Fundamentalisti on uskova, joka uskoo kaikkiin Raamatun ihmeisiin. Hän ei poista, jotain Raamatun ihmettä sanomalla, Jumala ei ole voinut tehdä tätä. Hän lukee Raamattua, pienentämättä Jumalaa. Hän ei tulkitse Raamatun jokaista sanaa kirjaimellisesti, vaan uskoo, että Jumala auttaa ymmärtämään omaa sanaansa. Esim. fundamentalisti ei usko, että Jeesus on puuta tai rautaa, vaikka Jeesus sanoo olevansa lammastarhan portti, mutta uskoo, että Jeesus on, joskus ovi, joskus portti Jumalan luo.
Vastaukset 7
- fundamentalisti-
Fundamentalismin mukaan Raamattua luettaessa on huomioitava että se on kirjoitettu vertauksia;
Matteuksen evankeliumi:
13:3 Ja hän puhui heille paljon vertauksilla ja sanoi: - fundamentalisti-
Fundamentalismin mukaan ei ole olemassa mitään ihmeitä, vaan tieteen mukaan kaikki ihmeet ovat mahdolisia
- Kristinusko-on-huijaus
Ja kuten ylemmistä kirjoituksista hyvin näkyy voi kristitty lukea raamattua miten tahansa, koska kaikki on "vertauskuvallista". Tästä syystä kristinusko on jakautunut yli 50 000 kirkkokuntaan, eriseuraan ja lahkoon - ja olematonta Herraa asia ei ole kiinnostanut kovinkaan paljoa, ainakaan se ei ole ottanut pariin tuhanteen vuoteen yhteyttä ja sanonut mikä lahkoista on oikeassa.
http://see_the_truth.webs.com/- totuus-
ateismi on jakautunut 600000 lahkoon
- syntionpimeyttä
Jeesus syntyi ihmiseksi voidakseen pelastaa ihmiset . Hukkumasta synteihinsä . Risti näyttää eksyneille tietä mistä etsiä Luojaansa . Vähän kuin valona pimeydessä loistaa Jeesus joka on synnitön syntisten keskellä .
- fundamentalisti-
Jeesus haluaa että sinä teet parannuksen
- Sopulikaaos
Parannuksen luonteestani? En voi sille mitään. Tulen aina vihaamaan tyhmiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1243027Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161071Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63893Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51856- 52819
- 48699
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍79665- 53647
- 80636
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35614