niin väärin.Siinä on taas ongelma minkälainen merkin pitäs olla.
- Rahtari_Reino
Merkissähän voisi olla vaikka raskaan rahtihameen kuva.
Koska rahtihameen kuljettaminen täyteen kuormattuna on
vaativaa niin siksi olisi hyvä saada pysäköintipaikka
rakennuksen ulko-oven välittömästä läheisyydestä.
- PoliisimestariKarhu
Hyvinhän ne on tänne kotiutuneet, osaavat käyttää maksimaalisesti sossua ja välillä poliisin oikeuslaitoksenkin palvelua. Marketeista löytävät parhaat parkkipaikat oven suusta ja osaavat pitää palvelun korkealla syrjintäuhkailulla!
- qjugfds
Rompsut taitavat nykyään olla pienin ongelma mitä tulee vierasperäisiin asukkeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692519Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U842404Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut182152Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441801Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai921774Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171707Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591619Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251077Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241005Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9927