Gruene ja AfD pärjäsivät Saksassa

- Terveisiä sivuston ylläpitäjille: Saksankielisen ü-kirjaimen mukanaoleminen otsakkeessa aiheuttaa "virheellisyys"-merkinnän. Todella hämmästyttävää! Niinpä kirjoitin Gruene ja se meni läpi. Täällä itse tekstissä ü-kirjain sentään tulee hyväksytyksi.

Itse asiaan. Saksan kolmessa osavaltiossa järjestettiin tänään (13.3.2016) osavaltioitten parlamenttien vaalit.
- Baden-Württembergissä Vihreät (Grüne) saivat 30,5 % äänistä ja nousivat ensimmäistä kertaa historiassa suurimmaksi puolueeksi. CDU koki tappion ja sai 27,0 %. Kolmanneksi ylsi Vaihtoehto Saksalle eli AfD-puolue (Alternative für Deutschland) ja kaappasi 12,3 % äänistä. Sosialidemokraatit eli SPD joutui tyytymään tulokseen 12,7 %. Myös perinteinen Vapaat Demokraatit eli FDP ylitti äänikynnyksen ja sai 8,3 % äänistä.
- Entisen DDR:n alueen puolella vaalit järjestettiin Sachsen-Anhaltissa. Siellä CDU säilytti suurimman puolueen aseman (29,7%), mutta AfD nousi toiseksi suurimmaksi ryhmäksi (24,0 %) eikä siis jäänyt paljoakaan jälkeen kristillisdemokraateista. Kolmantena on Linke (15,7 %) ja vasta neljäntenä SPD (10,2 %) sekä viidentenä Grüne (5,0 %). Vapaat Demokraatit, FDP, on äänikynnyksen rajoilla eli 4,9 %.
- Rheinland-Pfalzissa SPD säilytti valta-asemansa (36,3 %) ja CDU (31,7 %) joutui tyytymään kakkossijaan. Huomiota herättää AfD-puolueen 12,3 % ja siis selkeä läpimeno Reininlaakson viinialueella. FDP (6,1%) ja Grüne (5,2 %) pääsivät niin ikään osavaltion parlamenttiin.

Huomiota herättää Vaihtoehto Saksalle, AfD-puolueen pääsy selkeästi kaikkien kolmen osavaltion parlamentteihin. Toisena rakennemuutostapahtumana on Vihreitten rynnistyksen jatkuminen Baden-Württembergissä, missä heillä oli jo ennestään vahva asema. Aiheellista on todeta myös natsihenkisen NPD-puolueen jääminen varsin vähäiselle kannatukselle, vaikka sen ryhmän tiimoilta meillä Suomessa onkin revitelty isoja uutisia. Olen poiminut nämä tiedot FAZ-lehden (Frankfurter Allgemeine Zeitung) tämänpäiväisistä (13.3.2016) uutisista.

1

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joudun tekemään heti korjauksen AfD-puolueen Baden-Württembergin kannatukseen. Puolueen oikea prosentti on 14,9 % eikä 12,3 %, minkä puolue saavutti Rheinland-Pfalzissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      133
      1363
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      101
      1054
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      947
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      832
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      803
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      37
      683
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      603
    Aihe