Venäläiset pelottelee Suomalaisia

loisetLoitolla

sillä mitä ne itse pelkää. Venäläiset on jatkuvasti paniikissa Amerikasta. Jostain syystä ne uskoo että mutkin länsi maat on pelossa Amerikan ylivoimasta. Yllätys Venäläisille ei kukaan pelkää. Venäläiset pelkää Viron, Norjan, Liettuan ja Tanskan Naton armeijan, ei Suomessa niitä kukaan pelkää. Ei kukaan pelkää Ruotsin tai Ukrainan armeijan vaikka ne ei ole Naton Armeija. Emme pelkää myöskin Englantiin, Saksan ja Ranskan Natomaan armeijat. Venäjä sekoarmeija on meidän huoli. Juoppoja ja nakkareita, vapaaehtoiset jotka just vankiloista pääsivät teidän armeijan, se on meidän huoli. Ja just Venäjän rosvojoukkoja vastaan tarvitsemme liittolaisia, pitämän loisia sopivalla etäisyydellä.

9

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenkitjohtaa

      Natopelle Virosta taas paskaa suomea vääntää.

      Terkkuja teidän pressalle, sehän onkin amerikkalainen. Vai olinko pelle väärässä?

      • RyskijStopPit

        Venäläinen löytyy jenkiä jopa oman sängyn alta. Se johtuu liallista VODKAN kulutusta. Delirium tremens tekee semmoinen efektin. Ryskij net pit mnogo.


    • ddfr43

      Sehän viro on jenkkien vasallivaltio.Toomas Ilves itkee kovalla palkalla venäjäfobioitaan.taitaa se palkka tulla vielä CIA:lta.

      • 6plus12

        AINA PAREMPI USA:n LIITTOLAINEN kuin ryssän orja!

        Sen ovat baltit ja muutkin itä-eurooppalaiset huomanneet.

        Ryssä on ypöyksin - vailla ainuttakaan ystävää tai liittolaista.

        Ja länsi kiittää tsaari Putinia kaikista entisistä ryssän vasalleista jotka ovat nyt siirtyneet länsileiriin.

        Well done, Vladimir ;)


    • bäckman

      Amerikkalaiset ovat pelotelleet virolaisia.Aloittaja selvästi CIA:n propagandan uhri.

    • fdfghjkjhgf

      ALOITTAJA! HAISTA VITTU!

      • 18plus13

        Sinäpä et nukkeinesi moista ihmettä ole kipeine ranteinesi edes nähnyt ;)


    • EdesUnissa

      Voi jeesus mikä virolaispelle. Uskookohan se itsekään että Venäjä pelkää Viron, Liettuan, Tanskan ja Norjan armeijoita ? Suomenkin armeija päihittäisi nämä neljä hyökkääjää jos satuttaisiin olemaan selvin päin. Ukrainan armeijaa pelkää lähinnä ukrainalaiset siviilit ja matkustajalentokoneet.
      Pohjoismaissa on vain kaksi armeijaa. Ruotsin ja Suomen armeija. Tämän saman näkemyksen voi varmistaa vaikkapa CIAn luokituksesta, jos se tuntuu virolaisille jotenkin luontevammalta. Tanskan armeija on teoriassa voimakas, se maksaa liki tuplasti sen minkä Suomen, mutta heidän ilmavoimansa on pienemmät kuin Suomen ja se on ainoa aselaji jossa he pääsevät edes suunnilleen Suomen tasolle.
      Miesvahvuus on mailla sama, noin 30 000 mutta kun suomella on reserviä 357 000 miestä, niin Tanskalla on 35 000. Heillä ei ole tykistöä ollenkaan, vastaavasti heillä ei ole tankkeja eikä telatykistöä. Heidän panssaroitujen ajoneuvojensa määrä riittää kuljettamaan noin 1000 sotilasta. Suomella taas näitä on tuhansia.
      Miksi virolaiset eivät ymmärrä että Balttialla ei ole ilmapuolustusta, eikä oikeastaan minkäänlaista puolustusta ilman Suomea ? Se on se syy, miksi NATO on houkutellut Suomea jäseneksi jo 15 vuotta.

      Euroopan sotilasmahtina NATO-maista voisi pitää Ranskaa. Se on ainoa aidosti voimakas maa, joka on riippumaton Yhdysvaltojen tuesta ja jolta löytyy monipuolinen ase arsenaali, ja jopa oma teollisuus sen valmistukseen. Tämä selittyy sillä että Ranska irtautui NATOsta vetäen joukkonsa pois NATO komennosta 60 luvun alussa ja panosti oman puolustuksensa kehittämiseen. Ranska palasi NATOn täysjäseneksi vasta 2009.

      Ranska on muuten Euroopan ainoa maa joka kykenee käyttämään itsenäisesti ydinaseita. Saksassa ja Enlannissa ei ole kärkiä joita he kykenisivät käyttämään ilman amerikkalaisia. Tosin ydinaseitten aika on mielestäni jo ohitse, mutta tämä antaa kuvan Ranskan etumatkasta muihin Euroopan maihin nähden.

      MUTTA. Maailman sotilasmahteihin verrattuna kaikki Euroopan Unionin maat ovat yllättävän pieniä tekijöitä. Ydinaseita löytyy jopa alikehittyneiltä mailta, ja niiden tavallisten ohjusten määrätkin ylittävät moninkertaisesti sen jota me olemme tottuneet pitämään riittävänä puolustuksena.

    • harhainen-Venäjä

      Jotenkin vaikea hahmottaa, että missä määrin ja millä tavalla ne oikeasti pelkää amerikkalaisia. Luulis jo tajuavan, ettei kenelläkään ole mitään todellista tarvetta sotilaalliseen Venäjän uhkailuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe