Mistä on kristinusko tehty ?

ArkiKristitty

Eikös kristinusko ole täysin ihmisen aikaansaannosta, eihän edes Jeesus ollut kristitty koska sellaista uskontoa ei edes ollut kun tämä jesse eleli ? Ihmiskunta oli ollut olemassa ties kuinka kauan ennemmin kun Jeesus(ihmispoika) syntyi eikä tiennyt koko Jeesuksesta yhtikäs mitään saatikka sitten kristinuskosta !

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeassa olet. Jeesus kierteli puhumassa uskosta, mutta se oli lähinnä kehoitusta uskoa se mitä hän heille opetti. Niinhän tekee jokainen agitaattori !

      Paavali käänsi tämän sitten niin, että tässä olisi uskottava "ristiinnaulittuun kristukseen", ts. sillä mitä Jeesus oli puhunut ja opettanut ei ollut hänelle mitään merkitystä. (Enkä todellakaan ainakaan äkikseltään muista, että hän olisi esittänyt yhtä ainoata sitaattia Jeeukselta.)
      Ja niin kiivas oli tämä pääapostoli oppinsa puolesta, että joutui riitoihin lähes kaikkien niiden kanssa jotka oppia yritivät hänen kanssaan levittää.

      Tämä on luettavissa Apostolien teoista, ja myös Paavalin kirjeistä lähes jokainen todistaa sitä samaa.

      Mutta vain niin voi kirjauskonto syntyäkin. Tarvittiin muutaman vuosikymmenen viive, jonka kuluessa Jeesuksen toiminta muuttui tarustoksi, jolloin sen sisältämän aineiston pohjalta voitiin tehdä juuri tuollainen muokkaustyö jonka Paavali aloitti ja jota kirkkoisät jatkoivat.

      Sama kaava on Vanhassa testamentissa: vuosisatoja, tuhansia ja kymmeniätuhansia oli ihmiskunta, niin myös israelilaisten esi-isät taapertaneet ja synnyttäneet omia tarujaan. Kun sitten jouduttiin pakkosiirtolaisuuteen Babyloniaan, tuli tarve koota nämä nuotiotarinat (huom, kirjoitustaito oli siinä välissä keksitty!) kirjakääröiksi, jotta kansan yhtenäisyys olisi säilynyt epävakaissa oloissa.
      Ja kuten on nähty, näistä löytyy yllin kyllin aineistoa jonka perusteella esmes Jukka Norvanto Radio Deissä todistelee, että kirtomus Jeesuksesta oli alkanut jo noina ammoisina aikoina.
      Mistä hyvänsä löytyy mitä hyvänsä jos on sitouduttu pitämään sitä todisteena ja sulkemaan silmät kaikilta muilta todisteilta.

    • uskonnollisuudestavapaa

      Aika helppoa on yhtyä tähänkin allaolevaan näkemykseen vaikka en ole mikään budhalainen tai mikään muukaan uskovainen.

      "Jumala on ihmisen keksintöä. Niinpä Jumalan luonne on vain pintapuolinen mysteeri. Ihmisen luonne on syvällinen mysteeri."

      Nanrei Kobori, buddhistimunkki

    • haisevakakka

      Tiede tutkii tätä asiaa kovaa vauhtia ja avaruudesta onkin jo löytynyt persereijän muotoinen musta aukko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe