Kollektiivinen synti

syntionsyntiä

Piispa Irja Askola puheessaan mainitsee suomalaisten sortuneen kollektiiviseen syntiin. Olen samaa mieltä hänen kanssaan, kun eduskunta teki päätöksen sukupuolineutraalista avioliittolaista, syyllistyimme suomalaisina kollektiiviseen syntiin.
Hän mainitsee luettelossaan ylpeyden synnin ensimmäisenä. Se on hyvä, koska silloin samalla tuomitaan Pride konsertit, Pride mielenosoitukset ja Pride kulkueet. Pride tarkoittaa rainbow liikkeen ylpeyttä.
Hänen syntiluettelonsa on katollisen kirkon katekismuksessa, mutta Markuksen evankeliumissa on seuraavanlainen syntiluettelo: siveettömyys, varkaudet, murhat, aviorikokset, ahneus, häijyys, vilppi, irstaus, pahansuopuus, herjaus, ylpeys ja uhmamieli. Nämä ovat Jeesuksen sanoja, eivät katollisen kirkon teologiaa.
Miksi hän valitsee alunperin katollisen kirkon teologian mukaisen syntiluettelon, eikä Markuksen tai Paavalin luetteloa synneistä.
On mahdollista, että se johtuu siitä, että näissä kohdissa tuomitaan Homous ja lesbous synniksi. Vain hän itse tietää.

14

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liitto

      Kollektiivinen synti tarkoittaa syntiä, johon kaikki ihmiset pakotetaan haluavat tai eivät. Sukupuolineutraali avioliitto on sellainen, koska se pakottaa kaikki ihmiset, jotka menevät avioon tekemään syntiä, hyväksyessään vääränlaisen avioliiton.

      • fgjkdghwfshjgf

        "liitto"

        Kollektiivinen tarkoittaa ihmisyhteisön yhteistä. Kollektiivinen synti tarkoittaa siis jotain yhteisön yhteistä ja/tai jaettua syntiä.


      • >Sukupuolineutraali avioliitto on sellainen, koska se pakottaa kaikki ihmiset, jotka menevät avioon tekemään syntiä, hyväksyessään vääränlaisen avioliiton.
        Tää oli hyvä. Siis uskovainenkin tekee 1.3.2017 lähtien syntiä mennessään naimisiin. Ja jos ei mene, silloinkin tekee. Ratkaisu on selibaatti! Luonto kiittää!


    • JeSuisRaciste

      Askolan mukaan ne, jotka eivät ole samaa mieltä hänen kanssaan, kuolevat pystyyn. Ja jatkaa - "Sitten kun ihminen on kuollut pystyyn tulee kirkko ja tuo sen armon."

      • Suja-Rakkula

        Mikäs olis sen autuaampi lähtö ?

        Kuolla seisovilta jaloiltaan oli aikoinaan vanhojen ja viisaiden miesten toive. Hyvin usein sai kuulla "Rante ukkojen" suusta tuon ja toiveen ettei tarvitsisi olla kenekään käänneltävissä petinpohjissa. Monet toivoivat ja jotkut pääsivät toiveittensa mukaan. Mitä taas johonkin "kollekttivisuuteen tulee" kuljin melkein parikymmentä vuotta tuolla itänaapurissa. Kannas tuli tutuksi samoin muut "kollektiiviset riemuvoitot".Joten sanonpa ettei mikään synti hytkäytä ei kollektiivinen eikä henkilökohtainen. Kun on nähnyt mitä ihminen voi "aatesyistä" toiselle tehdä tuskin pirukaan pelottaa "kiihkotuputtajista puhumattakaan".


    • eroaValtiokirkosta
    • eroaValtiokirkosta
    • hassadega

      Vanhaa kunnon synnillä pelottelua, katukaa ja tulkaa kirkon jäseniksi niin pelastutte?

      • VokkipatjanTuulettaja

        Rakastakaa matuja tai kuolette pystyyn


      • kirkkosuosiiterroria

        http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/orpo-savon-sanomille-kymmenillä-talvella-tulleilla-terroritausta/ar-BBqWtcs?li=AAaDcIL&ocid=iehp
        Kymmenillä Suomeen talven aikana saapuneilla on terroritausta, sanoo sisäministeri Petteri Orpo (kok.). Asiasta uutisoi Savon Sanomat.

        "Sisäministerin mukaan Suomeen on saapunut marraskuun jälkeen joitakin kymmeniä terroritaustaisia henkilöitä.
        Marraskuussa Suojelupoliisi ilmoitti, että Suomessa oli tuolloin noin 300 henkilöä, joilla oli kytköksiä terrorismiin.
        Supo arvioi edelleen, että Suomeen ei kohdistu välitöntä organisoidun ja suunnitellun terrori-iskun vaaraa.
        Ministeri Orpo kuitenkin arvioi Savon Sanomille, että terroririski on Suomessa kohonnut. Hänen mukaansa ei voida sulkea pois sitä, että Suomessa "tapahtuu jokin yksittäinen teko"."


    • SuomenTuhoaja
    • Epäjumalienkieltäjä

      Olisiko kannattanut miettiä ensin, että miljoonan maksavassa edustuskämpässä asuvana ja kymppitonnin kk-palkkaa nostavana on aika epäuskottava saarnaamaan kollektiivisesta ahneuden synnistä väelle jonka keskipalkka on tuskin 3300?

      Piispat opettavat esimerkillään ahneutta, mutta saarnaavat muuta. Älkää tehkö niin kuin minä teen vaan niin kuin minä opetan.

      • Maksamaton.Taavi

        Äläpäs nyt !
        Mitä sanookaan vanha sanalasku. "Hyvä pappi on tienviitta, seisoo paikallaan ja näyttää menkää tuonne minä seison tässä". Toisaalta olisi se vähän kumma jos ei olisi etuoikeutettujen luokkaa kirkossakin ? Kukas se toimivaltaa käyttää ,kirkolliskokous. Ketäs sinne kuuluu ? Olisihan outoa jos omista eduistaan tinkisi.
        Sehän olisi samaa mitä työnantaja liitto ja kepukokoomus nyt vaatii.


    • ggggggggh

      Nykypiispojen syntilista on pitkä ja rankka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6075
    2. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1748
    3. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1646
    4. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1533
    5. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1426
    6. Ässät lähtivät eri teille

      Tämä on ilonpäivä 😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1140
    7. Oon mä susta mustasukkainen

      Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista
      Mustasukkaisuus
      150
      984
    8. Sohvi blörf

      Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      831
    9. Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!

      Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää
      Kauhava
      26
      742
    10. Rakas rakas rakas

      Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m
      Ikävä
      65
      664
    Aihe