Pastori Henry Elfving piti hyvän saarnan tänään.
Aihe oli Joh 4:4-26
Jeesus kulki Samarian kautta juuri tuosta tuon naisen tähden, joka häpeän ja syyllisyyden tähden oli tullut kaivolle keskellä päivää. Jeesus halusi kohdata tuon naisen yksin ilman opetuslapsia.
Jeesus kohtaa tuon samarialaisen naisen tasavertaisena, ei syytä mistään, vaan pyytää vettä, joka osoittaa, että Jeesus kunnioittaa naista.
Sen jälkeen Jeesus johdattaa puheen taivasasioihin, pelastukseen ja sitten hän tuo sanan, totuuden naisen elämästä.
Nainen pelastuu ja tulee uskoon ja lähtee kertomaan, että hän on tavannut Messiaan, Kristuksen ja kutsui väkeä Jeesuksen tykö.
Sanoman ydin oli se, että Jeesus tulee ihmisen luo, joka kantaa häpeää ja syyllisyyttä ja haluaa ottaa ne pois, niin että ihminen pääsee vapauteen... uskaltaa jälleen olla ihminen.
Älä siis yritä kätkeä sisintäsi, älä yritä piiloutua Jeesukselta, hän tuntee sinut ja rakastaa sinua, tuo siis häpeäsi, syyllisyytesi ja kaikki taakkasi Jeesukselle, hän on ne jo kantanut Golgatan ristillä ... ei hän sinua tuomitse, vaan haluaa armahtaa, juuri siksi hän tuli meidän tykömme, juuri siksi hän otti meidän paikkamme ristillä ..
Tässä oli ehkä jotain jyviä tuosta saarnasta ..
Tänään hyvä saarna Lahden Vapaaseurakunnassa
3
351
Vastaukset 3
Amen, oli varmasti hyvä saarna. Minusta olisi mukavaa, jos palstalle jatkossakin kirjoitettaisiin referaatteja esim. hyvistä ja puhuttelevista saarnoista.
Henry Elfving on kypsä hengellinen johtaja.
- Ylösnousemuksenjuhla
Tänään oli sitten erinomainen runo- ja laulutilaisuus Lahden Vapaaseurakunnassa. Puitteetkin oli rakennettu kauniisti. Kristuksen ylösnousemuksen kertomus ihanasti esitettynä, hauta ei voinut valoa ja elämää pitää vankinaan.
Yhden kuolema toi elämän kaikille muille. Ihmisen kaipaus saa täyttymyksen pääsiäisen tapahtumissa, uusi elämä voi alkaa.
Kiitos teille kaikille, jotka olitte rakentaneet tuon juhlatilaisuuden.
Voi kun tuon olisi saanut nettiin videoitua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681236
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381044Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22605Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61541Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32541Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475