Yritin hakea tietoa Postin sivuilta, mutta en löytänyt.
Monet ns. postitoimipaikat ovat viikonlopulla auki, mutta tuleeko niihin tavaraa?
Mulle henk koht on tullut harmia, kun lähetys on kaupassa vasta maanantaina vaikka tiedostossa näkyy, että on lähtenyt Turusta eteenpäin.
Monet ns. postitoimipaikat ovat viikonlopulla auki, mutta tuleeko niihin tavaraa?
Mulle henk koht on tullut harmia, kun lähetys on kaupassa vasta maanantaina vaikka tiedostossa näkyy, että on lähtenyt Turusta eteenpäin.
Vastaukset 47
Vanhimmat
ei kuleta. toimitusajat koskevat vain arkipäiviä.
Virka-aikoja, virka-aikoja joka puolella. Näin Suomi nousuun! Työmarkkinaneuvottelijoille terkkuja, opettakaa lehmätkin virka-ajoille.
Tosi rumasti sanottu ja ei mitään järkeä
Alkon verkkokauppa aukeaa syksyllä. Kusti poljettaa. Silloin varmaan myös viikonloppuna.
Onhan ne nytkin la auki. Se hemetin posti ei kuljeta paketteja, se on se ongelma. Kerkiäisi käydä su sovittamassa saajalla, että kelpaako tilattu tavara. Viikolla ei ole mahdollista useinkaan.
Mul kirje
Näkeehän sen seurantatiedoistakin, että viikonloppuna ei hievahdakaan paketit...tehokasta!
Lähteekö Helsingistä lauantaisin pikakuljetus onko muita paikko ku jopa ups ei toimi. Ia pitäs eli tänää. Pitäs saada kirje tänne
On perusteilla logistiikka yritys joka toimii 24/7.
Postilla on useissa elintarvikeliikkeissä jakelupiste, sieltä voi noutaa kaupan aukioloaikana.
Joo, vaan meillä ei onnistu. Kauppa auki la-su, mutta silloin posti kiinni. Kauppa on sellainen asiamiesposti. Postin palvelut huononevat kovaa vauhtia. Kannattaa siirtyä e-laskuihin, kokemusta myös huonosti sujuvasta paketin kulusta.
Juu mut nyt olikin kyse siitä että liikkuuko paketit viikonloppuna, ei liiku
paketti on pääpostissa mutta ei ole menyt viellä asiakaspostiin voiko sen hakea pääpostista on lauantai eikä kusti polje.
Olisit tilannut matkahuollon kautta.
Oletko varma että kulkee viikonlopun aikana ?
ihan pepast. aloin kyselee ostamaltani yritykseltä, et olis ihan kiva saada etukäteen maksettu tuote jo. antoi mulle koodin jonka kanssa menin postiin, niin sielä se makas hyllys ja ois seuraavana päivänä lähteny takas yritykseen josta tuotteen ostin. mitä sitä turhaa posti asiakkaalle ilmoittais, et hei teillä on paketti johdettavana. no, ei koskaan enää milloinkaan postia jakeliaksi!
Ihellä ainaki kävi silleesä et sain viestin jimmsiltä kun tilasin sieltä hiirimaton ja PCI-E virtajohon nii se laitettiin postiin perjantai iltana ja se oli noudettavissa klo 18 lauantaina... eli kyl se kulki lauantaina
Hiirimatto..........turha tuote. Mutta saavathan jotkut ranteeseensakin jonkin tulehduksen pelkästä hiiren liikuttelusta!!
9 kuukautta ja vastsit turhaa, onkos tuo.....koko elämäsi anti? Elää turhaa vanignosta heh heh
Sinähän sinä turhat tiedät, mälliö!
Ja tämä kommentti ei liittynyt asiaan millään tasolla. Oliko kuukautiset vai mistä tämmönen vittuilu? :')
Hauska nimitys: mälliö 🤣
Litlel Snekillä tuntuu olevan muksu masussa kun noin 9 kk:n aikaikkuna on noin tarkkaan hallinnassa.....minkähän ajan sisällä on arvoisan nettinassuttajan soveliasta vastata?? Voi hui ja voi,,,,,,,
Muista monitoroida aikaleimoja, se kannattaa!
Nyt meni 3 vuotta ennenkuin rouva pahoitti mielensä.....25 vuoden jälkeen varmaan nostat varmaan oikeusjutun mielenpahoituksesi hyvittämiseksi.. :D :P
Kun ei kulje kohta enää perjantaisin kirje eikä lehtipostikaan.
Ainakin Helsingissä pakettiautonaatteja täytetään lauantaisin.
Mitäs siellä postikeskuksessa tehdään tiistaisin ja viikonloppuisin, kun homma kuitenkin pyörii kolmessa vuorossa joka päivä mutta posti ei kulje?
Kohta saatte postia enää kerran kuukaudessa. Meneekö sielläkin rahat johtajien taskuun? Muka rahat loppuu vaikka kotimaankin pakettiliikenne on moninkertaistunut postimyynnin räjähdysmäisen kasvun myötä, ja postilla hinnat pilvissä. Itse pyrin aina kun mahdollista käyttämään esim. DPD:tä tai GLS:ää. postin sijaan.
Olin postimiesten kurssilla vuonna 1978 jossa meille teroitettiin asiaspalveluiden aakkosia. Asiakkaan täytyy saada olla aina oikeassa vaikka olisikin väärässä noin se muistaakseni meni. Ajatelkaas miten helppoa on vedättää tuolla ohjeella asiakasta kun myöntää virheensä ja siintä ei enää sitten keskustella.
nii,kuljettako vai ei tilaamani tuoli on ollut tulossa jo 5päivaaä tilatu 17 p. kello 11.00,no mitä.väliä kun tuolisa on rahat saatu niin lähettämisellä ei niin väliä,odottakoot tyhmät.
Kyllä ainakin oulussa kulkee viikonloppuisin. Seurannan mukaan on laiantaina ollut kuljetuksessa ja vastaanotettu kuljetuksesta, ja sitten on tullut samana päivänä viesti että noudettavissa.
Ainakin lajittelu toimii kalliina yötyönä.
Sitten lajitellut postit lojuvat viikon tai pari kasoissa.
minulla kävi sellanen juttu että postini oisi pitänyt tulla perjantaina. Se lähtikin väärään paikkaan joten en saanut sitä kun vasta maanantaina. Olin oottanut sitä jo viikon ajan.
24h on mulle tulli viikonloppuna sunnuntaina paketti
Mulle tulee paketit keskellä yötäkin perille kotiin asti.
Kustannusten lisäämiseksi paketteja lajitellaan ympäri vuorokauden seisotettavaksi sitten kasoissa viikon tai kaksi.
Yölajittelun palkanlisä jatkuu seuraavaan puoleen päivään asti.
Lajittelijan kuukausipalkka melkein neljä tonnia.
Kyllä nykyään kuljettaa tossa olis postin omalle sivulle linkkiä
https://www.posti.fi/fi/yrityksille/vinkit-ja-caset/verkkokauppa/postipakettien-lauantaijakelu-tuo-kuluttajalle-toivottua-joustovaraa
Mun paketissa on kestänyt aika kauan vaikka tilaus paikka on alle 100km läheisyydessä, en pääse omapostiin kirjautumaan eikä mitään paketin seuranta koodia ole tullut vähän alkaa mietityttämään onko koko pakettia edes lähetetty ja vielä aika kallis ostos oli, harmittaa vielä kun lähden reissuun enkä saa sitä sitten haettua.
Voi ostaa lisää säilytysaikaa niin ei ole ongelmaa hakea pakettia sitten
lähetin paketin itselleni ja nyt odotan sitä innolla. otan samalla aikaa... sekunttikellolla.
varmasti sopivat kengät...omat
kaveri postilla hommissa..paino pudonnut. jotain tapahtuu...
Teetkö sinä töitä viikonloppuisin?
Teetkö arkisin?
Ei liiku paketit viikonlopun aikana.
Liikkuupas riippuu paikkakunnasta :)
Sanovat, että joillakin paikkakunnilla kulkee, mutta entä paikkakuntieen välillä. Itselleni tulevaa pakettia on kuljetettu torrstain lajittelun jälkeen sunnuntain iltapäivään asti Helsingissä, siellä syrjäsuomessa.
Odottava asiakas (ei äiti)
posti näkyy kulkevan joskys lauantaina päivällä postitoumistoon JA sunnuntaina myöhään pitkiä matkoja jakelukeskyksien väliä. ei kotia tuu vkl kait