Fortumin omistukset Venäjällä

"Ei hätäpäissäänm vaan painostettuna

"Fortumin omistukset Venäjällä
Abrahammmm 22.8.2015 18:42

Mm. Remeksen ym kohdalla voi todeta, että ulkomaisten yritysten oikeus omistamiensa yhtiöihin päättyy silloin, kun Venäjä = Putin niin päättää. Hätäpäissään Fortum sijoitti Fennovoimaan. Luojan kiitos, en omista ainoatakaan Fortumin osaketta.
Hätäpäissään Fortum sijoitti Fennovoimaan. "
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13761437/fortumin-omistukset-venajalla
- - -
stuxnet 23.8.2015 10:34
Putin kyllä halutessaan päättää kuka Venäjällä omistaa mitä. Suomessa on omat päättäjät:

"Julkisuudessa on arveltu, että Fortumin suurin omistaja Suomen valtio olisi määrännyt yhtiön mukaan Fennovoimaan, jotta Fennovoiman kotimainen omistus saatiin vaatimusten mukaiseksi.

-Ei Fortum olisi tähän muuten lähtenyt. Ei tässä ole heidän kannaltaan mitään järkeä, Vaasan yliopiston laskentatoimen professori, Osakesäästäjien keskusliiton puheenjohtaja Timo Rothovius kommentoi Uudelle Suomelle elokuun alussa. "
http://www.uusisuomi.fi/raha/104786-painostiko-venaja-suomalaisyhtiota-ei-vaadi-suurta-mielikuvitusta-ymmartaa "

10

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin - mitä sähköntuotantolaitoksia Fortum, suomalainen ydinvoimaloitakin omistava yhtiö, omistaa Venäjällä?

    • ivan.toinen

      Etkö muuta ydinvastaista keksinyt? Asiantuntemuksesi ei riitä palstalla keskusteluun vaan linkität vuosikausia tänne kaikenlaista ivallisuutta.

      • Halusin vain nostaa esiin keskustelun, jonka Sääntömafia oli poistattanut valvojilla. Yritin esittää kysymykseni siinä keskustelussa, liian myöhään.

        Tiedoksi @Suomi24 @Aller


      • Kaunis kiitos.

        "OnSeAvuton
        17.3.2016 13:07
        Olet kyllä avuton, kun et itse osaa hakea helposti löytyvää tietoa ?

        Tässä sinulle;
        https://www.fortum.fi/fi/konserni/fortum-maailmalla/pages/default.aspx
        https://www.fortum.fi/fi/konserni/fortum-maailmalla/venaja/Pages/default.aspx "
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14186644/fortumin-omistukset-venajalla#comment-83754967

        Kiitos. Nyt (oletettavasti) kaikki voivat tutustua keskustelun aiheeseen ja kommentoida ja spekuloida niitä tai vain kartuttaa tietojaan vaikka Suomi24..fi-ydinvoimapalstalla tapahtuvaan keskusteluun ydinvoimasta ja mahdollisesti myös kaikkien energiatuotantomuotojen tarvitsemasta verkon säätövoimasta.


      • OnSeAvuton

        stuxnet 17.3.2016 13:34
        "Kaunis kiitos."

        Vastaisen varalle toisesta ketjusta ystävällinen neuvo nimimerkille stuxnet jatkuvien kyselyjen välttämiseksi;

        "Kyselyikäisen tulisi yrittää päästä eroon jatkuvista kysymyksistään ja kehittää välillä itse vastauksia omiin kysymyksiinsä, @stuxnet-setä"


      • OnSeAvuton kirjoitti:

        stuxnet 17.3.2016 13:34
        "Kaunis kiitos."

        Vastaisen varalle toisesta ketjusta ystävällinen neuvo nimimerkille stuxnet jatkuvien kyselyjen välttämiseksi;

        "Kyselyikäisen tulisi yrittää päästä eroon jatkuvista kysymyksistään ja kehittää välillä itse vastauksia omiin kysymyksiinsä, @stuxnet-setä"

        Jep jep. Asialliseen kysymykseeni sainkin melko asiallisen vastauksen. Sekö sinua kismittää? Tutki vaikka tätä: https://www.fortum.fi/fi/konserni/fortum-maailmalla/pages/default.aspx

        Pikaisesti laskien Fortummilla olisi peräti noin 14GW sähköntuotantotehoa eri puolilla maailmaa, josta reilut puolet Suomessa ja Ruotsissa.


    • Fortumin vesivoimakauppa Karjalassa tuskin toteutuu
      http://www.iltalehti.fi/talous/2016062921813423_ta.shtml

      "Fortumin toimitusjohtaja Pekka Lundmark myöntää, että kaavailtu kauppa Venäjän Karjalan vesivoimatuotannosta ei näytä toteutuvan. Lundmark sanoo Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa, ettei usko kaupan toteutuvan ainakaan lähiaikoina.

      Fortum on neuvotellut vuoden 2014 lopulta asti kaupasta, jossa se hankkisi enemmistön Karjalan TGC-1-energiayhtiön vesivoimatuotannosta kaasujätti Gazpromilta. Neuvotteluja käydään edelleen, mutta tuloksia ei ole syntynyt. Fortum olisi kaupan myötä luovuttanut omistamansa osan TGC-1:n kaasulämpölaitoksista Gazpromille.

      Alun perin Fortum oli asettanut vesivoimakaupan toteutumisen ehdoksi sille, että se lähtisi mukaan Fennovoiman ydinvoimalahankkeeseen. Tästä ehdosta Fortum kuitenkin lopulta luopui viime kesänä."

      "- Fortumilla on mahdollisuus investoida 4-6 miljardia euroa yrityskauppoihin tai uuteen tuotantoon, Lundmark sanoo."

      Iltalehti on lainannut jutun Maaseudun tulevaisuudelta, http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/fortumin-karjalan-vesivoima-jäissä-1.153506

      Juttu haiskahtaa vähän siltä, että Fortum kuitenkin pakotettiin Fennovoimaan.

    • hyvä.bisnestä

      Fortumin sijoitukset Venäjälle ovat erittäin hyvä bisnes. Alhaisen ruplan kurssin myöten tuotto jätetään Venäjälle investoiteihin. Valuuttakurssinen muutuessa tilanne on toinen.

    • kaikkonenko

      Vladimir vladirimovitsi sanoi eilen että fortum teki keväällä viiden miljardin panostuksen venäjällä
      Mit.v?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe