Tänään hyvä saarna Lahden Vapaaseurakunnassa

olitkokuulolla

Pastori Henry Elfving piti hyvän saarnan tänään.

Aihe oli Joh 4:4-26

Jeesus kulki Samarian kautta juuri tuosta tuon naisen tähden, joka häpeän ja syyllisyyden tähden oli tullut kaivolle keskellä päivää. Jeesus halusi kohdata tuon naisen yksin ilman opetuslapsia.

Jeesus kohtaa tuon samarialaisen naisen tasavertaisena, ei syytä mistään, vaan pyytää vettä, joka osoittaa, että Jeesus kunnioittaa naista.

Sen jälkeen Jeesus johdattaa puheen taivasasioihin, pelastukseen ja sitten hän tuo sanan, totuuden naisen elämästä.

Nainen pelastuu ja tulee uskoon ja lähtee kertomaan, että hän on tavannut Messiaan, Kristuksen ja kutsui väkeä Jeesuksen tykö.

Sanoman ydin oli se, että Jeesus tulee ihmisen luo, joka kantaa häpeää ja syyllisyyttä ja haluaa ottaa ne pois, niin että ihminen pääsee vapauteen... uskaltaa jälleen olla ihminen.

Älä siis yritä kätkeä sisintäsi, älä yritä piiloutua Jeesukselta, hän tuntee sinut ja rakastaa sinua, tuo siis häpeäsi, syyllisyytesi ja kaikki taakkasi Jeesukselle, hän on ne jo kantanut Golgatan ristillä ... ei hän sinua tuomitse, vaan haluaa armahtaa, juuri siksi hän tuli meidän tykömme, juuri siksi hän otti meidän paikkamme ristillä ..

Tässä oli ehkä jotain jyviä tuosta saarnasta ..

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amen, oli varmasti hyvä saarna. Minusta olisi mukavaa, jos palstalle jatkossakin kirjoitettaisiin referaatteja esim. hyvistä ja puhuttelevista saarnoista.

    • Henry Elfving on kypsä hengellinen johtaja.

    • Ylösnousemuksenjuhla

      Tänään oli sitten erinomainen runo- ja laulutilaisuus Lahden Vapaaseurakunnassa. Puitteetkin oli rakennettu kauniisti. Kristuksen ylösnousemuksen kertomus ihanasti esitettynä, hauta ei voinut valoa ja elämää pitää vankinaan.

      Yhden kuolema toi elämän kaikille muille. Ihmisen kaipaus saa täyttymyksen pääsiäisen tapahtumissa, uusi elämä voi alkaa.

      Kiitos teille kaikille, jotka olitte rakentaneet tuon juhlatilaisuuden.

      Voi kun tuon olisi saanut nettiin videoitua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5736
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3781
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3313
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2728
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2202
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2147
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      16
      1484
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1174
    Aihe