Miten tulisi rukoilla

Jeesuksenoma

Rukouksen lyhyt oppimäärä
1. Kerro Jumalalle tilanteesi. Mikä on elämäntilanteesi juuri nyt. Ole rehellinen ja teeskentelemätön.
2. Kerro Jumalalle tunteesi. Mitkä ovat tunteesi juuri nyt. Ole rehellinen ja teeskentelemätön.
3. Rukoile hyviä asioita tapahtuvaksi elämääsi. Mitä elämältä tahtoisit? Mitä tahtoisit, että Jeesus sinulle tekisi? Ole rehellinen ja rohkea pyynnöissäsi. Älä pelkää pyytää, vaikka et tietäisikään, olisiko toiveesi Jumalan mieleen, kyllä hän osaa erottaa sen, mikä on sinulle hyväksi ja mikä ei ole.
4. Rukoile ihmettä elämääsi.
Jumala rakastaa ihmeiden tekemistä, koska hän mielellään osoittaa olevansa Jumala, kaikkivaltias ja hyvä ja rakastava Jumala. Jeesus rakastaa sitä, että hän saa olla mukana elämäsi tilanteissa joka hetki ja Jeesus rakastaa sitä, että hän saa olla mukana tunteissasi joka hetki. Jeesus rakastaa kulkea sinun kanssasi tällä elämän matkalla. Hän rakastaa kuulla sinusta, hän rakastaa kuulla unelmistasi ja toiveistasi.
Muista, että juuri sinulle ihme voi tapahtua. Muista, että juuri sinun elämääsi voi tulla ihania asioita.

8

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sattumaa voi toivoa, rukoilun vaikutus on sama kuin toivomuksenkin.

    • ihmevoitapahtua

      Mitäs jos kokeilisit!

    • lupauksiaon

      Joh. 14:13

      ja mitä hyvänsä te anotte minun nimessäni, sen minä teen, että Isä kirkastettaisiin Pojassa.
      Joh. 14:14

      Jos te anotte minulta jotakin minun nimessäni, niin minä sen teen.
      Joh. 14:26

      Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut.
      Joh. 15:16

      Te ette valinneet minua, vaan minä valitsin teidät ja asetin teidät, että te menisitte ja kantaisitte hedelmää ja että teidän hedelmänne pysyisi: että mitä ikinä te anotte Isältä minun nimessäni, hän sen teille antaisi.
      Joh. 16:23

      Ja sinä päivänä te ette minulta mitään kysy. Totisesti, totisesti minä sanon teille: jos te anotte jotakin Isältä, on hän sen teille antava minun nimessäni.
      Joh. 16:24

      Tähän asti te ette ole anoneet mitään minun nimessäni; anokaa, niin te saatte, että teidän ilonne olisi täydellinen.
      Joh. 16:26

      Sinä päivänä te anotte minun nimessäni; enkä minä sano teille, että minä olen rukoileva Isää teidän edestänne;

    • Maan-hiljainen

      Monimutkaista kovin monimutkaista huutaisi tuon litanian luettuaan "Apuva-mies".

      Tuosta rukouksesta kyllä on yksinkertaisempiakin painoksia vaikkapa kertomus "Fariseuksen ja Bublikaanin tavasta". Ainakin vanhasta Raamatun painoksesta se löytyy. Uuteen en ole tutustunut ja voi jäädä tutustumatta kuten kävi virsikirjankin kohdalla. "Helposti hengitettävä ja ajattelematta luettava" saattaa olla nykymenolle sopivaa niin virsikirjassa kuin Raamatussakin. Papeillakin näyttää olevan vauhtia niin että liperit liehuvat ja kauhtana on lujilla kun pitää antaa lausuntoja piispojen tapaan siitä ja tästä . No kukin kilvoitelkoon tavallaan lopulta nähdään jos nähdään mikä on ollut se oikea tapa !

    • Jeesusonterapeutti

      Ihmisen ei ole hyvä pitää sisällään asioita, puhuttuna ne pääsevät ulos sieltä, eivätkä jää ahdistamaan.
      Vielä parempi tietysti on, jos nuo rukoukset voidaan purkaa sielunhoitajan luona, siellähän ne samalla tavoin kerrotaan Jumalalle sillä erotuksella, että siellä on myös ihminen kuulemassa ja voi kommentoida niitä 'rukouksia'.
      Ääneen puhumisessa on se etu, että sisin voidaan purkaa ulos. Siksi ääneen rukoileminen on ihmiselle hyväksi, kun voi purkaa ulos salaisimmatkin ajatuksensa ja mielitekonsa, jolloin ne eivät jää sinne sisimpään kasvamaan ... kun nimittäin ne kaikki siellä sisällä olevat asiat eivät ole hyviä, vaan siellä on kaikenlaista mielitekoa. Puhumalla niistä pääsee ikäänkuin eroon, vaikka ne tietysti monesti tulevat uudelleenkin esiin siellä mielikuvissa ja ajatuksissa. Pois purkaminen estää, etteivät ne väärät mieliteot muutu teoiksi, vaan ovat ohi kiitäviä ajatuksia ...

      Ajatellaan vaikka sitä tilannetta, että vihaa täynnä oleva ihminen pääsee turvallisesti puhumaan vihansa ulos ... silloin tuo viha ei kasva siellä ihmisen sisällä 'äärimmäisiksi' teoiksi, joissa ei ole mitään järkeä, on vain tuo tuhoava viha ..

      Rukous on siis hyvää terapiaa ihmiselle itselleen ja rukouksessa on myös siis kysymys ihmisen parhaasta ... terapiassakin ihminen puhuu tunteitaan ulos ja pääsee niiden taakasta eroon, vaikka ei Jumalasta olisikaan kiinnostunut ...

      Jumalan omalla on vain se valtava etuoikeus, että hänen terapeuttinsa on Jeesus ja hän voi auttaa monin verroin enemmän kuin ihminen. Jeesus voi auttaa ihmistä pääsemään hyvän kierteeseen, jolloin hän eheytyy ja parantumisen prosessit voivat edetä.

      Toinen puoli on se, että hyvien ja onnellisten asioidenkin kertominen on hyvin terapeuttista, rukous on siis hyväksi silloin, kun elämäsi on hyvin ja silloin, kun kaipaat jotakin muutosta elämääsi, kun elämässäsi on kamppailua.

      Rukouksen muuttava todellisuus on totta, vaikka ulkonaiset olosuhteet eivät muuttuisikaan, meidän sisäinen maailmamme voi muuttua ja saamme voiman kulkea eteenpäin monien vaikeuksienkin keskellä, koska luottamus Jeesuksen huolenpitoon kasvaa ja uskomme vahvistuu siihen, että meistä pidetään huolta kaikissa elämämme tilanteissa. Uskallamme vahvistuneita paremmin kohdata huomisen, eikä meidän tarvitse elää pelossa ja epävarmuudessa.

      Siunattua rukousmatkaa sinulle rakas uskonsisareni ja uskonveljeni.

    • vihulainenriehuu

      Käyttäkää pikkukauppoja nyt kun äärityypit on hermostuneita . Kerralla ostaa reilusti muistilapun mukaan.

    • näin

      ISÄ MEITÄÄ ANNA LEIPÄÄ AMEN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2342
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      66
      2251
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      59
      1928
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      72
      1625
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      98
      1470
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      117
      1347
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1210
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1103
    Aihe