Kirkon kanta katastrofiin!

Kiittäkää ja ylistäkää herraa! Herran tiet ovat tuntemattomat.
10600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

...vitut mitään ylistetä. Jumalaa ei ole, se on pelkkää aikuisten iltasatua. Keksitty pitämään köyhät aisoissa.

Äänestä
  • ja kuoleman hetkellä sinäkin huudat Jumalaa avuksesi vaikka kuinka yrität nyt olla kovaa jätkää. Naurettavaa!

    Äänestä

  • jumalaan ja jeesukseen jos itse haluaa.ole uskomatta jos haluat.en minäkään uskovainen ole mutta jokainen saa uskoa em. jos haluaa.sä et taida uskoa edes ittees.

    Äänestä

  • uskoo kirjoitti:

    jumalaan ja jeesukseen jos itse haluaa.ole uskomatta jos haluat.en minäkään uskovainen ole mutta jokainen saa uskoa em. jos haluaa.sä et taida uskoa edes ittees.

    mihin haluaa, mutta uskon tuputtaminen muille on syvältä. Sitäpaitsi ei-uskovaiset ne vasta itseensä uskovatkin, kun eivät työnnä päätä pensaaseen ja jättäydy johdatuksen varaan tiukan paikan tullen, kuten eräät.

    Tämä aihe oli ihan selkästi lykätty tänne pelkäksi provoksi, tuskin tuo "Pastori" mikään uskovainen on.

    Äänestä

Jospa katsot vaikka evl.fi niin näet ettei asia ole noin... ja Kirkon Ulkomaanapu on kerännyt jo yli miljoona euroa katastrofiapua. Huomenna ja sunnuntaina on lisää muistojumalanpalveluksia, joissa kerätään lisää.

Jumala ei ole aiheuttanut maanjäristystä. Jumala on luonut tosin maailman sellaiseksi kuin se on, ja täällä on kuolemaa ja maanjäristyksiä ja tsunameita. Sitä emme tiedä miksi, mutta toivomme, että on yksi joka tietää.

Äänestä
  • Eihän kirkko ole muuta edes tehnyt kun kerännyt rahaa koko historiansa ajan. Veroja, kolehteja, veroja ja taas kolehteja. Ja mitä saat vastapalvelukseksi. Et mitään, et yhtikäs mitään.
    Huijareita koko kirkon väki!!!!!

    Äänestä

  • kahvinporoista tai tarot-korteista ja uskoa niihin jos haluaa. Totuus on että teidän jeesustelijoiden porukka harvenee päivä päivältä ja sitä tuskin hidastaa tällaiset pellet jotka käärmeen lailla ryömivät koloistaan julistamaan aina kun tapahtuu jotain kauheaa.

    Äänestä

  • kerätään rahaa kirjoitti:

    Eihän kirkko ole muuta edes tehnyt kun kerännyt rahaa koko historiansa ajan. Veroja, kolehteja, veroja ja taas kolehteja. Ja mitä saat vastapalvelukseksi. Et mitään, et yhtikäs mitään.
    Huijareita koko kirkon väki!!!!!

    Onko sinut aikanaan kastettu? Paljonko se maksoi? Oletko käynyt rippikoulun? Paljonko päivärippikoulu maksoi? Onko ketään kuollutta omaistasi siunattu kirkossa? Paljonko se maksoi? Onko sinua tai ketään tuttuasi vihitty kirkossa? Paljonko se maksoi? Ovatko lapsesi olleet seurakunnan perhekerhossa (en siis tarkoita päiväkerhoa vaan entistä äiti/isä-lapsikerhoa)? Paljonko se maksoi?

    Et varmaankaan ole itse käynyt koskaan pyytämässä diakoniatyöltä apua (lue: myös rahaa tai ruoka-apua) vaikeissa tilanteissa? Jos sittenkin olet käynyt, paljonko se maksoi?

    Myönnän, että seurakunnan hautapaikat maksavat nykyisin saman kirkkoon kuuluville ja kuulumattomille. Siinä maksan varmaan kirkollisveroina samalla kirkkoon kuulumattomien hautapaikoista, mutta mielelläni maksan, jos se kirkkoon kuulumaton sillä keinolla katsoo kerrankin saaneensa kirkolta jotain.

    Äänestä

...sinulle on tuollaista sanonut tässä tilanteessa? Älä viitsi pelleillä vakavalla asialla.

Äänestä

Kuinka pahaa pitää tapahtua ennen kuin uskovaiset tajuavat ettei mitään korkeampaa ole olemassa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pastori kirjoitti:

Kiittäkää ja ylistäkää herraa! Herran tiet ovat tuntemattomat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu