http://yle.fi/uutiset/ilman_svea-mammaa_kajaanissa_opeteltaisiin_venajaa/8747941
Suorastaan koomisen ristiriitainen on YLE:n aamujuttu, jossa ylistetään taas Ruotsia.
Kuulemma ilman Täyssinän rauhaa(?) Kajanissa opeteltaisiin venäjää?? ;-)
Niinpä. Kainuulaiset opiskelisivat muiden maiden kansalaisten tavoin venäjää ja muita suuria maailmankieliä pakkoruotsin sijasta!!!
Huomatkaa, kuinka pääsvekomedia taas kerran palasi kaukaisen historiaan puolustaakseen pakkoruotsitusta ja keinotekoista kaksikielisyyttä.
Todella heikoksi on svekoargumentit menneet, kun pitää jostain keksiajalta hakea perustelut...
YLE ruotsittaa taas oudosti!?
7
<50
Vastaukset
- MitalinToinenPuoli
Svekotoimittaja "unohti", että ilman Äiti Venäjää koko Suomea ja suomalaisuutta ei olisi olemassakaan!
Venäjän Suomen valtaus 1809 oli suomalaisuuden pelastus. Muuten meidät olisi pakkoruotsitettu kokonaan ja kieltämme puhuisi vain korkeintaan syrjäkylien vanhukset. - FennokratiaNyt
Pakkovenäjä paha - pakkoruotsi hyvä. Ylen joutaisi lopettaa.
- Tunne-historiaa
Muistaakseni Kainuu on asutettu pakkolaila joskus Venäjältä käsin.
- voinetvaikuttaa
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1818
Ylevero poistettava. - Historia.rajanvedot
Pähkinäsaaren rauhan rajoilla taas Kajaanissa puhuttaisiin pelkkää venäjää.
- svekojen_epätoivo
Nettisveko siis pisti paremmaksi(?) ja meni vielä kauemmas historiaan löytääkseen jotain myönteistä ruotsalaisuuden suhteen. ;-)
- ÄO65
Voi vttu tätä Ylen propagandaa! Artikkelissa ei mainittu ollenkaan että Suomi kuului Venäjälle yli sata vuotta ja että Suomi sai itsenäisyyden Venäjän vallankumouksen yhteydessä. Koostuuko Ylen henkilöstö sataprosenttisesti, vajaaälyisistä hurreista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637