Itselleni tuli hyvämieli auringonpaisteesta,lisää ennustettu.
Aurinkoisia avauksia.
5
<50
Vastaukset
- Järkikäteenotettava
RAJAT KIINHI TAMPEREELLA
14. maaliskuuta 2016klo 18:30 (UTC 02)
Ensi viikolla · 0–4° Melko selkeää
pin
Näytä kartta
Tampereen Kaupungin Keskusvirastotalo
Aleksiskivenkatu 14, 33210 Tampere
Tietoja
Keskustelu
Tiedot
Kokoontuminen kaupungintalon edessä parkkipaikalla.
Vaaditaan kuntalaisten äänen kuuntelemista ja suoraa paikallisdemokratiaa.
Ei lisää turvapaikanhakijoita. Jo saapuneet turvapaikanhakijat laitettava Tampereella telttaleireihin, joista heidät on siirrettävä Tornion rajalle pystytettäviin telttaleireihin. Sieltä heidät on palautettava lähtömaihin ja niiden läheisyydessä sijaitseviin YK:n pakolaisleireihin, joissa ne eniten kärsivät naiset ja lapsetkin ovat. Keskittämällä apu lähtömaiden lähelle autetaan tehokkaimmin todellisia hädänalaisia.
Mikäli Suomen raja-alueelle ei pystytetä telttaleirejä eikä hallitus palauta turvapaikanhakijoita esim. YK:n pakolaisleireihin, niin silti Tampereen on sekä taloudellisista että turvallisuussyistä sijoitettava turvapaikanhakijat telttaleireihin.
Turvapaikanhakijoiden todellistahan taustaa ei tunneta ja monet ovat diktaruurimaiden entisiä kansaa alistaneita ja kiduttaneita sotilaita ja poliiseja. Myös monilla muilla turvapaikanhakijoilla on erittäin väkivaltainen tausta.
7.3.2016 pidetyssä avoimessa Kaupin VOK-keskustelutilaisuudessa kysyttiin miksei Kaupin sairaalan sijasta turvapaikanhakijoita sijoitettaisi telttaleireihin. Tampereen terveyden ja toimintakyvyn edistämisen tilaajayksikön johtaja Taru Kuosmanen ilmoitti Kaupin sairaalan olevan helpompi vaihtoehto.
Kaupin sairaalan nopea tyhjentäminen ja muuttaminen vastaanottokeskukseksi aiheuttaa kuitenkin sen nykyisille potilaille ja naapureille kohtuutonta haittaa ja huolta. Telttaleirit ovat sekä edullisempi että turvallisempi vaihtoehto turvapaikanhakijoiden sijoittamiseen.
Telttaleireillä myös varmistettaisiin, etteivät elintasopakolaiset halua enää tulla Tampereelle. Telttaleirit antaisivat selvän signaalin kaikille elintasopakolaisille, jotka suunnittelevat muuttavansa Suomeen. Näin Tampere omalta osaltaan olisi myös estämässä Suomeen kohdistuvaa elintasopakolaisten vyöryä.
https://www.facebook.com/events/920405998079590/
http://www.vastarinta.com/maanantaina-useita-rajat-kiinni-mielenosoituksia/
KOLMET MIELENOSOITUKSET RAJAT KIINNI - Miksi-suomi-ei-tajua
Myös Svedalassa massiivista tyttöjen häiriköintiä
Posted on 13.3.2016 by Paavo Tajukangas // 0 Comments
Myös Svedalan kunnassa alkaa olemaan paniikkitilanne, kun turvapaikanhakijat ja yksintulleet ahdistelevat ja häiriköivät systemaattisesti ruotsalaisia nuoria ja etenkin tyttöjä. Useat vanhemmat kertovat, että heidän lapsiaan on uhkailtu tai häiriköity yksintulleiden toimesta.
Yksintulleiden normaaliin käytökseen kuuluu seurata isolla joukolla nuoria tyttöjä kaupungilla ja huudellä törkeyksiä, kun tytöt juoksevat karkuun. Lisäksi he sulkevat tyttöjen kulkureitin ja yrittävät ahdistella tyttöjä nurkkaan. Varsinkin kunnan nuorisotiloilla Mötesplatsenilla on ollut valtavia ongelmia ja käytännössä kaikki tytöt ovat joutuneet ahdistelun kohteeksi. Vapaa- aikapäälliikkö Daniel Kåreda Svedalan kunnasta kertoo:
– Ymmärrän kyllä ihmisten huolen, mutta maailma on nyt muuttunut paljon ympärillämme viimeisten kuukausien aikana ja meillä kaikilla on nyt yhteinen vastuu pohtia arvokysymyksiä niin, että voimme löytää turvallisen tien kaikille.
Mitähän Kåreda tarkoittaa?
Muuan äiti kertoo paikallislehdelle tyttärensä kokemuksesta:
– Tyttäreni ja hänen kahden ystävättärensä päälle hyökättiin yhden miehen toimesta. Mies veti jonkun avaimen tms esille ja teki kaulan katkaisu- eleitä samaan aikaan kun hän huusi: ”I will kill you!”.
Tapahtuma sattui siis nuorisotiloilla ja sen jälkeen tytöt pyysivät henkilökuntaa antamaan heille autokyydin koteihinsa, koska he pelkäsivät ja eivät halunneet enää kohdata häiriköitä.
http://lokaltidningen.se/foralder-vara-barn-ska-inte-behova-vara-radda-/20160311/artikler/160319909/1465
http://lokaltidningen.se/fritidschef-kommenterar-problem-pa-motesplats-/20160311/artikler/160319913/1465
KOMMENTTI: Ruotsalaiset eivät osaa enää puolustaa lapsiaan vaan kaikenlainen vastuu sysätään pois jonnekin epämääräisen verhon taakse. Lokaltidningenin jutussakin äiti, jonka tytär on joutunut armottoman häiriköinnin kohteeksi kertoo, että tottakai turvapaikanhakijoita pitää auttaa. Ja nuorisotiloilla tapahtuva häiriköinti ei varsinaisesti ole turvapaikanhakijoiden taholta tapahtuvaa häiriköintiä vaan pelkkää häiriköintiä.
Näin asia miedonnetaan. Tämä on yksi tapa selittää asioita pois. Yksi tapa on kertoa turvapaikanhakijoiden olevan kovia kokeneita ja pitää ymmärtää. He ovat nähneet kauheuksia ja nyt heidän pitää antaa häiriköidä meitä.
Suomikin on tällä samalla tiellä.
Laita jakoon:
http://paavotajukangas.com/2016/03/13/myos-svedalassa-massiivista-tyttojen-hairikointia/ - ogrish
Vedetkin lämpiävät ja kaikilla on kivaa. Etelässä alkaa kesä näinä päivinä. http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/vedet lampiavat karimaki-47782
- Nuotiollamakkaraapaista
Teltta majoitus onkin sitten kohillaan, kun meinaat jotta noinkin hyökäisivät tänne pohjolaan ja nuotio lämmitys.
- hevonlerssi
Ruumisnuotiolämmitys...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410