Urpo Ranta

Erehdyin tilaamaan kodinkonekorjaajan kyseisestä firmasta ja petyin karvaasti. Hinnoittelu on aivan posketonta, kehotan välttämään.
10629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä ne koneet kuntoon saa, joskaan ei ihan halvalla...

Toisaalta. Kun täällä ei oikein ole vertailukohtaa, eikä kilpailua...
Paras ja ainoo siis.

Äänestä
  • Riisto hinnoitteleva ja ainoa siis. Kannattaako esimerkiksi vanhan pyykinpesukoneen korjaukseen käyttää alkaen 150 euroa tai huomattavasti enemmänkin, kun uuden kelpo koneen hankit 300-500 eurolla, mielestäni ei.

    Äänestä

  • Niin. Jos sulla on hyvämerkkinen pesukone, joka ei ihan ikäloppu - kannattaa korjata. Nuo 300 :n koneet onkin sitten korjauskelvottomia kertakäyttökoneita. Ostin sellaisen ja kesti kaksi vuotta ehjänä. Sen jälkeen kaatopaikkakamaa.

    Äänestä

  • Omien kokemuksieni mukaan kodinkoneen hinta ei nykypäivänä juurikaan korreloi laadun kanssa.

    Turhanpäiväisiä ominaisuuksia saa toki enemmän ja toki myös niitä kalliita varaosia.

    Jos ja kun se kallis kone sitten hajoaa, uutta ei ole varaa hankkia ja joudut kodinkonekorjaajan armoille, olet nopeasti maksanut koneesi kahteen otteeseen.

    Äänestä

Halpoihin koneisiin on yleensä halvat osat.
Hyvä kodinkonehuolto tekee vian oireiden perusteella asiakkaalle alustavan kustannusarvion, josta sitten voi pähkiä ryhtyykö korjauttamaan vai ei.
Hyvä korjaaja ei myöskään lähde tekemään "älytöntä" työtä, vaan viheltää pelin poikki.

Meinaan vaan, ettei kannata haukkua firmaa lyttyyn, jos ei tavallaan ole itsekään viitsinyt perehtyä asiaan ja esim asettanut työlle kustannuskattoa.

Äänestä
  • Eli mikäli asiakas ei älyä asettaa hintakattoa, on asiakasta ihan hyväksyttävää laskuttaa oikein rankalla kädellä? Huh, mitä touhua.

    Äänestä

  • Eikö teillä kellään ole kotivakuutusta, mistä saisi korvausta aika hyvin, jos etenkin pari vuotta vanha pesukone hajoaa?

    Äänestä

  • Älyvapaata kirjoitti:

    Eli mikäli asiakas ei älyä asettaa hintakattoa, on asiakasta ihan hyväksyttävää laskuttaa oikein rankalla kädellä? Huh, mitä touhua.

    No sinusta en tiedä, mutta itse en korjauta yhtään mitään, edes kenkiä, ensin hieman kysymättä, että mitähän maksaa ja jos korjaaja on epätietoinen, pyydän ilmoittamaan kun homma etenee, ettei tule ylläreitä.
    Suosittelen kaikkia tekemään samalla tavalla.

    Pätee erityisesti autoihin. Vie parintonnin pirssi merkkihuoltoon ja sano; pankaa kuntoon. Laittaahan ne, kun on pyydetty. Ja maksaa äkkiä enemmän kuin itse auto.

    Järjenkäyttö sallittu, myös huollatushommissa. Tietty jos sitä ei ole....

    Äänestä

  • kotitalouskoneasentaja kirjoitti:

    No sinusta en tiedä, mutta itse en korjauta yhtään mitään, edes kenkiä, ensin hieman kysymättä, että mitähän maksaa ja jos korjaaja on epätietoinen, pyydän ilmoittamaan kun homma etenee, ettei tule ylläreitä.
    Suosittelen kaikkia tekemään samalla tavalla.

    Pätee erityisesti autoihin. Vie parintonnin pirssi merkkihuoltoon ja sano; pankaa kuntoon. Laittaahan ne, kun on pyydetty. Ja maksaa äkkiä enemmän kuin itse auto.

    Järjenkäyttö sallittu, myös huollatushommissa. Tietty jos sitä ei ole....

    "pyydän ilmoittamaan kun homma etenee, ettei tule ylläreitä." Vai niin.

    Tuohan se ongelma juuri onkin, kun hinta-arviota ei joko osata antaa tai sitten se annetaan ympäripyöreästi sanallisena eikä näin ollen ole sitova, ellet saa sitä myös kirjallisena. Kodinkonekorjaajalta harvoin saat etukäteen sitovaa, kirjallista hinta-arviota.

    Korjaajan jo ollessa paikanpäällä ja "homman edetessä", sinua lainatakseni, on laskutettavaa jo kertynyt ilman korjauksen aloittamistakin kelpo summa.

    Jos taas tarkoitit että korjauskustannuksesta aletaan keskustelemaan siinä vaiheessa kun korjaaja on "hieman" purkanut konetta vian selvittämiseksi, en myöskään ymmärrä logiikkaasi.

    Kustannustehokkainta kuluttajalle on hankkia kohtuu hintainen pesukone takuulla ja takuun rauettua ja vian ilmetessä hankkia uusi kone tilalle. (vievät vanhan samalla mennessään pois).

    Autoihin nyt en pesukonetta lähtisi vertaamaan, millään mittarilla.

    Äänestä

  • Tässä nyt kuitenkin vastaava autopuolelta.
    http://www.iltalehti.fi/autot/2016031821173239_au.shtml

    Kyllä itse tulen pyytämmän arvion korjauksista, vaikka sanoisitte mitä.
    Minusta on täysin älytöntä jättää pyytämättä.
    Tehköön kukin, kuten parhaaksi katsoo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RiistoHintainen kirjoitti:

Erehdyin tilaamaan kodinkonekorjaajan kyseisestä firmasta ja petyin karvaasti. Hinnoittelu on aivan posketonta, kehotan välttämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu