Myin kiinteistön 2 vuotta sitten veljeni kanssa kuolinpesän nimissä. Kauppakirja on allekirjoitettu ja asianmukaiset asiakirjat laadittu ja toimitettu. Nyt ostaja haluaa ottaa kiinnityksiä kiinteistöä vastaan, hän on pyytänyt perukirjaa, joka isäni kuoleman jälkeen laadittiin. Mihin hän sitä tarvitsee? Onko minun pakko antaa se? En ole enää kiinteistön omistaja vaan hän. Miksi antaisin perukirjan hänelle.
Kiinnitys tai kiinnelaina
1
<50
Vastaukset
- Joku_jätti_tekemättä
Jokin virhe tuossa kaupassa on päässyt tapahtumaan. Kuolinpesän myydessä pitäisi perukirjan olla esillä jo kaupanteossa, sillä kaupanvahvistajan pitäisi tarkistaa että myyjillä on oikeus toimia kuolinpesän nimissä.
Todennäköisesti tämä on jäänyt tekemättä tai sitten ostaja on jättänyt lainhuudon hakematta. Nyt kun pitäisi hankkia kiinnitykset, niitä ei tietenkään ilman lainhuutoa saa. Ja sitä taas ei saa, ellei ole selvitystä miksi kauppakirjan ovat allekirjoittaneet ihan toiset henkilöt kuin viimeisen lainhuudon mukainen omistaja. Siis perukirja puuttuu.
Ostaja kyllä saa perukirjan verotoimistostakin, kun perustelee tarpeensa. Miksipä et hoitaisi asiaa itse kuntoon helpommalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38708- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689