puhelimitse. M i k s i k ö h ä n puhelimella??? Näin on tehty jopa VVO:n omistamassa ASO-Kodeissa. Ainakin pääkaupunkiseudulla asumisoikeusasuntojen vastikkeet ovat nousseet markkinavuokrien tasolle ja ylikin.
Iltasanomissa oli 17.3.2016 VVO:n ja Metalliliiton hallituksen puheenjohtaja Riku Aalto väitti, että "minulla ei ole käsitystä kuinka moni asukkaistamme saa vuokratukea - eikä se tietysti meille kuulu". Kun asia ei VVO:lle kuulu, miksi asukkailta kysellään asumistuesta?
VVO myi ASO-Kodit Oy:n AY-taustaiselle Asuntosäätiölle 2014.
Kauppahinta on s a l a i n e n . Asukkaat eivät saaneet ostaa asuntoaan, vaikka asukas maksaa jo rakennuskustannuksista 15 %. Vastikkeissa peritään lainoja ja korkoja korjausrahastojen lisäksi, mutta ARA-lainoja on lyhennetty hyvin vähän.
Tiedossa ei ole siirtyivätkö etukäteen rahastetut jättimäiset lainanlyhennykset ja "korjauskulut" kaupan mukana Asuntosäätiölle. ASO-Kodeissa ei ole tehty peruskorjauksia ja perusparannuksia, vain muutaman kohteen julkisivumaalauksia.
Asukkaille ei avata kulurakennetta.
VVO kyselee asukkaiden asumistuet
5
<50
Vastaukset
- härski_kiskonta
Helsingin kaupungin omistamissa asumisoikeusasunnoissa vastikkeet (vuokrat) ovat olleet pienissäkin asunnoissa noin 200 euroa matalammat kuin ASO-Kodeissa. Myös TA-Asumisoikeusasunnot ja AvainAsumisoikeusasunnot perivät korkeampia vuokria. Sanomattakin on selvää, että kaupunkien omistamien vuokra-asuntojen vuokrat ovat huomattavasti pienemmät.
Käytännössä ASO-asukkaan maksama 15 %:n osuus rakennuskustannuksissa on kynnysraha ja ylisuuri vuokravakuus nimellisen vuokravakuuden lisäksi.- OmistajaOmistaa
Mitä valitat ? Osta asuntosi, miksi oletat jonkun kustantavan asumisesi ?
- älä-taivastele
Mainostavat ASO-asuntoja turvallisina omistus- ja vuokra-asumisen välimuotona. Harhaanjohtavaa markkinointia. Asumiskulut vaan nousee. Se tuo turvattomuutta ei turvallisuutta. Eläkeläinen ei voi enää vaikuttaa tulotasoon.
Pätkätyöt vaikka tutkinnot. Työtön ja lapsia. Onko kukaan kuullut?
Vanhukset ei pärjää omakotitalossa ja rivitalossa. Korjaukset maksaa ja putkityöt maksaa. Siitä tulee paljon lainaa. Taitettu työeläke ei riitä. Lumityöt ei iäkkäältä onnistu. Vanhasta omistusasunnosta ei saa paljoa rahaa. Myynti kestää ja ahdinko alkaa. Lainaa ei saa, kun pienet eläkkeet.
- hgjknb
Mafialla mafian tavat ja miljardit
VVO:n asukkaat pelkää - up-up
up up
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410