yle.fi/uutiset/olavi_maenpaan_katupartiolaishuppari_hammentaa_valtuutettuja/8742259
Sinivalkoista Rintamaa edustava Mäenpää oli pukeutunut katupartiojärjestö Soldiers of Odinin huppariin valtuustoryhmien puheenjohtajien kokouksessa maanantaina.
Asia on herättänyt kollegoissa pahennusta ja vilkasta keskustelua sosiaalisessa mediassa.
– Rasistisen katupartion hupparissa hyppely ei sovi rasismin vastaisen sitoumuksen allekirjoittaneille valtuutetuille. Olavi Mäenpää on allekirjoittanut valtuustoryhmien yhteisen rasismin vastaisen sitoumuksen.
– Itse olen tottunut siihen, että sitoumuksista pidetään kiinni. Omankädenoikeuteen ja rasistiseen vastakkainasetteluun yllyttävän Soldiers of Odin -järjestön tunnusten esittely ei ole millään tavalla sitoumuksen hengen eikä velvoitteiden mukaista, Kattelus sanoo tiedotteessaan.
Olavi Mäenpää kertoo Ylelle, että Suomessa saa pukeutua vapaasti. Mäenpään mielestä hänen asuvalintansa ei ole ristiriidassa Turku-sopimuksen kanssa.
Siitä ei ole todisteita, että Soldiers of Odin olisi rasistinen järjestö. – Olavi Mäenpää
¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿?¿
Onhan siitä todisteita!
1. Natsina ylpeästi esiintyvä ryhmän johtaja on sanonut että ryhmän tarkoitus on puolustaa valkoisen ylivaltaa Suomessa
2. ja itseasiassa natsina oleminen jo tarkoittaa 14/88 tarkoittaa valkoista ylivaltaa.
3. Eikä ne toimi rikollisuutta vastaan vaan vainoaa mamuja, kuten ne itse kirjoituksissaan antaa ymmärtää.
Vai oliko rasismi jotain muuta taas tällä kertaa?
White Supremacy = 14 kirjainta
88 = Heil Hitler - H = aakkosten 8.kirjain
White Supremacy = valkoisen rodun paremmuus
Sen uskon että valkoinen rotu on parempi on kuin natsit.
Myös älykkyydeltään.
Enkä tarkoita Mäenpäätä, vaan Odinien natsi-rasisteja.
Odinien rasismista on 14-todisteita!
3
<50
Vastaukset
- Jaana_Jane_Mä
Ja meinasin unohtaa
3. nehän irtisanoutui FDL jostain Euroopan laajuisesta yhteisestä rintamasta, koska se ei ole raistinen järjestö. Herran luuleli, natsit haluaa olla aidosti 100% rasistinen liike.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14177067/soldier-of-odin-alkoi-kaivaa-omaa-hautaa- hubbliscup
Ja Soldiers of Odin SOO haluaa myöskin olla, koska sehän siitä FDL erosi - sen sitten soo-toimintaan osallistujat allekirjoittaa pitämällä takkia. Soo johtaja Mika sanoi että käskyt lähtee häneltä että hänen sääntöjä totellaan ---- miten sitten kukin voi ajatella itsenäisesti?
Jos boss sanoo että on natsi niin miten joku alainen voi olla sellaisessa mukana, vaikkei muka allekirjoittaisikaan Hitlerin ajatuksia? Allekirjoittaa kuitenkin johtajan ajatukset, suostumalla mukaan.
Mietitään vaikka jos olis ryhmä jonka johtaja on pedofiili, olisko sellaiseen kiva liittyä?? No ei se enää mutta joskus 10 v sitten paneskeli lapsia, istui vankilassa ja nyt sillä on kiva pullapuoti, josta saa halpaa pullaa kkkua, oikeesti miten moni ostaisi? Mä en usko että pystyisin hakee edes ilmaseksi.
Tai jos jonkun Firman johtaja on tehnyt hakannut vaimona, heittänyt koiran parvekkeelta raiskannut lapsia,,, on vaikea ymmärtää miten paljon sellaista on vaikkei me tiedetä siitä. Mun mielestä pitäisi voida tietää, että voi itse päättää käytänkö entisen vaikkakin rikoksensa sovittaneen hyypiön palveluja.
No mutta mitä Mika onkin joskus nuoruudessa tehnyt tuskin se tai kukaan muu jää ikinä kiinni kaikista rikoksistaan, että sovittaminen voi olla arvausten varassa. Emmä siitä niin mutta mietin niitä siihen liittyneitä jäseniä, isiä äitejä, että miten pitkälle ne ajattelee mihin liittyy nyt ja päääseekö siitä irti kun aika ei enää riitä. Kun itse partioin katuja oli oma syy ja pakko olla aikaa, ja kun se loppui en ollut tilivelvollinen kenellekään miksi lopetan. Pääseekö tavikset irti Odinien natseista vai vedetäänkö ne syvemmälle johonkin?
Täs on nyt sama fiilis kuin tytöt jotka menee muslimien kanssa naimisiin, kun niitä haluaa varoittaa, että jos kaikki ei menekään niinkuin toivoo, niin samoin Odineiden sotureissa, että oletteko ihan varmoja että kaikki menee toivedenne mukaan? Entä 10 v päästä ... se aika tulee aika nopeasti. On sanonta kun pirulle antaa pikkusormen....
- lillina
SoOdin siis erkaantui epä-rasistisesta FDL jonka ohjelma tässä:
Toimintaamme kuuluu
1. Ihmisoikeuksien puolustaminen ja edistäminen.
Finnish Defence League on kansalaisjärjestö joka puolustaa ihmisten oikeutta protestoida ei-muslimien elämään tunkeutuvaa radikaalia islamia. Puolustamme myös naisten ja seksuaalivähemmistöjen asemaa ja samanarvoisuutta, islam pitäisi voida uudistaa niin että se vastaisi modernin maailman vaatimuksia ja käsityksiä samanarvoisuudesta ja tasavertaisuudesta.
2. Demokratian ja oikeusvaltion kunnioittaminen ja näiden edistäminen sharia-lakia vastaan.
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on todennut, että ”sharia on ristiriidassa demokratian perusperiaatteita vastaan”. Sharia-laki merkitsee suurta eroa muslimien ja ei-muslimien välillä ja FDL ei tule koskaan antamaan tällaisen epäoikeuden mukaisen apartheid-järjestelmän juurtua maahamme. FDL vastustaa myönnytyspolitiikkaa sharia lakia kohtaan sen kaikissa muodoissa.
Halal-ruoan yleistäminen, islamilaisten tuomioistuinten arvostus ja islamin täydellinen kunnioitus ovat osa sharia-lakia ja tarkoituksena on heikentää muunlaista eli maan lainmukaista sekä perinteistä elämäntapaa tiellä totaaliseen sharia-lakiin.
3. Julkinen tiedottaminen, joka varmistaa että ihmiset saavat oikean kuvan islamista.
Tämä on keskeinen osa FDL.n toimintaa ja tulemme käyttämään sananvapautta ja sen suomia oikeuksia tietouden levittämiseen ihmisille.
4. Omien perinteiden kunnioittaminen sekä vaaliminen mutta myös muiden kulttuurien vastaanottaminen.
FDL uskoo, että paikallisella kulttuurilla ja perinteillä on oikeus tulla esiin omassa maassaan. Se kuitenkin tunnustaa, että kulttuuri ei ole pysyvästi samanlainen ja ajanmyötä luonnollisia muutoksia tapahtuu. Se ei kuitenkaan anna lupaa päättäjien tietoisesti heikentää alkuperäiskulttuuria.
5. Kansainvälisyys ja yhteistyö muiden samanmielisten kanssa ympäri maailmaa.
FDL on yhteistyössä niiden kanssa jotka jakavat samat ajatukset, riippumatta siitä missäpäin maailmaa nämä ovat tai millaisesta kulttuurisesta/rodullisesta taustasta he ovat. FDL uskoo että islamin vaatimus saada sharia-laki maailmanlaajuiseksi on yhteinen ongelma, jota pitää käsitellä suuremmassa mittakaavassa. Näin ollen FDL tekee lukuisien ulkomaistenkin tahojen kanssa yhteistyötä.
6. Maahanmuuton lisäämisen vastustaminen
Suomen ei tule missään nimessä seurata Ruotsin esimerkkiä.
Jokaisella ihmisellä tulee olla oikeus asua rauhassa ja turvallisesti, omassa kotimaassaan.
"Mamu-business" lopetettava. Kansalaisten työllisyyttä tulee pyrkiä lisäämään muilla tavoin, kuin lisäämällä Suomeen
otettavien pakolaisten määrää. Mamubisneksen ympärille on syntynyt runsaasti erilaisia toimia ja virkanimikkeitä!
7. Monikulttuurisuuden ihannointi lopetettava!
Erilaiset kulttuurit mahtuvat Suomeen, kunhan Suomen omaa kulttuuria, tapoja kunnioitetaan ja Suomen maallista lainsäädäntöä noudatetaan.
Maahanmuuttajien on sopeuduttava suomalaiseen kulttuuriin, eikä päinvastoin! Sopeuttaminen ei tarkoita sitä, että meidän tulee sopeutua ulkoa tuleviin kulttuureihin, vaan Suomeen ulkopuolelta tulevien, pitää sopeutua suomalaisiin tapoihin ja kunnioittaa niitä. Monikulttuurisuuden tuputtaminen suomalaisille lopetettava!
8. Vuoropuhelun lisääminen
Ennakkoluuloja ja kaikenpuolista rasismia vastaan on kuitenkin taisteltava erilaisia vuoropuheluja lisäämällä. Kaikkien Suomessa asuvien ihmisten tulee yhdessä toimia radikalismia vastaan. Kaikkien pystyttävä elämään rinnakkain, kunnioittaen maamme tapoja ja lakeja uskonnosta ja ihonväristä riippumatta!
FDL tulee jatkossakin lisäämään vuoropuhelua erilaisten uskonnollisten ja/tai isänmaallisten ryhmien kanssa, myös kasvokkain tapahtuvien tapaamisten merkeissä. Keskusteluyhteyksien avaaminen vähentää erilaisia ennakkoluuloja. Kaikki ryhmittymät ovat tervetulleita keskustelemaan kanssamme Suomen turvallisuudesta!
Tulemme tulevissa julkaisuissamme myös vaatimaan viranomaisten (poliisi, pelastuslaitos, hoitohenkilökunta, tulli, rajavartiosto jne.) resurssien maksimointia kansalaisten turvallisuuden lisäämiseksi!
LÄHDE= http://www.fdl.fi/tietoja.html
========================================
Mielestäni ihan kunnioitettava ja epärasistinen ohjelma.
Toisille varsinkin islamin rasisteille islamin vastaisuus on rikos, niin ei ole ihme että islamistien mielestä FDL on rasistinen niinkuin kaikki ei-islamilaiset. Ja varsinkin koska meidän päättäjät lähtee mukaan yllyttämään islaminuskoisia vihaamaan suomalaisia, eikä puolusta väärin ja rasistisesti kohdeltuja omia kansalaisia.
Se joka tosta erkaantuu on kaukana väärillä poluilla!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk101328Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1751231Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1191096Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701007- 131914
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71894Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271889Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.66817Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47812Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää397776