Palstalta on poistettu muutama kirjoitus, kuten:
- etelänrantaruotsalaiset 1 ja 2
- lännenrantaruotsalaiset
Olivatko nämä kirjoitukset niin osuvia, että surut tunnistivat niistä itsensä ja häpesivät niiden julkista esitystä?
Jäikö joltakin lukematta? Pitäisikö laittaa linkit k.o. kirjoituksiin?
- etelänrantaruotsalaiset 1 ja 2
- lännenrantaruotsalaiset
Olivatko nämä kirjoitukset niin osuvia, että surut tunnistivat niistä itsensä ja häpesivät niiden julkista esitystä?
Jäikö joltakin lukematta? Pitäisikö laittaa linkit k.o. kirjoituksiin?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Miksiköhän äärifennon postauksia poistetaan täältä säännöllisin väliajoin? Mutta ei surujen tai tavallisten suomenkielisten? Osaisiko joku viisaampi vastata.
Täällä saa olla hurrien aivan älyttömät paskanjauhamiset ihan rauhassa, mutta kun tulee asiaa hurreista oikein todella - niin johan poistuu. RKP valittaa.
Nämä "hurreista oikein todella" -viestit taitavat olla viestejä juuri sieltä toisesta ääripäästä, siksi ne poistetaan. Se on myös osoitus siitä, että joku vielä välittää siitä, mitä tällä palstalla saa kirjoittaa, mitä ei.
Pistähän uutta linkkiä, kun en ehtinyt lukea.
Hikipediasta ne kirjoitukset on kopsattu. Siellä on arveluttaviakin kirjoituksia ja itse saa tehdä lisää, kunhan kirjautuu.
http://hikipedia.info/wiki/Suomenruotsalaiset
Niin on Wikipediassakin. Varsinkin kaikki ruotsalaisuusaiheet, joita suruhakkerit jatkuvasti muokkaavat propagandatarkoituksessa.
Karmeaa.....
Suomen apartheidin ideologiset juuret olivat 1800-luvun loppupuolella kehitetyissä rotuopeissa. Lisäksi sen syntyyn vaikutti surujen pääuskonnon, evankelisluterilaisen kirkon, piirissä syntynyt näkemys surujen muodostaman Rantaruotsalaisten oikeudesta Suomeen. Rotuerottelun tarkoituksena oli myös säilyttää surujen etuoikeutettu sosiaalinen ja taloudellinen asema ja varmistaa halvan fenno-työvoiman saatavuus maan metsäteollisuudelle.
Surun totuus ei ole totta todellisessa elämässä. Kaikki kuvitelmat Hienosta Maasta on vain tarunhohtoista suomifilmiä kartanoista ja linnanherroista.
upp
Wiki:
"Lakimiehinä, lääkäreinä ja yritysjohtajina suomenruotsalaisia on väestösuhdetta (5,46 %) suurempi osuus. Kauppalehden julkaisemien tietojen mukaan suomenruotsalaiset omistavat keskimäärin 3,3 kertaa niin paljon yritysosakkeita kuin suomenkieliset. Suomessa asuvilla ruotsinkielisillä on keskimäärin enemmän varallisuutta kuin suomenkielisillä. "
Puhumattakaan näistä ulkomaille piilotetuista omistuksista. Vuonna 2017, eli ensi vuonna nähdään kenen omaisuutta sieltä paljastuu. Tietenkin jos Stubb ei saa piilotettua niitä jonkin rekisterin taakse.
Rusujen paniikista päätellen heillä on omaisuutta piilotettuna aika paljon.
Ensi vuonna voi muuttoliike Suomesta olla ennätyksellistä. Varmaan löytyy vielä maita, jotka eivät välitä asujan omaisuudesta.
"jättekiva att runkka hemma"
KUSIn har hittat Google translate och kollat upp sin favorithobby. Stavningen är garanterad KUSI.
Som bevis bifogar jag KUSIns andra favorithobby samt översättning av Google.
"on hauska puristella finnejä poikaystävän perseestä."
blir " är roligt att klämma finnar pojkvän suger."
Observera, att stavningen nu är rätt samt att översättningen suger. VSB.
Eteläsuomenruotsalaiset vaalivat ylpeinä omaa kylttyyriään, johon kuuluvat juhannuspäivän salkotanssit, paskanmakuinen saaristolaisleipä, marginaalilaji käsipallo ja sivistynyt pikkusormenheiluttelu; jossain mitoissa myös sisäsiittoisuus on osa etelänrantaruotsalaisten tapakulttuuria, jottei tulisi sekoituttua tyhmiin suomijuntteihin[2]. Sekä tietysti siitä valittaminen, kuinka suomenkieliset suhtautuvat heihin niin vihamielisesti (tässä on nähtävissä selvä yhteys juutalaisiin). Eteläsuomenruotsalaiset ovat itseasiassa niin ylpeitä kulttuuristaan, että haluavat aivan välttämättä jakaa sen myös suomenkielisten kanssa.
Muistakaa KOPIOIDA ja tallentaa viestejänne - RKP:n sensuuri on tullu takaisin palstalle.
Vimmainen fanatismi aika paha sulla.
Muistutetaan rusuja ja susuja miten voimme nauraa toisillemme.
Det här forumet är minsann ibland lika roligt som något underhållningsprogram i tv.