Tänään hyvä saarna Lahden Vapaaseurakunnassa

olitkokuulolla

Pastori Henry Elfving piti hyvän saarnan tänään.

Aihe oli Joh 4:4-26

Jeesus kulki Samarian kautta juuri tuosta tuon naisen tähden, joka häpeän ja syyllisyyden tähden oli tullut kaivolle keskellä päivää. Jeesus halusi kohdata tuon naisen yksin ilman opetuslapsia.

Jeesus kohtaa tuon samarialaisen naisen tasavertaisena, ei syytä mistään, vaan pyytää vettä, joka osoittaa, että Jeesus kunnioittaa naista.

Sen jälkeen Jeesus johdattaa puheen taivasasioihin, pelastukseen ja sitten hän tuo sanan, totuuden naisen elämästä.

Nainen pelastuu ja tulee uskoon ja lähtee kertomaan, että hän on tavannut Messiaan, Kristuksen ja kutsui väkeä Jeesuksen tykö.

Sanoman ydin oli se, että Jeesus tulee ihmisen luo, joka kantaa häpeää ja syyllisyyttä ja haluaa ottaa ne pois, niin että ihminen pääsee vapauteen... uskaltaa jälleen olla ihminen.

Älä siis yritä kätkeä sisintäsi, älä yritä piiloutua Jeesukselta, hän tuntee sinut ja rakastaa sinua, tuo siis häpeäsi, syyllisyytesi ja kaikki taakkasi Jeesukselle, hän on ne jo kantanut Golgatan ristillä ... ei hän sinua tuomitse, vaan haluaa armahtaa, juuri siksi hän tuli meidän tykömme, juuri siksi hän otti meidän paikkamme ristillä ..

Tässä oli ehkä jotain jyviä tuosta saarnasta ..

3

352

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amen, oli varmasti hyvä saarna. Minusta olisi mukavaa, jos palstalle jatkossakin kirjoitettaisiin referaatteja esim. hyvistä ja puhuttelevista saarnoista.

    • Henry Elfving on kypsä hengellinen johtaja.

    • Ylösnousemuksenjuhla

      Tänään oli sitten erinomainen runo- ja laulutilaisuus Lahden Vapaaseurakunnassa. Puitteetkin oli rakennettu kauniisti. Kristuksen ylösnousemuksen kertomus ihanasti esitettynä, hauta ei voinut valoa ja elämää pitää vankinaan.

      Yhden kuolema toi elämän kaikille muille. Ihmisen kaipaus saa täyttymyksen pääsiäisen tapahtumissa, uusi elämä voi alkaa.

      Kiitos teille kaikille, jotka olitte rakentaneet tuon juhlatilaisuuden.

      Voi kun tuon olisi saanut nettiin videoitua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe