Sovinistiaatteessa ei tapahdu mitään. Ei kannanottoja puolesta eikä vastaan. Sovinismi on siis harhaa. Sitä ei ole.
Sovinistipalstalla ei uutta
PeeJiiPee
7213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei olekaan. Sovinismi ei ole mikään aate, jolla olisi järjestäytyneitä kannattajia ja poliittisia tavoitteita.
Sellainen kai pitäisi olla, kun on feminismikin. Sitä vain ei tarvita. Miehet hoitavat asiansa ja etunsa kyvyillään
Ruvetaan veisteleen puusta helvetinmoisia mulkkuja
Kommentointihan tapahtuukin Feminismi-palstalla. Ei sielläkään tosin mitään uutta. Syytetään, ketä voidaan omista mokista ja ongelmista. Huonommuudentunne on aina pinnalla käyttövoimana. Ei ilmeisesti ole akkaa, joka kattelis ja suostuis syyllistymään mieliksi.
Naisethan siellä kaakattaa
Koska harvempi suomalainen mies on todellisuudessa "sovinisti" (siis jos tarkoitetaan sitä nykyväännöstä tuosta oikeasti kansallismielisestä), vaan realisti ja tasapuolinen (äänioikeus toisena maailmassa naisille jne., eri mittauksissa maailman tasa-arvoisin maa on Suomi).
Vaan hän on realisti, kansallismielinen ja tasa-arvon kannattaja. Mikä ei valtaa, importattuja neemulaumoja ja kiintiöitä himoaville päästään viiraaville feministeille riitä.
Feminismi on monelle naiselle leipäpuu