Kotimaa24 kertoo, että kirkkojärjestyksestä kenties poistetaan pykälä "Kirkon jäsenen tulee osallistua jumalanpalvelukseen, käyttää muutenkin armonvälineitä ja edistää seurakunnan tehtävän toteuttamista. Kirkon jäsenen tulee noudattaa kristillistä elämäntapaa, solmia avioliittonsa säädetyllä tavalla, antaa kastaa lapsensa ja huolehtia heidän kristillisestä kasvatuksestaan."
Tästä saankin aasinsillan kysyä millainen olisi vapaa-ajattelijoiden vastaava pykälä -- sellainen, joka tiiviisti kertoisi ihanteen johon pyrkiä?
"Vapaa-ajattelijoiden jäsenen tulee elää ihmisiksi."
Ehkä vähän pitäisi laajentaa.
Vapaa-ajattelijan ihannepykälä
3
90
Vastaukset
Minusta tärkeintä ei ole kirjoittaa muistiin miten tulee käyttäytyä, vaan ohje jolla voidaan selvittää miten tulee käyttäytyä. Tähän tapaan asiaa on pohdittu Vapaa-ajattelijoiden nettisivulla:
"Vapaa- ajattelijat eivät usko mihinkään muuhun kuin sellaiseen, mikä on älyllisesti perusteltua. Vapaa-ajattelijoiden mielestä on aina ja kaikkialla väärin uskoa mihinkään riittämättömin perustein. Vapaa-ajatteluun kuuluu pyrkimys taistella henkistä urautumista ja auktoriteettiuskoa vastaan."
http://vapaa-ajattelijat.fi/vapaa-ajattelu/
Tuolla ohjeella minusta voi päätyä siihen, mitä tarkoittaa "elää ihmisiksi". Henkistä urautumista vastaan taistelu ei ole koskaan lopussa. Tiedän nytkin ihmisiä jotka eivät suostu avaamaan silmiä uudistukselle, koska ovat henkisesti kiinni menneisyydessä ja toimivat siten vääristä lähtökohdista riittämättömin perustein. Kasvamisen ja oppimisen ei tulisi loppua koskaan.- SanonVaan
Tässä on hyvä pitää peili mukana.
Laitoin tuosta muuten oman ihannepykäläni evlut kirkon jäseniä varten. Tällaisen realistisen:
“Kirkon jäsenen tulee osallistua ystäviensä hautaansiunaamisiin, olla mukana muissakin siirtymäriiteissä ja edistää ohuen tapakristillisyyden säilymistä. Kirkon jäsenen tulee noudattaa lakia yhtä hyvin kuin muutkin, erota entisestä avo- tai avioliitosta ennen uuden solmimista, antaa kastaa lapsensa ja antaa peruskoulun huolehtia heidän uskonnonopetuksestaan.”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1891905
- 1131033
- 99947
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20727- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28554Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;202479