Persukansanedustajien avustajat vaativat jopa 40% palkankorotusta?! Samaan aikaan persut kyykyttävät köyhiä kuin aikoinaan natsit leiritettäviä. Kuinka te persut kehtaatte? No kyllä te persut kehtaatte.
http://www.ksml.fi/kotimaa/Kansanedustajien-avustajille-harkitaan-palkankorotusta-–-osa-haluaisi-27–40-prosenttia/744866
Persuavustajat vaativat 40% palkankorotusta
11
<50
Vastaukset
- satasen-akka
Kauheaa!!!
- innokas.perusporvari
Pitääkö paikkansa huhu, että Hallis Hjarkimosta ollaan leipomassa persujen seuraavaa puoluejohtajaa?
- leukavat.persut
Jos Hjalliksella ei olekaan leukaan, on sitä Soinilla ehdasti enemmän? Pysyy tasapaino.
- röyhkeydellerajaa
Kohta nuo avustajatkin pyytävät itsellensä avustajaa, kun kansanedustaja ei tee mitään töitä.
- pokkavaanpitää
Tämä tietysti toteutetaan vasta sen jälkeen kun kaikkien muiden palkkoja on pudotettu 3-5 %.
Kyllä persut kehtaavat !- pSS-kuristaa-köyhät
Persut harrastavat jatkuvasti tulonsiirtoja köyhiltä rikkaille?!
- suhteellisuudentajua
Avustaja on avustaja, eikä muuksi muutu. Hävytöntä pyytää lisää liksaa, kun muilta palkkaa leikataan. Lehdissä on ollut tosi paljon tietoa avustajien palkkauksesta. Tehdään etätöitä ja työajat liukuvat, ei koulutus eikä tutkintovaatimuksia.
- opelius
Keskustan Juha Sipilän johtama hallitus haluaa viiden prosentin tuottavuushypyn Suomen talouden kuntoonsaattamiseksi. Keinoista, joilla tämä toteutettaisiin, on julkisuudessa ollut esillä muun muassa 100 tunnin lisätyön tekeminen vuodessa.
Keskustan entinen puoluesihteeri Jarmo Korhonen kehottaa Sipilää aloittamaan työajan pidentämisen eduskunnasta.
Korhonen muistuttaa, että kansanedustajan kesäloma on juhannusviikolta syyskuun ensimmäiselle viikolle, eli 11 - 12 viikkoa. Syksyllä on viikko lomaa, joululoma on 5 - 6 viikkoa, pääsiäisloma viikon.
- Lomaa on 18 - 20 viikkoa eli 4 - 5 kuukautta vuodessa. Kansanedustaja tienaa yli 30 000 euroa ajalta, jolloin ei ole mitään istuntoja, Korhonen laskeskelee.
- Samalla he tekevät nelipäiväistä työviikkoa. Istunnot alkavat tiistaina ja päättyvät perjantaina kello 15.
- Kuinkahan Sipilä voisi suorittaa eduskunnan työajan pidennyksen 100 tunnilla vuodessa, Korhonen kysyy ja vastaa:
- Kansanedustajat voisivat lyhentää kesäloman 5 viikkoon ja joululoman 2 viikkoon.
Korhosen mukaan esimerkiksi Euroopan parlamentissa on vain 5 viikon kesäloma, 2 viikon joululoma ja sitten on 5 - 6 viikkoa, jolloin on aikaa toimia parlamentin ulkopuolella.
Korhonen muistuttaa, että pitkien lomien lisäksi kansanedustajat ovat eduiltaan huippuluokkaa: He voivat tienata muista tehtävistä 40 000 - 70 000 euroa vuodessa. Sivutoimilupaa he eivät tarvitse.
- Kulukorvauksista jää asunnon jälkeen vähintään tuhat euroa kuukaudessa omaan käteen, Korhonen sanoo.
Eli milloin suomen kalleimassa sirkuksessa alkaa YT-Neuvottelut? - omaetuedelle
Myös avustajien kesälomat ovat leppoisia ja pitkiä, kun etätyötä tehdään. Ei mitään syytä nostaa avustajien palkkaa. Nyt puhutaan avustajista eikä edustajista.
- Peris
Taas näemme miten "kaikki" osallistuvat talkoisiin.
- hävetkää
Ja samaan aikaan leikataan 75 vuotiailta vammaisilta...
Jo tässä yhteiskunnassa on pokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399297Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748202Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646053William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542467Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62167Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821799Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201744Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt91619Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921525Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411422