Missähän on vika kun 3 ja 4 vaihde pomppaa pois päältä heti vaihteen vaihtamisen jälkeen? Joskus vaihde pysyy päällä mutta yleensä hyppää pois. Eikä kepin painaminen auta vaan vaihde pomppaa pois ja kurahtaa pahasti kuin yrittäis laittaa vaihdetta päälle ilman kytkintä. Vika tuli ihan yhtäkkiä , aiemmin vaihteisto pelasi normaalisti. Auto on Chervolet Epica -07 manuaalivaihteinen bensa, ajettu 270th.
Vastaukset 4
- synkanosatrikki
Varmaan arvasitkin jo ette rikki on. Loota on sökönä siis eikä korjaannu itsekseen. Sieltä on osat kuluneet. Romikselta jos löydät samanlaisen ja saat tutun vaihtamaan halvalla/ilmaiseksi. Muuten ei kannata - auto paaliin. Valitan.
- lootaremppaan
Jos tuo Epican käypä arvo on joku pari tuhatta euroa niin kannattaa tuohon teettää synkan laakereiden vaihto eli laatikko irti ja auki jos auto ympärillä on muuten hyvä. Jos löytyy joku joka osaa homman tehdä niin kyllä tuolla vielä sen jälkeen ajelee. Useampi saturainen kyllä euroja kuluu.
- simplyGlever
Korean kärry on finito!
- RMB
Minulla oli eräässä toisessa merkissä vastaava tilanne. Erona oli vain se, että kyseessä oli peruutusvaihde. Oli aika hankala parkkeerata kun pakki ei aina pysynyt päällä. Vaihde meni "perille", kun kepin ikään kuin heitti pakille.
Vaihteen siirto toimi kahdella vaijerilla. Vaijeri (1) liikutti siirtäjää sivusuunnassa ja vaijeri (2) pitkittäissuunnassa eli siirsi vaihteita päälle.
Vaijeri koostuu siis kolmesta eri komponentista. (A) lanka, (B) langan kierretty sylinteri, missä lanka liikkuu ja (C) vaijerin muovinen suojakuori.
Vaijerin kiinnitys vaihdekeppiin oli vaijerin suojakuoressa (C) olevasta hahlosta. Vikana oli se, että vaijeri (2) langan kierretyn suojasylinteri (B) pääsi liikkumaan noin 1 cm:n verran suojakuoressa (C).
Vaihteen siirtoon tuli niin paljon löysää ettei pakki ylettynyt enää päälle.
Miksi juuri pakki temppuili, johtui siitä, että pakin siirto vaati pitemmän liikkeen.
Jos autosi vaihteensiirto toimii siirtotangoilla, tarkastaisin ensimmäiseksi mahdolliset löysät 3 ja 4 linjalla.
Yritä ottaa jotain selvää. Vähän vaikea selittää ilman kuvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l237749- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37387
- 41371