kanoista dinoiksi

panteisti

4

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IlkimyksenEsi-isä

      Kyseessä ei tietenkään ole mikään välimuoto, koska yhtään ainoaa todellista välimuotoa ei ole koskaan tavattu eikä niiden olemassaolo ole edes teoreettisesti mahdollista. Jos kanalle saadaan kasvamaan dinosauruksen jalat, se osoittaa että muutoksiin tarvitaan älykästä suunnittelua. Kyse ei tietenkään ole siitä mitä evolutionistit kuvittelevat eli evoluutiosta, vaan veoluutiota ei tapahtunut koska kana on edelleen kana.

      Eiks niin, Mark5?

    • Kuten linkin uutisesta selviää, kana-alkion luut eivät itsestään muuttuneet dinosaurusmaisiksi minkään evoluutioprosessin vaikutuksesta, vaan ulkopuolisen älykkään suunnittelijan eli tutkijan suorittaman manipulaation seurauksena. Siitäkin huolimatta kana-alkiot kuolivat, eikä niistä tullut eläviä kanoja.
      Kysymys kuuluukin: Kuka oli 65 miljoonaa vuotta sitten manipuloimassa laboratoriossa dinosaurusten geenejä niin, että sen seurauksena dinosaurukset kehittyivät kanoiksi?
      Kyllähän tutkijat varmaan voivat laboratoriossa laittaa jollekin liskolle vaikka ihmisen jalat, mutta ei se todista, että niin olisi tapahtunut luonnossa tai että ihminen olisi kehittynyt liskoista.
      Kyllähän puuseppäkin osaa valmistaa pöydälle neljä jalkaa, mutta ei se todista, että kaikki nelijalkaiset eläimet ovat kehittyneet pöydästä.

      • "Kuka oli 65 miljoonaa vuotta sitten manipuloimassa laboratoriossa dinosaurusten geenejä niin, että sen seurauksena dinosaurukset kehittyivät kanoiksi?"

        Kuulehan Mark-bebis, minä olin näkemässä miten asteroidi iskeytyi Maahan. Sen jälkeen evoluutio jatkui juuri kuten olin sen luotuani hyväksi nähnyt. Mitään laboratoriota ei tarvittu.

        Toivon aivan tosissani, että lakkaisit hokemasta tuota kuka-oli-näkemässä-inttämistäsi. Sellainen saa sinut vaikuttamaan vielä tyhmemmältä kuin olet. Sitäkö aivan todella haluat?


      • tieteenharrastaja

        Meuhaatko tuossa, koska pelottaa ajatella:

        "Kyllähän tutkijat varmaan voivat laboratoriossa laittaa jollekin liskolle vaikka ihmisen jalat, mutta ei se todista, että niin olisi tapahtunut luonnossa tai että ihminen olisi kehittynyt liskoista."

        Jos kanan genomista pienellä säätötempulla löytyvät dinon jalat (ei siis ihmisen, koiran tai apinan)., niin eikö se vihjaa sinulle mitään sen genomin mahdollisesta esihistoriasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe